"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterilerin Zihinlerini ve Kalplerini Nasıl Kazanırsınız?

İnsanların kalplerini, zihinlerini ve eylemlerini değiştirmek, bazen bir gülümseme ile başlar ve bazen de korkunç bir rezillik ile sona erer. Gayrimenkul iş dünyasında ayakta kalabilmek için, insanları adeta efsunlamanız gerekir. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, makalemizin devamında bazı ipuçlarını bulacaksınız.

Duchenne gülümsemesi ile bakın

Bir Fransız nörolojist olan Duchenne, insan yüzündeki gerçek ve sahte gülümsemeyi ayırabilmenin püf noktasını bulması ile tanınıyor. Ona göre yüzünüzde sadece ağız kenarlarınız kırışıyorsa sahte bir gülümseme yapıyorsunuz demektir. Eğer gülerken göz kaslarınız da çalışıyor ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar da belli oluyorsa gerçek ve içten bir gülümseme yaptığınız anlamına gelir. Müşterilerinize sahte değil, bir Duchenne gülümsemesi ile bakın. Onlara içten bir gülümseme ile karşılık verdiğiniz zaman, direkt duygularına dokunmuş olursunuz.

Evet kelimesini kullanın

Başkaları ile iletişim kurarken “evet” kelimesini kullanmaya özen gösterin. Sadece “Size nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde sormak yerine “Evet, size nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde soru yöneltmeniz fark yaratır. Daha da ötesi, olumlu bir kelime ile diyaloğa girmek, karşınızdaki kişide de olumlu duygular oluşturur.

Bir yiyici değil, bir fırıncı olun

Bir yiyici, sadece yiyeceği pastayı ve müşterilerinkinden daha fazlasını yemeyi düşünür. Fakat bir fırıncı, hem müşterilerin hem de kendisinin yiyebileceği kadar pasta üreterek kazan-kazan stratejisini gerçekleştirebilir.

Bir şey üzerinde anlaşın.

İki tarafın da operayı sevmemesi gibi basit bir neden bile olsa, müşteriler ile karşılıklı ortak noktalar bulmaktan çekinmeyin. Onlarla ortak bir zeminde buluşmanızı sağlayacak durumları araştırın ve bunları kullanın.

Hız engellerini kaldırın

Örneğin amacınız sitenize daha fazla müşterinin üye olmasını sağlamaksa, üyelik formundaki güvenlik kodu girme bölümünü kaldırın. Onları üye olurken güvenlik kodu girmeye zorlamak, sitenize üye olmalarını bir kez daha düşünmelerini fısıldayan bir engeldir.

Herkesi büyüleyin

Emlak işinde sadece babaları etkilemeniz söz konusu değildir. Bazen anne, bazen kız kardeş, bazen anneannenin kalbini çelmeniz gerekebilir. Hedefiniz, herkesi büyülemek olmalıdır.

Bir ekosistem oluşturun

Sizinle birlikte başarıya ulaşmanızı sağlayacak bir ortak, arkadaş ve müttefikler dünyası yaratın. Bu sayede müşterilere, yapamayacağınız şeyleri de yapma imkânı elde edersiniz. Apple devi bile, tek başına yapamadığı görevlerde ortaklık yaparak müşterilerine yüz binlerce uygulama ile hizmet vermeyi tercih ediyor. Bazen insanları etkileyen şey, bir bütün olmaktan geçer.

Karşılık verin

Bunun için şöyle bir örnek verelim. 1930’lu yıllarda Etiyopya bağımsızlık için İtalya ile savaşırken, Meksika Etiyopya’ya para yardımında bulunmuştu. Daha sonra Meksika yaşadığı bir deprem nedeniyle zor anlar geçirirken, Etiyopya kıtlıkla mücadele etmesine rağmen, Meksika’ya yardım gönderdi. Birisi birine yardım ettiği zaman, bu aynı zamanda vakti geldiğinde siz de bana yardım edersiniz fikrini de taşıyor anlamına gelir.

DİĞER HABER
21 Aralık 2022