"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterilerin Sizi Beklemeye Pek Niyetleri Yok!

Son teknolojinin parmağımızın ucunda olması anında cevaplar alma yönündeki beklentilerimizi de fazlasıyla arttırmakta. Akıllı telefon, tablet, laptop ya da internet erişimi olan diğer teknolojik aletlere sahip biri gece veya gündüz fark etmeksizin Google’da istediğini aratabilir ve anında yanıt alabilir.

Ancak bu anlık bilgi bolluğu diğer insanlarla iletişimimizi nasıl etkiliyor? En azından, bekleme sürelerindeki genel sabrımızı düşürdüğünü söyleyebiliriz. En çok da endüstrinin - özellikle tarihsel olarak müşteri ilişkilerine dayananların - nasıl işlediğini tamamen değiştiriyor. Her iki durum için de gayrimenkul endüstrisinin son teknolojiye karşı hiçbir şekilde bağışıklığı bulunmuyor. 

Cevap beklentileri: Ne Kadarı Yeterli Hızda?

Çevrimiçi müşteri yaratma, emlakçılar için yeni bir takım iletişim beklentisini beraberinde getirdi. Özellikle ev arayan alıcı adaylarının, oturup geri dönüş beklemek için zamanları olmaz. Bunun için delil mi gerekli?

Amerika'da Emlakçılar Derneği tarafından yapılan Ev Alıcıları Anketi'nin sonuçları müşteriler hakkında danışmanlara önemli ipuçları veriyor. Bu 3 istatistik sonucu alıcıların gerçekçi olmayan beklentilerini şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkardı.

  • Alıcıların  %42’si emlakçılarından anında cevap bekliyor:

Anında “hemen her şeyi bırak ve şimdi bana cevap ver” anlamını taşıyor - ki anında cevaplar vermenin birilerine yer temin etmeye çalışmakla oldukça yoğun olan emlakçılar için kesinlikle zor olacağına sizler de katılıyor olmalısınız.

  • Alıcıların %54’ ü emlakçılarının daha hızlı yanıt vermeleri gerektiğini söylüyor:

Ankete katılan alıcıların yarısından fazlası, emlakçılarının cevap hızından memnun değil. Eğer potansiyel müşterilerinizin yarısından fazlası memnun kalmazsa, bunun dönüşüm oranlarınızı nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz? (İpucu, olumlu olmayacak.)

  • Alıcıların %82’ si memnuniyetsizliklerinin emlakçılarından gelen geç cevaplardan kaynaklandığını söylüyor:

%82 fazlasıyla yüksek bir oran! Müşterinizi temsil etmek için seçildiğinizde cevap verebilirlikteki beklentiler değişmez. Yanıtsız bırakılmak müşterilerinizi rahatsız edebilir ya da daha kötüsü başarısız olduğunuz hissine kapılarak alım-satım işlemlerinden vazgeçmelerine sebep olabilir. Açıkçası, bu tepkiler iş dünyasındaki referansınız için iyi olmaz.

Alıcı beklentileri emlakçılığınızı nasıl etkiliyor?

Araştırma sonuçlarına göre yanıt süresindeki beklentiler son 5 yılda düzenli olarak artış göstermiştir ve günlük hayatlarımıza daha fazla teknoloji kattıkça artmaya devam edeceği muhtemeldir. Süper danışman olmadıkça, bu beklentileri tek başınıza karşılamanız imkansızdır.

Gerçek sonuç şu ki - potansiyel müşterilerinize anında, kişiselleştirilmiş ve konuyla alakalı yanıtlar sağlamak için sizin akıllı bir çözümünüz yoksa, onların başka bir yere gitmeleri için iyi bir şansı olur.

2019 yılında potansiyel müşterilerinize daha iyi, daha hızlı yanıt verebilmek için Yeni Yıl Çözümünüzü şimdiden oluşturun!

DİĞER HABER
22 Kasım 2019