"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Mevcut Müşteri Partilerinin Önemi ve Parti Düzenlemenin Püf Noktaları

Başarılı emlak profesyonelleri, satış yaptıkları müşteriler ile ilişkilerinin bitmeyeceğini ve onlarla her daim iletişim halinde olmaları gerektiğini bilirler. Müşterilere sadece tek satışı bağlamak için yaklaşmazlar ve onlarla bir ömür bağlarını sağlam tutarlar. Çünkü satış yaptığınız mevcut müşterileriz, sizin en iyi referanslarınızdır. Onlar, size diğer potansiyel müşterileri getirecek olan kişilerdir.

Mevcut müşterilerinizle sürekli etkileşim içinde olmak ve onların size olan bağlarını sağlam tutmak için başvurabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Kimisi onlara özel şık bir kokteyl partisi düzenlerken kimisi samimi şekilde bir barbekü veya piknik aktivitesi düzenler. Kimisi ise eğlenceli bir etkinlik düzenlemeyi tercih eder. Uygulama şekliniz nasıl olursa olsun mevcut müşterilerinizle iletişiminizi sağlam tutmak için hazırlayacağınız bu tip etkinliklerde aklınızdan çıkarmamanız gereken bir takım püf noktalar vardır.

Maliyeti bölüşmek için yardım alın

Çok sayıda müşteri için bir parti veya etkinlik düzenlemek, sizin için elbette ki bir maliyet gerektirecektir. Eğer sektörünüzle alakalı diğer hizmetleri sunan kişilerle anlaşarak bu etkinliği düzenlerseniz maliyeti bölüşme imkânına sahip olabilirsiniz. Örneğin emlak işi ile bağlantılı çalışan değerleme profesyonelleri, müteahhitler, avukatlar ve benzeri diğer emlak uzmanları ile birlikte düzenlediğiniz bir etkinlik, hem sizin maliyeti düşürmenizi sağlar hem de birlikte işbirliği yaptığınız kişilerin etkinlik sırasında müşteri kazanma ihtimalini arttırır. Karşılıklı kazanarak başarılı bir etkinlik hazırlanabilir.

Yanlarında başkalarını da getirmelerini sağlayın

Müşterilerinizi hazırladığınız etkinliğe davet ederken onları yanlarında başkalarını da getirme konusunda cesaretlendirin. Yeni tanışacağınız her insan sizin için yeni birer potansiyel müşteri değerindedir. Örneğin aile bireylerini, en yakın arkadaşlarını ve çevresindeki diğer kişileri etkinliğe getirebileceklerini onlara bildirin. Ancak her gelen kişi bir maliyete sebep olacağı için bunu sınırlı tutmanız faydanıza olur. Her müşteriye yanında +1 kişi daha getirme şansı tanıyabilirsiniz.

Niş alana yönelik etkinlikler düzenleyin

Niş alandaki müşterilerinize yönelik etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Örneğin sizden ev satın alarak evlerine yeni taşınan müşteriler, mahalledeki diğer insanlarla tanışma konusunda isteklidirler. Sizin düzenleyeceğiniz etkinlik, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacağı için çok daha istekli olacaklardır. Eğer küçük bir mahalleye hitap ediyorsanız o zaman düzenleyeceğiniz etkinlik daha kolay olacaktır. Komşular için küçük bir buluşma evine ev sahipliği yapabilirsiniz.

Sunumlara özen gösterin

Bir kokteyl etkinliği güzeldir, ancak yaz döneminde etkileyici bir barbekü partisi veya burger ve soğuk içecekle birlikte küçük bir yeme etkinliği düzenlemek isteyenler de olabilir. Yemek yemek, etkinliğe katılacak olanlar için önemlidir. Ancak etkinliğin asıl nedenini de unutmamak gerekir. Yemek önemlidir, fakat asıl nedenin önüne geçmemelidir.

Sadece e-posta veya sosyal medyaya güvenmeyin

Elbette ki hazırladığınız etkinliğe çağıracağınız kişilere ulaşmak için e-posta ve sosyal medyayı kullanmanız gerekir. Ancak kitlesel mesajlaşma çağında online bir davet, kişilerin etkinliğe katılmayı isteyip istemediğini tam olarak ortaya koymaz. Aksine bu davetleri herkese gönderdiğinizi düşünebilirler. Bu nedenle onları özel olarak bir telefon görüşmesi ile etkinliğe davet etmeniz çok daha etkileyici ve ikna edici olacaktır. Bir başka deyişle onlara kendilerini özel hissettirmiş olursunuz. Kendilerine özel bir davete katılmayı reddetmeyeceklerdir.

Müşteriler hakkında bilgilerinizi gözden geçirin

Etkinlikten bir gün önce, gelecek olan müşteriler hakkındaki notlarına göz atın. Onlar hakkındaki özel bilgileri hatırlamaya çalışın. Onlara ne konuda yardımcı olmuştunuz? Sizden çıkarları nedir? Çocukları var mı? Ne iş yapıyorlar? Hafızanızı bu şekilde tazelediğinizde etkinlik süresince onlarla daha kolay ve ilgili şekilde sohbet edebilirsiniz. Müşteriler, bu bilgileri hatırladığınız için sizi takdir edeceği gibi onları birbirleri ile tanıştırmanız da daha kolay olacaktır.

Herkese selam vermeye çalışın

Etkinliğe davet etmiş olduğunuz kişilerin hepsine tek tek “merhaba” demeyi ihmal etmeyin. Siz ev sahibisiniz ve davet edildikleri bu etkinlikte onların her biri ile kısa sohbetler etmenizi beklerler. Onlara selam verip birbirleri ile tanıştırdıktan sonra zaten her şey kendiliğinden gelişmeye devam edecektir.

DİĞER HABER
27 Mayıs 2019