"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Mükemmel Ev, Günümüzün Emlak Piyasasında Yapay Zeka Kullanarak Sizi Nasıl Buluyor?

Halihazırda Yapay Zeka, Emlak Broker'ların ve emlakçıların müşterilerinin ev satın alma ihtiyaçlarını karşılama şeklini geliştiriyor. Günümüzün bilgisayar algoritmaları, bir ev sahibinin kişisel bilgilerinin yanı sıra mülk değerlerinden borç seviyelerine, tadilat ve iyileştirmelere kadar her şey için milyonlarca belgeyi saniyeler içinde tarama yeteneğine sahip.

Ayrıca, halka açık verilere dayanarak, evlerini piyasa dışı satmaya istekli ev sahiplerinin kimler olabileceğini tahmin edebilir. Makine öğrenimi mühendisleri, bir zamanlar saatler süren arka plan işlerinin çoğunu yapmak için bir emlakçının sağ kolu olarak hareket ederek emlak sektörünü daha iyi hale getirmeye devam ediyor.

Bir bilgisayar, bir emlakçının yapabileceği gibi, bir anlaşmayı gözden geçirirken veya sözlü olmayan veya duygusal nüansları yakalarken müşterinin yüzündeki ifadeyi görmeyecek olsa da, insan ve makine uyumu birlikte ev satın alma deneyimini iyileştirebilir. Hayalinizdeki evin nasıl olacağını düşünürken aynı anda bir bilgisayar algoritması ve bir emlak danışmanı ile uğraştığınızı hayal edin. Her ikisi de size aynı soruları soruyor: “Nerede yaşamak istiyorsunuz?” "Ne kadar bütçeniz var?" "Kaç yatak odası?" Liste devam ediyor. Her birinin kişiselleştirilmiş bir mülk araması başlatması için yeterli bilgi sağlarsınız.

Bir emlakçı, ev değerleme tahmini için sinir ağlarını birleştiren algoritmalara sahip çevrimiçi bir platformla araştırmaya başlayabilir. Diğer bir değerli kaynak, emlakçının istenen tüm arama filtrelerini girdiği emlak ilan siteleridir. Çoğu emlak ilan sitesi ve arama algoritmasının kullandığı temel yapay zeka, temel olarak bu filtreleri uygulayacak ve tüm kriterlerinizi karşılamaya çalışan özelliklere dayalı sonuçlar sağlayacaktır. Bunlar, istediğinizi düşündüğünüz evler olacaktır. Hata yapmayın, emlakçılar müşterilerine en iyi sonuçları sunmak ve doğru soruları hassaslaştırmak için çok çalışırlar. Ancak sonuçlar her zaman bu ilk filtrelere dayanır.

Tersine, iyi oluşturulmuş AI, aramanızı başlatmak için yalnızca bu filtreleri kullanır. Size kriterlerinize uyan evleri hızla gösterirler, ancak arka planda kullanıcı davranışınızın her nüansı izlenir. Öncelikli olarak yalnızca talimatlarınızı uygulayan bir emlakçının aksine, öğrenme algoritması şunları izler ve açıklamalar yapar, örneğin: Bir mülke ne kadar süre baktığınız, listeleme bilgilerini, kaydırdığınız özellikleri ve bunları görmek için tıklayıp tıklamadığınızı kayıt altına alır. AI, tüm bu verileri profilinize girer.

Yalnızca yapay zekanın sağlayabileceği hızda, mülkler yalnızca ilk arama filtrelerinize göre değil, kullanıcı davranışınıza göre de sıralanır. Ne kadar çok veri alınırsa, algoritma profilinizi ve tercihlerinizi o kadar doğru bir şekilde eşler. Bu geri bildirim döngüsü, AI'nın, başlangıçta ifade etmemiş olabileceğiniz tercihlere uygun özellikler sergileyen özellikleri yüklemeye başlamasına olanak tanır. Çok yakında, arama sonuçlarınız, sevdiğinizi bile fark etmediğiniz o güzel, kanarya sarısı zanaatkar tarzı evlerle dolacaktır. Mükemmel evi aramak yerine, mükemmel ev sizi bulmuş oldu.

Sosyal medyanın algoritmalarına benzer şekilde, bu AI algoritması, arama sürecine katılımınızı artırmak ve değerli dikkatinizi çekmek için programlanmıştır. Dikkat, günümüzün para birimidir ve şirketler onu elde etmek için aşırı meblağlar ödemeye hazırdır. Herhangi bir pazarlama çabasının kutsal kâsesine (dönüşüm) ulaşmanın tek yolu, önce dikkatinizi çekmektir. Bu tür AI, mülkünü satan herkes için inanılmaz derecede değerli bir araçtır. AI algoritması müşterilerle duygusal olarak bağlantı kurmaya başlamamızı sağlar. Bunun önemli olmasının nedeni, konu gayrimenkul olduğunda bir ev satın almanın çok duygusal bir karar olmasıdır. Birçok alıcının emlakçısı, çoğu insanın sahip olmak istediği ve hissettiği o doğru eve girene kadar ne istediğini gerçekten bilmediğini kabul ediyor.

Artificial Intelligence (AI) - Overview, Types, Machine Learning

Bir gün, belki de bundan kısa bir süre sonra, yapay zeka ne düşündüğümüzü anlamaktan nasıl hissettiğimizi anlamaya başlamak için bir sıçrama yapabilir. Etkileşimi geliştirmek için bu teknolojinin uygulanabilirliği kadarıyla, TikTok'tan başkasına bakmayın :) 

İdeal evinizi gezmek, satın alma (veya satış) süreci boyunca sizi savunmak ve gelecek yıllar boyunca bir ilişkinin tadını çıkarmak gibi gerçek hayattaki süreçte yanınızda bir emlakçı bulundurmanın yerini hiçbir şey tutamaz; Bununla birlikte, AI'nın iyileştirmeleriyle, arama ve işlem süreçleri artık daha akıcı ve sezgisel hale geliyor. İkisinin de tek istediği doğru olan evi bulmak :)

DİĞER HABER
28 Kasım 2023