"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein

Lüks Bir Ev Sahibi Olmak Nasıl Bir Şey

Gerçekten her şey şampanya dilekleri ve havyar rüyalarıyla mı ilgili?

Milyonlarca dolarlık bir evde yaşamanın avantajları olsa da, aynı zamanda çok fazla finansal sorumlulukları da var. Bazı yeni ev sahipleri, lüks bir eve sahip olmak için gereken ayrıntıları gözden kaçırıyor. Ancak, çok paranız varsa buna değer.

Bugünkü yazımızı, lüks bir eve sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu, bir danışmanın ve lüks bir ev sahibinin anlatımlarından derledik.

Konut gayrimenkul firması Corcoran Group'un kıdemli başkan yardımcısı Wendy J.Sarasohn, “Gerçek lüks yaşam, bir otelin özellikleri, gönül rahatlığı ve lüksü değil, kendi evinizin ve 25 çalışanınızın sıcaklığı ve samimiyetidir” diyor. 

Sarasohn, New York City, Long Island, NY ve Palm Beach, Fla'ya bölgelerinde hizmet veriyor. Wall Street bankacılarından eğlence endüstrisi devlerine kadar zengin bir müşteri listesine sahip.

Gizlilik içinde şımartılmış

Sarasohn, lüks ev sahipleri için her şeyin olanaklarla ilgili olduğunu ve New York'ta lüks yaşamanın tamamen mahremiyet ve güvenlikle ilgili olduğunu söylüyor.

Sarasohn, "Kimse, denetlenmeden veya duyurulmadan apartmanın lobisine giremez" diyor. “Binaların taze çiçeklerle dolu güzel lobileri, beyaz eldivenli bir kapıcı ve bir araba karşılama görevlisi var. Bu çok stressiz bir yaşam tarzı. Binaların çoğu, şehrin akıllara durgunluk veren manzaralarını sunar, böylece fiziksel ve psikolojik olarak her şeyin üstünde olursunuz. Sessizliğin ve güçlü olma hissinin egosu var.”

Diğer olanaklar arasında özel masaj odaları, yüzme havuzları, tırnak hizmetleri ve diğer güzellik ve fitness hizmetleri bulunan birinci sınıf spalar bulunuyor. Manikür ve pedikürünüzü alt katta istemiyorsanız, dairenizde yaptırabilirsiniz. Markete gelince, kapıcı buzdolabınızı ihtiyacınız olan her şeyle dolduracaktır.

Lüks dairelerin çoğunda ayrıca radyan yerden ısıtma, şarap soğutucuları ve son teknoloji mutfaklar bulunur. Binalar ayrıca parti odalarına sahip, böylece konukları binanızın içinde ancak dairenizin dışında ağırlayabilirsiniz.

Lüks Yaşamın Bedeli

New York'ta adının geçmesini istemeyen saygın iş insanı (çoğu öyledir) Hamptons'daki lüks mülkünü anlatıyor. 2005 yılında 2.8 milyon dolara tamamlanmamış olarak satın alınan 11.500 metrekarelik evde bir sonsuzluk havuzu, bitişik 15 kişilik bir jakuzi, dokuz kişilik bir sinema, tam boy spor salonu, bilardo salonu ve tam boy bar bulunuyor. Evin gösterişli detaylarına 650 bin dolardan fazla para harcadığını söylüyor.

Ev sahibi Hampton'daki evini yaz aylarında haftada bir, sezon dışında ise iki haftada bir ziyaret eder. New York'ta çalışırken bile Hamptons'daki evinin bakımı düzenli olarak yapılıyor. Elektrik, peyzaj, havuz bakımı ve diğer hizmet faturaları dahil olmak üzere, sadece bakım için her ay yaklaşık 5.000 dolar harcamayı tahmin ediyor. Bunu, Manhattan'daki ana evi için her ay harcadığı 8.000 dolara ekleyin.

Tüm harcamalarına rağmen, ekonomi hangi durumda olursa olsun, herhangi bir lüks ev sahibi için bütçelemenin çok önemli olduğunu kabul ediyor. “Paranızı nereye yatırdığınıza çok dikkat etmelisiniz” diyor. “Gayrimenkul hala iyi bir yatırım olmaya devam ediyor. İşler kötüye gitse de, şimdi hala satın almak için iyi bir zaman. Borsadaki düşüş, konuttaki düşüşten çok daha şiddetli.”

Lüks bir ev satın almak için en iyi zamanın yılın her zamanı olduğunu, ancak yalnızca yatırım amaçlı satın alan alıcıların dikkatli olması ve evin giderlerini ve bakım masraflarını hesaplaması gerektiğini tavsiye ediyor.

“Yalnızca ev ve ipotek maliyetini değil, aynı zamanda kamu hizmetlerini ve bakımı da hesapladığınızdan emin olun” diyor. “Bu, evin satın alınabilirliğinin hesaplanmasında önemlidir. Ayrıca, iyi bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşündüğünüz bir bölgede satın almak istersiniz. Hamptons'ın o zamanlar iyi bir yatırım olduğunu hissettim. Tamamen yatırım amaçlı satın almak isteyen kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Lüks evlerin çoğunun yüksek devir hızına sahip olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.”

Her şey düşünüldüğünde, lüks bir eve sahip olmanın kesinlikle avantajları vardır. Ancak, ev fiyatının, ödemeyi beklemeniz gerekenin sadece başlangıcı olduğunu unutmayın. Lüks yaşam sadece pahalı bir mülk satın almaktan ibaret değildir. En üst katta teraslı bir apartman dairesi, 200 dönüm yemyeşil arazi üzerinde antik bir site ya da turkuaz sulardan ve kadifemsi kumdan birkaç adım ötede bir yalı olsun, bakım ve sorumluluk gerektiren bir yaşam tarzıdır.

Bu yazıyı okuduktan sonra şöyle bir anlam ortaya çıkıyor; dışı seni içi beni yakar :)

DİĞER HABER
10 Mart 2023