"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Lüks Gayrimenkullere Özel Sosyal Medya Yönetimi

Gayrimenkul sektöründeki herkes artık biliyor ki bir şeyi alıp satmak için pazarlama şart. Pazarlama ise günümüzde sosyal medyaya neredeyse bağımlı hale gelmiş durumda. Öyle ki hiçbir gayrimenkul pazarlaması bunun dışında kalmıyor. Ancak lüks evlerin pazarlama taktiklerini saptamak biraz daha zor olabilir.

Lüks Pazarlamanın Tarihçesi

Lüks evlerde pazarlama her zaman çelişkili durumlara meyillidir. Siz markanızın görünmesini istersiniz, ama bunu sağlamak o kadar kolay değildir. Ürününüzün veya hizmetinizin hedeflediğiniz kitle tarafından ulaşılabilir ve uygun olmasını istersiniz, ama bu büyük dünyaya göre değildir.

Markanın tüm dünyaca bilinmesini isteyebilirsiniz, ancak Gucci gibi pazarlama teknikleriyle başarısız olmayı istemezsiniz. Ve büyük bir markanın yanlış pazarlanması felaket şeklinde geri dönebilir. Gucci bir mobil uygulaması oluşturmayı denediğinde, bunu moda ile bütünleştirme konusunda başarısız oldu. Dolayısıyla müşterilerine ulaşmada ve beklenen kullanıcıyı elde etmede de başarısızlığa uğradı. Üstelik ilerleyen zamanlarda sosyal mecradaki ürünlerin kalitesini de bozmaya başladılar.

Emlak ve Sosyal Medya

Dolayısıyla gayrimenkul markanızın veya firmanızın pazarlamasını yaparken çok dikkatli olmalısınız. Pazarlamanın ana kapısı haline gelen sosyal medya yönetimine geçtiğimizde, her mevki ve yer için farklı taktikler vardır diyebiliriz. Şahsi firmalar, kendi bölgelerindeki evleri sunmak ve internet ağlarını oluşturabilmek için Twitter ve Facebook kullanabilir. Lüks evler de bu şekilde birçok potansiyel müşteriye ulaştırılabilir.

Ancak gayrimenkulün lüks tarafı için bu sıradan kullanım teknikleri yeterli değildir. Bu platformlara ek olarak LinkedIn’i de kullanabiliyor olabilirsiniz. Lüks gayrimenkullerinizi tanıtmak için LinkedIn üzerinden sektör çalışanları ile iletişim kurabilir, firmanızın portfolyosunu oluşturabilirsiniz. Ancak bu bireysel kullanımdan marka kullanımına geçiş için yeterli değildir.

Lüks Sosyal Medya Yönetimi

Peki, lüks gayrimenkullerin sosyal medya üzerinden pazarlaması nasıl yapılır? Öncelikle ilk odaklanmanız gereken şey listeniz değil kullanacağınız resimlerdir. Örneğin, Twitter üzerinden gayrimenkulünüzün resmini gören bir kişi, onun lüks kategorisinde olduğunu ve ona sahip olmak için yüklü bir meblağ gerekeceğini hissetmeli. Ama aynı zamanda ona sahip olmayı da istemeli.

Dolayısıyla ön planda tutacağınız şey gayrimenkul listeniz değil kişisel markanızın görünürlüğüdür. Markanızın görünürlüğünü arttırmanın bir diğer yolu da sosyal medya hesaplarınız üzerinden düzenleyeceğiniz etkinliklerdir.

Town Gayrimenkul’ün LookUpNewYork Instagram kampanyası lüks sosyal medyanın kullanımına çok iyi bir örnektir. Bu kampanya ile New York’luları cesaretlendirerek şehirdeki en güzel mimarilerin resimlerini göndermelerini istiyorlar. Firma, sektör içinden insanların dikkatini çekecek olan bu etkinlik sayesinde sosyal medya üzerinden marka bilinirliğini arttırmayı başarıyor.

Lüks gayrimenkulleriniz için ve markanız için sosyal medya kullanımlarından aşağıdaki birkaç örneği deneyebilirsiniz:

- Instagram gibi, insanları yorum yapmaya ve listenizdeki resimleri paylaşmaya teşvik edecek bir uygulama kullanın.

- Tweet güncellemelerinizi bölgenizdeki lüks pazara göre oluşturun.

- Tweet haberlerinizde lüks gayrimenkul satışlarını tebrik etmeye yönelik içerikler paylaşın.

- En güzel binalar ve mimarilerin fotoğraflarının paylaşılacağı bir yarışma düzenleyin. Eğer birden fazla şehirde faaliyet gösteriyorsanız her bir yer için farklı zamanlarda farklı kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Emlakbroker.com, emlak kariyerinizde başarılı olmanız için gereken tüm bilgiyi sağlıyor. Bu sektörde başarı kazanabilmeniz için yazılmayanları yazarak her gün daha ciddi ve verimli şekilde çalışmaya ve üretmeye devam ediyor. Takipte kalmanız size değer katacaktır. 

DİĞER HABER
28 Mart 2023