"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Kazanmak İçin Ayırdığınız Bütçeyi Çarçur Etmek Yerine Bu Alanlarda Kullanın

Gayrimenkul profesyonelleri için müşteri kazanmak çok önemlidir ve müşteri kazanmak için çok sayıda yönteme başvurulabilir. Ancak çevremizde pek çok göz kamaştırıcı yöntem tarafından istila edildiğimiz için ayırdığımız bütçeyi bu yönde nasıl kullanmamız gerektiğini bazen doğru yönlendiremeyebiliriz.

Bazen müşteri kazanmak adına çeşitli yerlere ve yöntemlere paramızı harcarız, ama iş dünyamızda hiçbir değişiklik gerçekleşmez. Dışarıdaki dünya değişmeye devam eder ama bizim iş dünyamız yerinde sayar.

Problem, ne kadar etki oluşturacağını düşünmeden ve ne kadar kullanışlı olup olmadığına bakmadan, sadece sizi cezbettiği için bazı yöntemlere başvuruyor olmanızdır. Bazı yöntemler, dinleyince gerçekten kulağa hoş gelebilir, ama gerçekte onlar iş dünyanıza zarar verici etkiler bırakır. Böyle bir duruma düşmemek için, işinizde hedeflediğiniz amacı netleştirmeniz ve bundan emin olmanız gerekir. Ardından bu amaca ulaşabilmek için neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Son olarak ise etrafınızdaki ışıldayan ama aslında sizin amacınıza uymayan yöntemlere kapılmadan, size gerçek sonuç getirecek alanlara bütçenizi ayırmanız büyük önem taşır.

Aşağıda sizlere, bütçenizi verimli ve geri dönüş alacak şekilde hangi alanlara yatırmanız gerektiğine dair bazı ipuçları vereceğiz. Aslına bakarsanız bu ipuçları daha önce de çokça bahsettiğimiz yöntemler olacak. Ancak her birinin içerisinde bazı farklı noktalar yakalayacaksınız.

Emlak danışmanlığında başarının anahtarı “her zaman öğrenmeye devam etmek” olduğunu unutmayın.

Eğitim

Emlak brokerları ve gayrimenkul profesyonelleri için eğitim son derece önemlidir. Bir emlak danışmanının eğitimini tamamlaması ve kültürel bilgi birikimini sınırlandırması söz konusu olamaz. Onlar her zaman kendilerini geliştirmeli ve daha kültürlü olmanın yollarını aramalıdır.

Emlak danışmanlarının kendilerini eğitmeleri gereken en önemli noktalardan birisi, günümüzde artık teknoloji oldu. Teknolojiyi nasıl kullanmanız gerektiği konusunda asla bilgisiz ve alakasız olamazsınız. Özellikle de iş dünyanızda özel etki alanınızın dışına çıkmak zorunda kaldığınızda bu sizin için daha da önemli bir hal alacaktır. Sudan çıkmış balık durumuna düşmemek için teknolojiye hakim olmanız ve bilgili olmanız çok önemlidir.

Bir web site kurmak için kod yazmayı öğrenmek zorunda değilsiniz. Sadece akıllı telefonunuzu, müşteri yönetim sistemlerini, web sitenizi ve buna benzer teknolojik araçları nasıl kullanacağınızı bilmeye ihtiyacınız var. Bu araçları işiniz için kullanacak asistanlar tutacak olsanız bile, en azından onlara ne yönde bir strateji izlemeleri gerektiğini söyleyebilmek adına teknolojiye hakim olmalısınız.

Genellikle gayrimenkul profesyonellerinin bu konuda yakındıkları şey, emlakçılık yaparken bir de bu alanlara vakit ayırmanın çok zor olduğudur. Ancak anlaşılmayan şey şudur ki eğer teknolojik yenilikleri işiniz için kullanmazsanız, hiçbir zaman daha fazla müşteriye ulaşamayacaksınız. Bütçenizi teknolojiye ayırmalı ve bu konudaki bilginizi ve deneyiminizi bir an önce arttırmalısınız.

Pazarlama kitaplarının yeniden yazıldığı uçsuz bucaksız bu mecrada yerinizi alın.

Sosyal Medya

Emlak profesyonelleri şu iki yoldan birini izlerler. Bir şeyi ya tamamen görmezden gelirler ya da her yerde her zaman onu düşünürler. Ancak sadece düşünmek hiçbir zaman yeterli olmaz. Tüm gün oturduğumuz yerden yeni işlerin ayağımıza gelmesini bekleyemeyiz.

