"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Müşterilerinize Karşı Sadece Bir Emlakçıdan Fazlası Olun

Emlakçı denilince insanların aklına artık aşağı yukarı aynı tanım gelmeye başladı: bir evi satabilmek amacıyla her şeyi yapacak kişi. Bir mesleğin tanımının süreç içerisinde böyle basit ve çoğu zaman kötü olarak algılanabilecek bir cümleye indirgenmesi üzücü bir durum. Bu durum bir anda böyle olmadı tabii ki, hem emlakçının hem de alıcı ve satıcının çeşitli hataları ile dolu olan bir sürecin sonucunda bu hale gelindi. Peki bir emlakçı olarak bu tanımı en azından kendiniz için değiştirmek amacıyla neler yapabilirsiniz?

Tüm alım ve satım sürecini olabildiğince pürüzsüzleştirmek için elinizden geleni yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak iş tanımınızı sadece bu cümleyle sınırlandırmanız sizi sıradan bir emlakçı konumunda tutar. Müşterilerinizle ilişkilerinizde ekstra birkaç adım atar ve bunun sonucunda farkınızı apaçık bir şekilde ortaya koyarsanız, işte o zaman kalıplaşmış emlakçıların bulunduğu sepetten kendinizi çıkarırsınız. Şimdiki müşterilerinizin gözüne girmeniz demek referans vasıtasıyla her zaman gelecekteki işlerinizi olumlu yönden etkileyecektir.

Şimdi tanımsal olarak iyi bir emlakçı olmaya ek olarak sergilemeniz gereken, müşterilerinizin arasında itibarınızı artıracak ve insanların size güvenmesini sağlayacak davranışlardan birkaçına göz atalım.

Sıcak bir hoş geldin

Müşterileri geldikleri gibi çevreye ve ortama ısındıracak, evlerinde hissettirecek aktivitelere ve mekânlara götürün. Örneğin akşam yemeği için güzel bir restoran ya da gidilebilecek temiz bir spor salonu önerin. Etrafta tanıdığınız birileri varsa, onlarla tanıştırın ve insan ilişkileri kurmalarına yardımcı olun.

Çöpçatanlık yapın

Yeni taşındıkları evlerinde işlerine yarayabilecek güvenilir hizmet yerlerini onlara tavsiye edin. Marangoz, kuru temizleme, tesisatçı, kuryesi olan restoranlar ve daha tavsiye edebileceğiniz kimi biliyorsanız hepsini onlara sunun. Böylelikle hem onlar bu davranışınıza minnettar olur hem de yeni yerleştikleri evlerinde yabancılık hissetmemelerini sağlarsınız.

Tur rehberi olun

Az önce müşterilerinize etrafı kısaca göstererek sıcak bir hoş geldiniz deyin demiştik fakat bu sadece ilk günle sınırlı kalmak zorunda değil. Taşındıktan sonra da onları etraftaki popüler yerlere götürmek ya da nerelerde güzel sessiz bir akşam yürüyüşü yapabileceklerini göstermek sizin için ekstra bir adım olacaktır. Böylelikle uzun vadede müşterilerinizin minnetinden daha fazlasını da kazanacaksınız.

Hediye alın

Konuşmalarınızın sırasında müşterinizin önemsediği, istediği ya da çevreden görüp beğendiği bir şey olursa bunu not edin ve eğer tedarik etmesi kolay bir şeyse bunu alın ve ona hediye edin. Alacağınız şeyin pahasından çok anlamı önemlidir çünkü bunu ona hediye etmeniz, yapılan onca konuşmayı önemsediğinizi ve dikkatlice dinlediğinizi gösterir.

Pizza götürün

Şu bir gerçek ki, pizza sevmeyen yoktur. Taşınma gününde onca telaşın arasında genelde yemek hep bir dert olur. İşte siz de tam o sırada elinizde bir pizzayla ya da bir tür akşam yemeğiyle ziyarete giderseniz, müşterileriniz sizi asla unutmayacaktır. Tatlı servisini de ihmal etmeyin :)

DİĞER HABER
07 Ekim 2022