"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Kaybından Sonra Kendini Toparlamanın Yolları

Müşterileri kaybetmenin, emlakçı olmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu herkes bilir. Mesele şu ki, eğer üzerinde çalıştığınız birçok anlaşma sayesinde çok başarılı olma konumunda değilseniz, bir müşteri kaybı yaşamanın geçiminiz üzerinde gerçek bir etkisi olacaktır.

Fakat başarılı bir emlakçının en önemli özelliklerinden biri, olabilecek en kötü zamanda gelse bile müşteri kaybından sonra kendini toparlayabilme yeteneğidir.

Burada, zorlu bir kayıp yaşadıktan sonra kendinizi ayağa kaldırıp emlak oyununa nasıl geri döneceğinize dair bazı ipuçları bulunmaktadır.

Bu tam olarak sizin hatanız değil

Emlakçı-müşteri ilişkisinin her zaman için içerisinde iki kişiyi barındırdığını unutmamak önemlidir. Bir müşteri gittiğinde, bunun sebebi tam olarak sizin yaptığınız yanlış bir şey değildir. Bazı durumlarda sebebi tuhaf ya da kararsız bir müşteri sorunudur.

Bazı durumlarda, müşteri sinirlenip, üzerinde kontrolünüzün çok az olduğu durumlar için sizi suçlayabilir. Örneğin; kendilerinin belirlediği fiyat aralığında bulunan evlerin kalitesi sebebiyle hayal kırıklığına uğrayabilirler. Ya da tüm kanıtlar aksini göstermesine rağmen, kendi evlerini değerinden daha fazlaya satabileceklerine inanmış olabilirler.

Öğrenme fırsatı

Her hatadan ders çıkarın. Hatta daha iyi bir emlakçı olma fırsatını yakalayarak bu durumdan yararlanın. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, hangi sorunların önemli olduğundan emin olamazsınız. Çözüm aslında basittir: Kendinize şu soruyu sorun: "Bu durumla ilgili kendime sorabileceğim en iyi sorular hangileridir" Bu soru her durum için geçerlidir ve ilgili sorunların bir çalışma listesini oluşturmanıza yardımcı olur.

Kendinize iyi sorular sormanız, iyi yanıtlar keşfetmenizi sağlar. Kendinize sürekli iyi sorular sormayı alışkanlık haline getirseniz, karşılaştığınız zorlukların üstesinden ne kadar kolay geldiğinize şaşıracaksınız.

  • Hangi hatalar müşteriyi kaybetmenize sebep oldu?
  • Kaybı önlemek adına neyi daha farklı yapabilirdiniz?

Bazı durumlarda, çıkardığınız ders, basitçe, belirli tipte davranışlar sergileyen ya da bulmalarına yardımcı olamayacağınızı bildiğiniz bir şey arayan müşterilerden uzak durmak olacaktır.

Bazen baştan başlamak lazım.

Kariyerinizin uzun bir yolu var

Daha genel anlamda en son yaşadığınız başarısızlık hakkında düşünün. Bu yaşanan olumsuzluklar şu anda incitiyor olabilir. Fakat şu andan bir yıl sonra bu tabloyu nasıl tanımlayacaksınız? Ya da 5 yıl sonra? Ya da emekli olduğunuzda?

Sahip olmak isteyeceğiniz yüklü bir komisyonu kazanamamış olabilirsiniz.

Bu durumda kendinizi kaybolmuş, buhranlı ve çaresiz gibi hissetmeniz tamamen normaldir. 

Eğer kararlı durmaya devam eder ve çabalarınızı daima yeni müşteriler üzerine yoğunlaştırırsanız diğer fırsatlar ayağınıza gelecektir. 

Bir danışman ile konuşun   

Geçmiş hayal kırıklıklarınız, endüstride bir danışmanınızın olması gerektiğine dair birçok sebepten biridir. Yaşadığınız bu sürecin ne olduğu hakkında onlarla konuşun. Böylelikle, muhtemelen, kendi kariyerlerinden benzer hikayelerle sizi rahatlatırken aynı zamanda durumu nasıl düzelteceğinize dair yaratıcı tavsiyelerde bulunacaklardır.

Satış kaçırma konusunda yalnız olmadığınızı anlamanız arka planda yaşanan gürültüyü engelleyecektir.

Tek sen misin satışı kaçıran üzüldüğün şeye bak :)

Konu üzerinde çokça düşünmeyi bırakın

Hataları kabullenmek sağlıklı bir davranış biçimidir. Takıntılı hale getirmek sağlıklı değildir. Neyin yanlış gittiği üzerine birkaç dakika analiz yapın ve gelecekte benzeri bir durumdan nasıl kaçınabileceğinizi düşünmeye çalışın.  

Bunun sadece futbol maçında kaybedilen bir puan olduğunu artık önünüzdeki maçlara bakmanız gerektiğini düşünerek motive olun.  Bir sonraki maçınıza çıkarken daha iyi antrenman yapın ve bu maçı kazanabilmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Yine yeni yeniden...

Meşgul olmaya devam edin

Biliyoruz ki, bu gibi durumlarda bazen yeni bir işe başlamak zordur, çünkü zihninizdeki bu çatışma sizin dikkatinizi başka öngörülemeyen olumsuz düşüncelere iterek moralinizi bozacaktır, dolayısıyla ilk önceliğiniz dikkatinizin dağılmamasını güvence altına almaktır.

Yeni işe başlamadan önce bu çatışmaları ortadan kaldırmanız, yüksek motivasyonunuza çok daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer işe başlamada bir direnç, bir sıkıntı hissediyorsanız, çalışmaya devam etmeden önce çatışmanın daha derin bir analizini yapmak için biraz zaman ve enerji harcamanız yararlı olacaktır.

Sıkıntılar için en iyi ilaç, yapılacak üretken bir şeyler bulmaktır. İşlerin içerisine geri atlayın. Çalışmak, sadece kayıp hakkında düşünmekten başka yapacak bir şeyler kazanmanızı sağlamaz, aynı zamanda çamura batmaktan kurtaracak tek yoldur.

O zaman eski müşterileri aramaya yeniden başlayın, uzmanlık bölgenizdeki yeni fırsatlara yoğunlaşın. Yapmış olduğunuz işinize karşı heyecanınızı koruyun. "Gayrimenkul danışmanlığı öyle bir meslektir ki burada fırsatlar hiç bir zaman bitmez" sözünü aklınızdan çıkarmayın. 

Peki siz, müşteri kaybıyla nasıl başa çıkarsınız?

Aşağıya yorum bırakarak ya da Facebook, Linkedin ya da Twitter’daki sohbete katılarak stratejilerinizi emlakçı arkadaşlarınızla paylaşın!

DİĞER HABER
14 Aralık 2023