Ama burada dikkat edilmesi gereken bir şey daha vardır. Ağaçları elde etmek isterken koca bir ormandan olmak da istemeyiz. Net olmayan, bir stratejiye dayanmayan ve plansız şekilde atıldığımız hiçbir yöntem bize fayda getirmez. İlişkiler geliştirmemiz, var olan ilişkilerimizi daha derinleştirmemiz ve “tanı, beğen, güven” fikrini karşımızdakilerin kafasında oluşturmamız gerekir.

İşte sosyal medya, bu hedefler için kullanılması gereken bir alandır. Bütçenizi sosyal medya için harcarken bunları göz önüne almanız gerekir. Elli tane sosyal medya platformunda profil oluşturup hiçbirine gereken özeni göstermemek size nasıl bir geri dönüşüm sağlar? Aslına bakarsanız ikiden fazla sosyal medya platformuna yönelmemeniz her zaman daha sağlıklıdır.

Örneğin Facebook’a yoğunlaşabilirsiniz. Neden Facebook? Çünkü Facebook üzerinden dünya üzerindeki insanların neredeyse dörtte birine ulaşma imkânınız bulunuyor. Müşteri potansiyeli taşıyan bu kadar çok kişi arasından kendinize mutlaka “tanı, beğen, güven” ilişkisi kurabileceğiniz kişileri bulursunuz. Bütçenizi çarçur etmeden evvel bunu bir düşünün deriz.

İhtiyaca yönelik tasarlanmış bir web sitesi, meslekte kim olduğunuzu gösterir.

Online

Online ortamda izlenecek yollar anlamında gayrimenkul profesyonelleri ne yazık ki çok bilgili değildir ve ne yapacaklarını bilemezler. Örneğin bir site şablonu bulup onu uygularlar veya dışarıdan basit bir çöp site satın alırlar. Ardından onun tasarımı için saatler harcarlar. Bize göre emlak profesyonellerinin web siteleri inanılmaz derecede berbat. Hiçbir amaca hizmet etmeyen saçma bir domain altına kurulmuş web siteleri adeta birer çöplük yığını. Bu iş için boşa harcanan onca paralara da gerçekten yazık. İşin en acı gerçeği, bu durumun farkında bile değiller...

İçeriğe gelince ise nelerle doldurmamız gerektiği üzerine düşünmezler ve hemen sitenin reklamını vermeye kalkışırlar. Google ve Facebook üzerinden sitelerinin reklamlarını vermek için bir dolu para harcarlar.

Bu kulağa hoş gelebilir, ancak çok derinlere indiğinizde bu reklamlar size gerçek geri bildirimi asla sağlamaz. Çünkü sitenize gerekli içeriği sağlamadınız ve verdiğiniz reklamlar kişiler ile diyalog kurmanıza neden olmuyor. Yalnızca sayı artışı var, ancak bu neye yarıyor?

Aslında online ortamda dikkat etmeniz ve paranızı harcamanız gereken noktalar şunlardır:

  • Sitenizin mobil uyumlu olması (Tüketiciler arasında mobil teknolojinin yoğun kullanımını göz ardı edemezsiniz.)
  • Müşteri çekmeye odaklı olması (Müşterilere yönelik video, metin, eyleme çağrı ve diğer yöntemler ile dikkat çekmelisiniz.)
  • İçerik pazarlamasına yönelik olması (Müşterilere hizmetiniz ve sizin hakkınızda en doğru bilgileri verecek içeriklerle doldurmalısınız.)

Ayrıca, bir emlak ofisinin veya danışmanının web sitesi tasarımı nasıl olmalı? Nasıl yönetilmeli? Nasıl fark yaratır?  bu konuyu detaylı bir şekilde işleyeceğiz. 

Sonuç

Her şeyden önemlisi ise tüm bunları bir sıralamaya koymalı ve planlı şekilde yürütmelisiniz. Müşteri kazanmak için ayırdığınız bütçeyi etkili kullanmanız çok önemlidir. Yukarıda sıraladığımız alanlara sağlıklı bir şekilde paranızı harcadığınız zaman alacağınız geri dönüşüm de sağlıklı olacaktır.

DİĞER HABER
03 Kasım 2016