"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterilere Sunum Yaparken Doğallığı Yitirmemek

Sunum yapmak, gayrimenkul profesyonellerinin işinin önemli bir parçasıdır. Birebir müşterilere sunum yapabileceğiniz gibi, müşterilerinize toplu sunumlar da yapmanız gerekebilir. Veya işinizin bir parçası olarak mevcut ve potansiyel müşterilere eğitim seminerleri verebilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun, sunum yapmak mutlaka bir gün sizin için başa çıkmanız gereken bir durum olarak ortaya çıkacaktır.

Hal böyleyken en deneyimli satış elemanlarının bile sunum yaparken zorlandıkları bir konu vardır: Doğal olabilmek. Pek çok gayrimenkul profesyoneli, müşterileri ile yaptıkları resmi olmayan birebir görüşmelerde son derece rahattır. Ancak resmi bir atmosfere girdikleri ve topluluk önünde bir sunum yapacakları andan itibaren doğal konuşma akışlarını kaybederler. Bu gibi etkinliklerde hem dostça gündelik bir konuşma tarzını sürdürebilmek hem de resmiyeti kaybetmemek zor gelir. Baskı altında kalan profesyoneller en sonunda konuşmalarındaki doğallığı tamamen yitirebilirler.

Sunum yaparken sizi dinleyenlerin eğlenip eğlenmediklerini, sıkılıp sıkılmadıklarını veya anlattıklarınızı anlayıp anlamadıklarını takip edersiniz. Onların yüz mimikleri, hareketleri, vücut dilleri, size işaretler verir. Tabi bu gibi belirtiler, aynı zamanda sizi tedirginliğe de sokar. Bu durumda kendinize sormanız gereken soru şudur: Sunum yaparken sadece bilgi deponuzu mu insanlara aktarmaya çalışıyorsunuz, yoksa duygusal hisleri de onlara aktarıyor musunuz?

İşte bazı ipuçları:

Her Biri ile Göz Kontağı Kurmaya Çalışın

Topluluk önünde bir sunum yaparken anahtar nokta, bir grup insanın karşısında konuştuğunuzu unutmamanızdır. Birçok insandan oluşan bu gruptaki her bir kişi ile göz kontağı kurmanız ise çok daha önemli olan noktadır. Konuşmanızı yaparken aynı zamanda mimiklerinizi kullanmalı ve karşınızdaki her biri kişi ile göz kontağı kurarak onları etkilemelisiniz. Böylece hem kendinize güvendiğinizi onlara aşılarsınız hem de sizi daha dikkatle dinlemelerini sağlayabilirsiniz.

 

Toparlamak İçin Duraksayın

Bazen sunum yaparken kendine aşırı güven duymak da sorun çıkarabilir. Kendinizi anlatmaya kaptırdığınız bir anda, dinleyenlerin sizden kopmuş olduğunu ve etrafı ile ilgilenmeye başladığını fark etmeyebilirsiniz. Böyle bir duruma karşı uyanık olmanız gerekir. Onların ilgilerinin dağılıp dağılmadığını sunum boyunca takip etmeniz gerekir. Eğer ilginin tamamen kaybolduğunu fark ederseniz, bu durumda birkaç yudum su içmek amacıyla bir dikkat toplama molası verebilirsiniz. Bu mola sırasında tüm enerjinizi toplayarak insanların dikkatini yeniden çekmeniz gerekir.

Asla Kâğıttan Okumayın

Sunumdan önce ilk provada kağıttan okuyarak çalışmanız normal olabilir. Ancak sonrasında kağıtları bir kenara bırakıp kendinize sunucu notları hazırlamanız daha uygun olacaktır. Bu sunucu notlarında, size anlatacağınız konuları hatırlatıcı anahtar kelimeler yazmalıdır. Konuşma konunuzun seyrine ve sıralamasına göre hazırlamanız gereken bu sunucu kartları ile kendinize bir yol haritası seçmiş olursunuz. Ancak asla her şeyi yazmaya çalışmayın. Bu konuşma yeteneğinizi sınırlar ve sizi tembelliğe iter. Sunum öncesindeki provalar da dahil olmak üzere asla kağıtlara bakarak hazırlık yapmayın.

Çok sayıda prova ve pratik yapmak ve kendinize güvenmeniz, sunumlarda en doğal şekilde konuşmanızı sağlayacak önemli noktalardır.

DİĞER HABER
12 Ekim 2016