"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Milyoner Bir Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Olunur?

Milyoner olmak için asıl sırrın ne olduğunu, nasıl bir an önce milyoner olabileceğinizi merak ettiğinizi biliyoruz. Ne yazık ki milyoner olabilmek için uygulayabileceğiniz bir sır yok. Milyoner bir emlak uzmanı olabilmeniz için etkili olan pek çok farklı faktör var; Bunlardan bazıları sizin yönetebileceğiniz konu ya da sorunlar değil.

Çömez yakınıyormuş: "Bize öyküler anlatıyorsun ama anlamlarını açmıyorsun." Usta yanıt vermiş: "Biri sana meyveyi çiğneyerek ikram etse hoşuna gider miydi?" Paul Brunton

Bazıları ise tamamen sizin kontrolünüzde olan kollardır. Sizin etkinizin fazla olmayacağı konulardan bazıları doğru ailede doğmak, doğru çevrede yetişmek, doğru insanları tanımak olabilir. Siz bunlara sahip misiniz? Pek çoğumuzun bu özelliklere sahip olma ihtimali düşüktür.

Ama milyoner olmak için bizim yönetebileceğimiz başka bazı ipuçları da var, şimdi sırayla bunlara bakalım;

Kafa Yapınız

Milyoner olabilmek için ilk önce sahip olmanız gereken şey pozitif kafa yapısı ve hayata bakış açısıdır. Sürekli söylenen bir söz vardır; “Düşünceleriniz gerçekleriniz olur” Milyoner emlak uzmanlarının hedeflerini başarabilmelerinin nedeni iyi görünüşleri, zekâları, okul başarıları ya da başka herhangi bir neden değildir. Milyoner olmalarının nedeni ilk olarak buna inanmış olmalarıdır. İnanmış ve bunun için aksiyon almışlardır.

Düş kurmak değil, bir düşe sahip olmamak budalalıktır. Clıff Clavın, Cheers

İnanmak başarılı olmak için yeterli değildir ama kabul etmeniz ve olacağı beklentisine girmeniz gerekir. Eğer inanmazsanız o asla gerçekleşmeyecektir. Neyi düşünürseniz o gerçekleşir, milyoner olacağını hayal eder ve bu uğurda çalışırsanız milyoner olabilirsiniz, yok olamayacağınızı düşünürseniz zaten hiç olamazsınız. Bu nedenle inanmaya başlayın. Hedeflerinize pozitif yaklaşın ve sonuna kadar olacaklarını hayal edin.

İnanmak

Milyoner olacağınıza inanıyor musunuz? Bir hedefe ulaşabilmek için ona gönülden inanıyor olmak gereklidir. Siz beyninizi o hedefe inandırdığınız zaman beyniniz sizin onu yapabilmeniz için çözümler üretmeye başlar. Beyninizi buna inandırabilmek ve çözümler üretebilmek için harekete geçirirseniz hedefinize ulaşmada daha başarılı olursunuz.

Bu konuda yapılabilecek en iyi yöntemlerden biri de pek çok mentor tarafından tavsiye edilen “Role Modelling” uygulamasıdır. Bu uygulamada olmasını istediğiniz şeyin olduğu varsayımı ile harekete geçersiniz.

 

Büyük bir şampiyon olmak için en iyisi olduğuna inanmalısın. Değilsen bile, öyleymiş gibi davran. - Muhammed Ali

Diyelim ki milyoner olmak istiyorsunuz, evet artık bir milyonermiş gibi hareket etmeniz ve kendinizi bu düşünce biçimine alıştırmanız gerekiyor. Dışarıdan bakıldığında mantıksızmış gibi gelebilir ama bugün bu yöntemi farklı amaçları için kullanan pek çok kişi bulunuyor. Milyoner olmak için adımlarınızı belirlemeniz gerekir, bu adımları da aynı bir milyoner gibi düşünerek ve plan yaparak belirleyebilirsiniz.

Adımlarınızı belirlemeniz ve gelişiminizi takip etmeniz gerekiyor. Belki hemen yarın milyoner olamayabilirsiniz. Ama gelecekte neden olmasın?

Uygun Davranışlar Geliştirmek

Günde en az 10 kez özellikle de bir müşteri ile görüşeceğiniz zaman hedeflerinizi hatırlayın ve sanki o hedefe ulaşmışsınız gibi davranın. Eğer bir milyoner gayrimenkul danışmanı olsaydınız bir müşteri ile görüşürken nasıl davranırsınız? Nasıl hisseder ve neler söylersiniz?

Davranış, herkesin kendi yüzünü gösterdiği bir aynadır. Goethe

Her sabah kendinize hayatınız ile ilgili sorular sorun. Hayatınızda en çok ne için şükrediyorsunuz, en çok neden mutlusunuz, en çok neye heyecan duyuyorsunuz, en çok neye bağlısınız, hayatınızın amacı ne, ne için yaşıyorsunuz?

