"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
MIT Tech Tracker, Proptech'in Geleceğini Çiziyor

“Gayrimenkul için teknoloji ve inovasyonun geleceği nedir?” Bu, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve JLL tarafından yürütülen bir eğitim çalıştayının ortaya çıkmasına neden olan ve ardından Tech Tracker adlı bir web aracının piyasaya sürülmesiyle sonuçlanan bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Emlak endüstrisinde bir ilk olan MIT Tech Tracker, gayrimenkul dünyasında teknolojinin geleceğini araştırıyor, analiz ediyor ve tahmin ediyor.  

MIT'nin Gayrimenkul İnovasyon Laboratuvarı direktörü Dr. Andrea Chegut, "Bir mucidin beyninde bir fikrin çekirdeği haline geldikleri andan emlak piyasasında olağan hale geldikleri zamana kadar teknolojilerin izlediği yolu analiz etmek istedik", "Tech Tracker bunu ve daha fazlasını, neyin 'işe yaradığına' dair içgüdüsel duyguları gerçek veriler ve makine öğrenimi algoritmalarıyla değiştirerek yapıyor," diye açıklıyor. "Değişimin gizemini ortadan kaldırıyor ve sektörde sürekli değişen teknoloji dünyasını basitleştiriyor." 

Sürekli büyüyerek değişen bu dünyada, bir dizi proptech girişimleri ortaya çıktı. Tech Tracker, artırılmış gerçeklikten, nesnelerin internetine kadar bu yeniliklerin binlercesi hakkında bilgiler sunuyor. Kullanıcılar, gayrimenkulle ilgili şu anda ivme kazanan en iyi 25 teknolojiyi, ilgili teknolojiler, teknolojinin ilk ne zaman ortaya çıktığı ve ne zaman inşa edilmiş çevrenin temel dayanağı olabileceği hakkında ayrıntılarla birlikte arayabilir veya görüntüleyebilir.   

JLL'nin küresel baş araştırma görevlisi Ben Breslau, “Gayrimenkul varlıkları, yatırımlar ve kiralamalar uzun bir ömre sahip olma eğilimindedir” dedi. “İnovasyonun hızıyla birlikte hangi teknolojilerin geleceğini ve bunların gelecekteki potansiyel etkilerini anlamak kritik önem taşıyor. İlk kez, başlangıçtan pazara kadar olan teknolojileri araştırıp anlayabileceğimiz tek bir yer var.” 

"Bu araç, net sıfır karbon hedeflerine ulaşma, dinamik hibrit çalışma alanları yaratma ve binalarımızın direncini artırma yeteneğimiz üzerindeki etkileri düşünmemize olanak tanıyor. Akademideki en parlak beyinleri ileriye dönük, gerçek dünya deneyimimizle birleştiren bu eşsiz işbirliğinin bir parçası olmaktan onur duyuyoruz.” 

Eylül 2021 itibariyle Tech Tracker'ın en iyi 10 gayrimenkul teknolojisi şunları içeriyor: 

  • 5G 
  • Virtual Reality 
  • Internet of Things (IoT) 
  • Graphene 
  • Augmented Reality 
  • Photogrammetry 
  • Connected Home 
  • Aramid Fibers 
  • Exoskeleton 
  • Carbon Nanotube 

Breslau, "Yaşanabilir bir çevre ve teknoloji arasındaki bilgi boşluğunu kapatmak JLL'nin en önemli önceliklerinden biridir ve müşterilerimizin daha sürdürülebilir, sağlıklı ve yenilikçi çözümleri benimsemesine yardımcı olmamızı sağlayacaktır" dedi. "Bu, daha iyi bir dünya için gayrimenkulün geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmamızın yolu." 

DİĞER HABER
17 Eylül 2021