"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşteri Portföyünüzü Gökkuşağının Renkleri İle Renklendirin

Yaz mevsimi sonunda geldi ve geçiyor. Bu mevsim alıcı ve satıcıların birbirinden farklı sebeplerle farklı aciliyet hissine sahip olmaları anlamına geliyor. Yani bazı müşterileriniz yaz bitmeden önce hızlıca alım satım işlerini halletmek isterken, bazıları ise güneşin tadını çıkarmak ve bu işleri kışa bırakmak istiyor. Bu yüzden yaz mevsimi danışmanlar için de biraz değişkenlik gösteriyor. Bazı danışmanların bu mevsimde başlarını  kaşıyacak vakti olmazken bazıları ise iş yapacak müşteri bulmak için büyük uğraş veriyor.

Yaz mevsiminde birçok farklı mod bulunuyor. Aynı gökkuşağının farklı renkleri gibi her bir müşterinin gayrimenkul alım satımı adına kendisine göre bir zaman algısı var. Bu yüzden sizin bu farklı kişilikleri tek tek analiz etmeniz ve aksiyonlarınızı bu çıkarımlara göre almanız gerekiyor.

Gelin şimdi gökkuşağının renkleri üzerinden müşteri portföyüzünü kategorize edelim:

Kırmızı: Bu gruba ait müşteriler hemen şu anda işi bitirmek istiyor. Alım satıma oldukça hazırlar ve bu yüzden sizin onlarla sürekli olarak iletişim halinde olmanız gerekiyor. Aksi takdirde hemen başka bir danışmanla çalışabilirler.

>> Bu grubu mutlu etmenin anahtarı sürekli iletişim.

Mavi: Bu gruba ait müşterilerin bilgiye ihtiyacı var ve siz gerekli her bir bilgi parçasını iletene kadar gayrimenkul kararlarını sonuca ulaştırmayacaklar. Acele edip yanlış karar vermek istemiyorlar. Kırmızı gruba göre daha yavaşlar ve karar süreçleri daha uzun. Fakat bir kere karar verdikten sonra süreci hemen sonlandırmak istiyorlar.

>> Bu grubu mutlu etmenin anahtarı sürekli olarak araştırmak ve bilgi paylaşımı yapmak.

Yeşil: Bu gruba ait müşterilerin ana odağı finansal konular. Yani ucuza satın almak ya da en yüksek fiyattan satış yapmak istiyorlar. Bu yüzden müşterilerinizi piyasanın durumu hakkında eğitmeli ve güncel durumdan nasıl maksimum kar sağlayabilecekleri konusunda bilgilendirmelisiniz.

>> Bu grubu mutlu etmenin anahtarı sürecin finansal yönüne odaklanmak. Müşterilerinizin kalbini kazanmak için tablolar, grafikler ve karşılaştırmalı piyasa analizleri hazırlayabilirsiniz.

Sarı: Bu gruba ait müşterilerin karar verme süresi tamamen modlarına bağlı. Yani bir gün alım satım konusunda aşırı heyecanlı olup diğer gün ara vermek istiyor olabilirler.

>> Bu grubu mutlu etmenin anahtarı sürekli olarak sakin bir iletişim içerisinde olmak ve yumuşak müzakereler gerçekleştirmek.

Turuncu: Bu gruba ait müşterilerinizin enerjisi çok yüksek. Piyasaya düşen her konutu hemen görmek istiyor ve sizden günlük olarak bilgi paylaşımı bekliyorlar. Bu müşterilerin oldukça görsel ve etkili bir pazarlama çalışması görmeye ihtiyaçları var ve danışmanlarının bu konuda uzman olmasını bekliyorlar.

>> Bu grubu mutlu etmenin anahtarı günlük paylaşımlar yapmak.

Mor: Bu gruba ait müşterileriniz ilişkilere çok önem veriyor. Bu yüzden de onlarla sürekli olarak telefonla ya da yüzyüze iletişim halinde olmanız çok önemli. E-mail göndermek bu tarz müşteriler için yeterli değil ve eğer tecih ettikleri iletişim kanallarını kullanmazsanız, kolaylıkla müşterinizi kaybedebilirsiniz.

>> Bu grubu mutlu etmenin anahtarı düzenli olarak telefon görüşmeleri ya da yüzyüze görüşmeler gerçekleştirmek ve iyi bir dinleyici olmak.

Bu yaz hangi müşteri grubu ile ilgileniyor olursanız olun, her müşterinin zaman algısının farklı olduğunu aklınızda tutmanız gerekiyor. Müşterilerinize aynı şekilde davranmaya çalışmayın, çünkü beklentilerinin karşılanmadığını düşünen müşteriler başka bir danışmanla çalışmayı seçebilir. Yaz mevsimi müşterilerinizin hareketlerini analiz etmeniz ve isteklerini anlamanız için harika bir zaman.

DİĞER HABER
24 Ağustos 2019