"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Nasıl Bölge Uzmanı Olunur?

İş hacminizi büyütmek istiyor musunuz? Bir gayrimenkul danışmanı olarak daha çok müşterinin ilgisini çekerek daha çok satış gerçekleştirebilmenizin en iyi yolu, yerel muhitinizdeki en bilinen ve başarılı danışmak olmak.

Şimdi ne tarz bir danışman olmak istediğinizi düşünmenizi istiyoruz.

 • En çok konut listeleyen ve satış yapan?
 • Yerel medyanın ilgisini çeken ve yaşadığı toplum için lider olarak kabul edilen?
 • Müşterilerin kendi kendilerine alım/satım işlemleri için ulaştığı?

Muhtemelen cevabınız 3 soru için de evet. Ama bu noktaya gelmek için oldukça deneyim sahibi olmanız gerekiyor. Şu ana kadar başarılı olarak anılan ve yerel bölgesinde ünlenmek için fazlaca çaba göstermemiş bir danışmanla biz tanışmadık. Endişelenmeyin, hedef ve bu hedefe ulaşacak adımları belirledikten sonra bölgenizde uzman olmanız pek de zor değil. Ama önce bu uzmanlık neden önemli onu değerlendirelim.

Neden Bölgenizde Uzman Olmalısınız?

Başkaları tarafından kabul edilmiş bir bölge uzmanı olduğunuzda, rakiplerinizden farklılaşmış ve sizi pazarlayacak bir nokta yaratmışsınız demektir. Bölge sakinleri sizi ne kadar tanırsa, referans sayınız da o kadar çoğalır.

Yerel bölgeniz potansiyel alıcı ve satıcılarla dolu. Bir danışman olarak ise sizin göreviniz yaşadığınız toplumun büyük bir ihtiyacını, yani emlak alım/satım işlemlerindeki uzmanlık arayışını karşılamak.

Yerel bölgenizdeki uzmanlığınızı artırıp kendinizi piyasanın nabzını tutan bir danışman olarak kanıtladığınızda, potansiyel müşterilerinizle çok daha verimli sohbetler gerçekleştireceksiniz. Üstelik iş hacminiz her kesime hitap etmeye çalışan danışmanlara göre oldukça hızlı artacak.

Peki, Nasıl Uzmanlaşabilirsiniz?

1. Sattığınız Her Konut İle İlgili Detay Bilgi Sahibi Olun

Burada bahsettiğimiz bilgi, konutun fiyatından çok daha fazlasını ifade ediyor. Müşterilerinize daha iyi tanıtımlar yapabilmeniz için, elinizdeki konut ile ilgili şu verilere sahip olmanız gerekiyor:

 • Önceki ev sahipleri (özellikle tanındık olanlar)
 • Konut ne zaman yapıldı ve yapıldığı zamanda onu farklı kılan şey neydi?
 • Yerel muhit bilgileri ve bu bilgilerin konuta nasıl hizmet ettiği (mesela, konut o sokakta inşa edilmiş en eski bina olabilir)
 • Müşterilerin konut ile bağ kurmasını sağlayacak hikâyeler
 • Şu anki konut sahiplerinin ev hakkında sevdiği şeyler (mesela bahçe, havuz, kamelya)
 • Yakın zamanda yapılmış büyük tadilat ya da değişiklikler
 • Onaylanmış ama yapılmamış eklemeler (teras, havuz, misafir evi…)
 • Muhit için planlanan yenilikler (önümüzdeki 2 yıl içerisinde belediye çevre düzenlemesine X Dolar ayıracak gibi)
 • Yakınlarda bulunan ilgi çekici yerler (okullar, üniversiteler, parklar, plajlar, kütüphaneler, alışveriş merkezleri, cafeler…)

Burada önemli nokta, müşterilere birçok detay sağlayarak satın alacakları konut ile duygusal bir bağ kurmalarını sağlamak.

2. Dürüst İlişkiler Kurun

Yerel muhitinizde kaç insan tanıyorsunuz? Size rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bu sorunun cevabı genelde “yeterli sayıda değil.” Yerel bölgenizde bir uzman olduğunuzu kanıtlayabilmeniz için insanları tanıyor olmanız gerekiyor. İsimlerini bilmek değil, gerçekten tanımak.

Yerel iş sahipleri ile sohbet edin ve onların karşılaştığı zorlukları anlamaya çalışın. Aynı zamanda sundukları hizmetleri iş süreçlerinize dâhil ederek faydacı bir iş modeli oluşturmaya uğraşın. Böylelikle etki alanınızı genişletebilirsiniz.

3. Yerel Gelişmelerden Haberdar Olun

En çok satış yapan danışmanlar en çok bilenlerdir. Bölgeniz ile ilgili yeni yapılanmalar, alt yapı değişiklikleri, okul tarzı projeler ve yönetmelikler hakkında sürekli güncel bilgi sahibi olursanız, gelen sorulara çok daha kolay cevap verirsiniz.

Bölgeniz ile ilgili demografik verilere göz atmanız da çok önemli. Yerel yayın organlarını takip edeceğiniz gibi, TÜİK gibi devlet sitelerinden erişebileceğiniz bölgesel verileri de gözden geçirin. İş yerinize ulaşırken de her gün farklı bir yoldan giderek olan bitene göz gezdirin.

4. Görünür Olun ve İletişim Kurun

Ofis dışında ne kadar çok zaman harcarsanız o kadar iyi. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur değil mi? Eğer bölgeniz içerisinde tekrar tekrar çalıştığınız müşteriler edinmek istiyorsanız, bu tavsiyeye kesinlikle uymalısınız. Gayrimenkul sektöründe başarılı olmak için sahne ışığının altında olmak ve yerel aktivitelere (özellikle yardım içerikli olanlara) en azından merhaba demek için uğramak gerekiyor.

Hedefler koymak ve bu hedeflere ulaşmanızı sağlayacak adımları belirlemek başarıyı yakalamanızı sağlayacak. Komşularınızla sürekli iletişim halinde olmak için bir plan belirlemelisiniz. Son bir ipucu olarak da, listelediğiniz konutları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmanın yanında insanlarla birebir iletişim içerisine girmelisiniz.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
01 Şubat 2021