Bu sorulara cevap verdiğinizde kendinizi ve hayatınızın amacını daha iyi anlayacaksınız. Beyniniz bu soruların cevapları ile amaçlarınızı birbirine bağlayacak. Hedeflerinize inancınız güçlenecek. Ayrıca size boş zamanlarınızda başarılı olmuş ünlü kişilerin motivasyon konuşmalarını dinlemenizi öneririz. Bu sizin kendinizi daha çok tanımanızı ve hedefinize daha sıkı sıkıya bağlanmanızı sağlayacaktır.

Bu kadar para insanı şaşırtır

Rol Model Belirleyin

Kendinize başarılı emlak uzmanlarını örnek alın. Rol model olarak bu kişileri belirleyin ve onlar gibi davranmaya çalışın. Dünyaca ünlü bir emlak profesyonelini rol model alabileceğiniz gibi aynı şirkette çalıştığınız başarılı bir yöneticinizi de rol model olarak belirleyebilirsiniz. Başarısız meslektaşlarınız ile birlikte olmaktan kaçının. Hedeflediğiniz konuda başarıya ulaşmış insanlarla birlikte olarak onların deneyimlerinden örnek almaya çalışın.

"Sana bütün bunları kim öğretti, Doktor?" Yanıt anında geldi. "Acı çekmek." Albert Camus, Veba

Rol modelleriniz ünlü kişiler ise, varsa kitaplarını okuyun. Video programlarını izleyin. Birlikte olduğunuz kişiler zamanla sizi etkileyeceği için doğru ve başarılı kişiler ile birlikte olmanız son derece önemlidir. Kendinizi çok başarısız hissedip hedeflerinizden vazgeçmek isteyeceğiniz zamanlar olacak ancak sakın vazgeçmeyin. Eğer hedeflerinize inanır, kendinize güvenir ve bu hedeflere ulaşmak için aksiyon alırsanız istediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz. Pek çok insan bunu bu şekilde başardılar, siz de yapabilirsiniz.

Ve Tutkuyla Çalışmak

İşte işin en tamamlayıcı yeri burası. Eğer emlak işini severseniz çalıştığınızı ve zamanın nasıl geçtiğini gerçekten hissetmezsiniz. Her başarıda olduğu gibi emek vermeden emlakçılıkta başarıya ulaşmak söz konusu bile olamaz.

Üşengeçliğinizi atın üzerinizden, o sizi yiyip bitiren endişelerinizi de. Bir satış kaçar onlarca satışın kapısı açılır bu meslekte. Tutkuyla, bıkmadan, usanmadan, yorulmak nedir bilmeden ve her gün üstüne ekleyerek yapacağınız çalışma gerçekten sizi milyoner emlakçı yapacaktır.

''Tutkusu olan insanlar dünyayı değiştirebilir. Harika iş çıkarmanın tek yolu yaptığınız işi sevmektir.'' Steve Jobs

Milyoner emlakçıların azmine ve çalışma hırsına bakın ve siz; evet siz, neden başarılı olamayacaksınız iyice düşünün ve milyoner olmak için artık beklemeyin, ertelemeyin hemen işe koyulun ve şimdi başlayın.

Bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Bonus: Milyoner Filmi

Milyoner filmi Danny Boyle‘nin yönettiği kenar mahallenin varoş çocuğu olan Jamal’in hikayesini anlatıyor. Jamal Malik, Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir adım kalmıştır. Ama şova ara verildiğinde, bir sokak çocuğunun bu kadar büyük başarıyı ancak hileyle kazanabileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Suçsuzluğunu kanıtlamak için yaşamını anlatmaya başlar. Aslında filmin basit kurgusu, basit senaryosu çok profesyonel işlenerek iyi bir iş çıkarılmış ortaya.

Para ve kadınlar. Hayattaki hataların çoğu nedeni bunlardır. Görünüşe göre sen ikisine de bulaşmışsın. (Polis)

Filmin Türkiye karşılığı kim 500 Milyar ister. Aynı dönemde Hindistan'da yayınlanan programda gerçekte biri bütün soruların cevaplarını bildiği ve aynı zamanda filmde olduğu gibi 300 milyon insan izlemiş. Bunun benzeri kurgusu her bir soruya gelecek bir yaşantı örneğiyle izleyicinin heyecanını doruğa taşıyan bir film olmuş.

Toplam 10 dalda Oscara aday bir film ve bunlardan en iyi film ve en iyi yönetmen dahil olmak üzere toplam 8 dalda Oscar heykelciğini kaldıran, Amerikan yapımı olan ve Hindistan'da çekilen mükemmel bir film.

Keyif alarak seyredeceğiniz ve başarınıza katkı sağlayacak motive edici bu filmi, milyoner emlakçı olma hayalleri kuran emlak profesyonelleri mutlaka seyretmeli.

Şimdiden keyifli seyirler :)

*** Başarılı Emlakçı etiketindeki diğer yazıları da keyifle okuyabilirsiniz.

DİĞER HABER
19 Haziran 2016