"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Matterport, Üç Boyutlu Medya Teknolojisindeki Kütüphanesi ile Göz Kamaştırıyor

Üç boyutlu medya platform şirketi Matterport, gerçek bir VR deneyimi sunabilmek için daha hızlı, kolay ve ekonomik bir sistem ortaya çıkararak CoreVR’yi kullanıcılarına duyurdu. Böylece Matterport’un hazırlamış olduğu gerçek dünyanın mekanlarının üç boyutlu versiyonlarının bulunduğu geniş kütüphane, herkes tarafından ulaşılabilir hale gelecek. Bugüne kadar 75 milyon kişinin deneyimlediği bu kütüphanenin, CoreVR ile birlikte herkesin daha rahat ulaşabileceği bir imkan haline dönüşmesi, gayrimenkul profesyonellerini de sevindirecek. 

Bilindiği gibi Matterport, sunduğu sanal gerçeklik sistemi ile gayrimenkul profesyonellerinin ev gösterimleri için kullandığı bir araç haline gelmişti. Bu yeni sunduğu CoreVR ile ise gayrimenkul çalışanları daha ekonomik şartlarda bu gibi cihazlara sahip olabilecek.

Kullanıcılar, CoreVR ile birlikte içerisinde 250 bin Matterport 3D mekanı bulunan bu kütüphaneyi ücretsiz olarak CoreVR deneyimi ile görme şansına erişecek. Daha fazlası için ise makul ücretler istenecek. 2016 yılından sonra içerik paylaşımcıları, yeni 3D mekanlarının her biri için 19 dolar karşılığında CoreVR kütüphanesine yeni yerlerin eklemesini yapabilecek.

Matterport’ın CEO’su Bill Brown, her yeni platform gibi VR’nin de içerik geliştirmesine ihtiyacı olduğunu dile getirerek şu açıklamalarda bulunuyor:

Yeni CoreVR seçeneği, gerçek zamanlı görüntülerden oluşan bir içerik kütüphanesi sunuyor ve mekanlar için VR deneyimini insanlara yaşatıyor. Matterport olarak 2 milyon müşterinin Matterport Kütüphanesini gözlemlemesinden son derece memnunuz. İnanıyoruz ki VR’nin gücü, herhangi bir zamanda insanların mekanları gözlemlemesi konusunda onlara büyük bir deneyim yaşatacak.

Matterport, kütüphanedeki mekanların üç boyutlu görüntülerini oluşturabilmek için 75 ülkeden fazla ülkedeki ticari gayrimenkuller, kiralık apartmanlar, oteller, işyerleri, mimari yapılar gibi yerleşim yerlerindeki binlerce kameradan faydalanıyor.

Sanal gerçeklik, hızlı bir şekilde hayatımızdaki yerini almaya devam ediyor ve Matterport da bu hızı arttıran teknolojilerden birisi olarak karşımızda. Öyle ki VR endüstrisinin 2017 yılında 4.6 milyar dolar gelir oluşturacağı, 2018’de 171 milyon kullanıcıya ulaşacağı ve 2025’te 35 milyar dolarlık değerde bir endüstri olacağı öngörülüyor.

Bu endüstri içerisinde öne çıkan Matterport’un yeni oyuncağı CoreVR, geleceğin VR platformları olarak Google Carboard ve Samsung Gear VR ile desteklenecek. Sürümün bir parçası olarak Matterport’un VR uygulaması, galerisinde şimdilik 150 farklı bölgeden sanal gerçeklik deneyimini insanlara sunuyor.

Matterport Nedir?

Sunnyvale merkezli olan Matterport, üç boyutlu medya teknolojisi ve sanal gerçeklik alanında sunduğu hizmetler ile web tabanlı olarak, mobil cihazlar üzerinden veya VR gözlükleri ile insanlara üç boyutlu deneyimler yaşatıyor. 

DİĞER HABER
06 Ekim 2016