“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Microsoft ve Jeff Bezos, Milyonlarca Eski Binayı ‘Yeşil’ Enerjiye Dönüştüren Bu girişimi Destekliyor

New York’ta dört katlı bir apartmanda, çok küçük bir şirket çok büyük bir fikri hayata geçiriyor: Ev sahiplerine yeşil enerjiye geçiş yapmak için gerekli ekipmanı kiralayarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her binayı elektriklendirin.

BlocPower, New York’ta 1.200′den fazla binayı “yeşillendiren” ve 20 şehirde benzer projeleri olan Brooklyn merkezli bir girişim. Girişim, ev sahiplerine ve kiracılara yeşil ısıtma ve soğutma sistemleri, elektrikli aletler ve güneş panellerini peşinatsız kiralama ve düşük faizli kredi seçenekleriyle sunan şirket, yetersiz hizmet alan topluluklara odaklanarak ev sahiplerinin evlerini karbondan arındırmalarına ve elektriklendirmelerine yardımcı oluyor. BlocPower, bir evin ihtiyacı olan ısıtma ve soğutma ekipmanını kuruyor ve bakımını yönetiyor. Ev sahipleri, bu maliyetleri karşılayan ve yatırımcılara getiri sağlayan aylık ödemeler yapıyor.

Upgrade to ultra-efficient heating & cooling

Şirket, mevcut projelerde bina enerji maliyetlerini %30 ila %50, sera gazı emisyonlarını ise %40 ila %70 oranında azalttığını bildiriyor. ABD’deki sera gazlarını 10 yılda %25′e kadar azaltabileceğini ve harcanan milyonlarca doların boşa harcanan enerjinin %30′unu geri kazanabileceğini söylüyor.

“Bu binaların içinde ne olduğunu biliyorum, değil mi? BlocPower CEO’su Donnel Baird, bu nedenle yatırım fırsatını görebiliyorum” dedi. “Bir CEO olarak işim, potansiyel iklim yatırımcılarına şeffaflık kazandırmak.”

Baird, “Bu binaların tükettiği petrol, gaz ve fosil yakıt miktarını azaltacağız, yaratılan emisyon miktarını azaltacağız” dedi. “Bina sahiplerinin parasını kurtaracağız ve, bu binalara yatırım yaparak aslında %10 finansal getiri elde edeceksiniz.”

BlocPower Talks Healthy Homes, Heat Pumps With VP Harris Ahead of COP26
BlocPower Ceo'su

İlk BlocPower destekçileri arasında Andreessen Horowitz, Exelon, American Family Insurance, The Schmidt Family Foundation, Goldman Sachs Urban Investment, Kapor Capital ve Salesforce bulunuyor. Ocak ayında Microsoft’tan 30 milyon dolar yatırım alan girişim, toplam yatırım fonunu yaklaşık 100 milyon dolara çıkardı.

Ayrıca, Amerika genelinde yaklaşık 125 milyon binanın dijital olarak haritasını çıkarmak için Bezos Earth Fund’dan 5 milyon dolarlık bir hibe aldı. Girişim, böylece bu binaların her birinin çevresel olarak nasıl sürdürülebilir hale getirileceği konusunda ücretsiz bir plana sahip olacak.

DİĞER HABER
21 Mart 2022