"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Mevlana, Emlak Sektörüne Yol Gösteriyor

Günümüzden yüzyıllar önce Afganistan’ın Belh kentinde dünyaya gelen Mevlana, uzun bir yolculuğun ardından Konya’ya yerleşmişti. Bu yolculuk boyunca insanoğlunun önem verdiği ve rehber edindiği yanlışları tespit etmiş ve öğrencilerine hayatın sırlarını doğru aktarmayı kendine görev edinmişti. Dünyanın en büyük yazarlarının dahi hayranlıkla okuduğu Mesnevi, düşünenler ve öğrenmek isteyenler için birçok öğretiyi insanlığın ortak mirasına armağan ediyor. Yayınlandığı ülkelerin dillerine çevrilen (Amerika, İngiltere, Çin, Japonya, Rusya, Almanya) ve okuyanlarda büyük etki bırakan Mevlana’nın temel öğretisi, iyi bir insan olmak ve hangi işle uğraşılırsa uğraşılsın umutsuzluğa kapılmamaktır. Bu öğretiyi insanlara aşılamak için inanç, kültür veya ırk ayrımı yapmayan Mevlana, “Her ne olursan ol, gel.” diyerek kapılarını tüm insanlığa açmıştı.

Peki, Mevlana Celaleddin-i Rumi insanlara bıraktığı mirasında iş hayatına dair sırlar gizlemiş miydi? Mevlana’nın çağları aşan öğretilerinde, iş hayatının ve iş dünyasının emektarlarına hangi mesajlar veriliyor? Bilindiği üzere düşünür ve fikir adamı denildiğinde ülkemizde birçok yabancı yazar akla gelirken Mevlana yalnızca bir din adamı olarak görülür ve bu büyük bir yanılgıdır. Mesnevi’yi ince ayrıntıları ile okuyan herkes, Mevlana’nın hayata dair ve hatta iş hayatına dair çok önemli mesajlar verdiğini görebilir. Emlakbroker.com ekibi olarak dünyayı farklı bakış açısı ile tarayıp yerele yansıtmanın yanı sıra yereldeki özel bilgileri sektörün profesyonellerine ulaştırmak görevini de üstleniyoruz.

Arzu et, iste ama ölçülü olsun. Bir saman çöpü bir dağı kaldıramaz. - Mevlana

İnsanlar, doğaları gereği sonu olmayan istekler ile doludurlar. Elbette ki bu isteklerinin karşılanabilmesi için yeterli kapasiteye ve güce sahip olmak önemlidir. Emlak sektörüne yeni adım atmış bir broker, kendini sektörün devleri ile kıyaslayıp “Ben hepsinden iyiyim.” gibi bir yanılgıya düşerse sonu mutlaka ama mutlaka hüsran olacaktır. Zirveye gidebilmek için kendini en iyiler ile kıyaslamak iyi bir yoldur. Fakat zirvedekiler ile kendi arasındaki farkları tespit edip bu noktalarda gelişmek için çaba gösteren bireyler hedeflerine ulaşabilir. Mevlana’nın bu öğretisi, bize hedef koymanın önemini anlatırken gerçekçi hedeflerin profesyonelleri başarıya götürebileceğini ama insanın erişemeyeceği hedefler koymasının ise onu yıkıma götüreceğini gösteriyor.

Halkın sözünle iş yapmasını istiyorsan önce sen kendi sözünle iş yap. - Mevlana

Hemen herkes iş hayatında ahkâm kesen insanlar ile karşılaşmıştır. Onların fikirleri, yol gösterme çabaları asla bitmez. Ancak bir insanın sözüne itibar edebilmek için ortaya koyduğu bir eser veya başarının olması gerekir. Aynı şey iş dünyasında da birebir geçerlidir. Sektördeki alıcılarla veya mal sahipleri ile iletişim halinde olan ve onlara geleceği satmaya çalışan emlak profesyonellerinin sözlerine itibar edilebilmesi için piyasada ses getirecek işler veya fikirler ortaya koymaları çok önemlidir. Sektörde deneyimlenmeyen ve piyasada karşılığı olmayan sözler sizlere ancak itibar kaybettirir. Ağızdan çıkan sözün ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlatan Mevlana, bu öğretisinde yol gösterici olmak isteyenlerin önce kendilerinin yolu kat etmeleri ve zorlukları aşmaları gerektiğini dile getiriyor.

Balıkçının oltasına taktığı et parçası, balıklara ikram veya cömertlik değildir. - Mevlana

Balık tutmanın birçok yolu olsa da oltayı kullananlar balıkları kendilerine çekebilmek için oltanın ucuna yem takarlar. Emlak sektöründe de karşınıza büyük fırsatmış gibi çıkan teklifler, aslında size sunulmuş bir fırsat değil, zaten yapılması gereken bir yükümlülüktür. Aynı şekilde müşterileriniz için sunduğunuz fırsatların onlar için bir cömertlik veya ikram olmadığını onların da düşünebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle iş hayatında ve özellikle emlak sektöründe gerçek fırsatın ne olduğunu tanımlayabilmek, sizi rakiplerinizden birkaç adım öne çıkartır. Tatlı birkaç söz veya sırtınızın sıvazlanması sizi asla yumuşatmasın. Kendinize güvenin ve kimsenin ikram veya cömertliğine ihtiyaç duymadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Eğer oltadaki yeme kapılırsanız sonunda sizden daha büyük bir balığın akşam yemeği olmaktan kurtulamaz ve sektörden silinir gidersiniz.

Geveze birine sır söylemek, çatlak testiye su koymaya benzer.

Emlak sektörü, çalışan insanların birbiri ile en çok iletişim kurmak zorunda olduğu ve etkileşimde bulunmak durumunda kaldığı iş alanlarından biridir. Bu anlamda en yakın mesai arkadaşlarınız sizin için en önemli yardımcılar olabileceği gibi çoğu zaman da en dişli rakibiniz olabilir. İş hayatındaki en temel kuralsa ele geçen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmektir. Emlak sektöründe eğer aldığınız bir duyumu satış kapama yapmadan evvel çevrenizdeki insanlara duyurursanız bu fırsat elinizden uçup gidebilir. Bu heyecanınızı paylaştığınız kişinin elinizdeki altın fırsatı farklı yerlerde ve rakipler arasında anlatması, bitti dediğiniz bir işi elinizden uçurabilir ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz.

Mevlana'nın İş Hayatına Dair Diğer Kıymetli Sözleri

Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.

Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerekir.

Düşmanın ne kadar zayıf olsa da sen onu hakir görme. Zayıf düşmanına, gürbüz bir düşmanmış gibi düşmanlık et.

Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma.

Kendine gel, yepyeni bir söz söyle de dünya yenilensin! Sözün öylesine bir söz olmalı kidünyanında sınırını aşmalı. Sınır nedir, ölçü ne? Bilmemeli!

Eğer tevekkül edeceksen,çalışarak uğraşarak tevekkül et. Ekinini ek ondan sonra Allah’a tevekkül et.

Deniz ırmağın yatağına sığmaz. 

 

DİĞER HABER
30 Temmuz 2017