"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ne Kadar Güvendeyiz? Güvenlik Konusuna Yenilikçi Bir Bakış

Gayrimenkul danışmanlığının en kilit ve bilinmezliklerle dolu noktası elbette ev gösterimidir. Ev gösterimi esnasında büyük ihtimalle daha önce hiç tanışmadığınız biri ile boş bir eve yolculuk yapacak, ona evin özelliklerini anlatacak, odaları dolaşacak, evdeki demirbaşları görmesini sağlayacaksınız. Peki gazetelerde ya da televizyonlarda gördüğümüz suçlular aslında aramızda dolaşırken tüm bu süreci nasıl güvenli hale getirebiliriz? Daha da önemlisi muhtemel tehditler nedir?

2017 yılında yapılan bir araştırma danışmanların %38’inin kendilerinin potansiyel olarak tehlikeli bir durum içerisine girebileceği yönünde güçlü bir güvenlik kaygısı taşıdıklarını gösterdi. Bu konuda haksız sayılmaları mümkün değil. Ev gösterme hizmeti sunulan insanlar içerisinde satın alma gayesi ile gelenler arasında hırsız, kiralama gayesi ile gösterim hizmet talebinde bulunanların ise sabıka kaydı olan potansiyel suçlu olma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Bu noktada danışmanların muhtemel tecavüz, yaralama, gasp hatta öldürmeye yönelik girişimlere karşı hazırlıklı olmaları, daima en kötüye hazırlık yaparak güvenliğini sağlama almaları gerekmektedir. ABD’de yapılan araştırmalar bu konudaki hazırlık seviyesinin bizden çok daha iyi durumda olsa da hala güçlü yetersizlikler barındırdığını gözler önüne sermektedir.

Fotoğraf rahatsız edici olabilir fakat emlakçı güvenliğine dikkat çekmek için kullanılmıştır.

Gayrimenkul danışmanlarının karşı karşıya kalmaları muhtemel saldırı ve illegal teşebbüslere karşı güvenliklerini sağlamaları konusunda onları eğiten kurslara katılım ancak %19 dolaylarındadır. Bu kursa katılım gösteren danışmanların %73’ü muhtemel saldırılara karşı kendilerini güvende hissetmeye başladıklarını ifade ederken katılımcıların bununla da yetinmeyerek akılcı ek tedbirlere başvurduğunu da belirtmeliyiz. Katılımcıların %39’u öz savunmalarını sağlamak için savunma spor eğitimleri almaktadır.

Danışmanların %49’u kendilerini korumalarına yardım edecek materyal ve araçlar taşımaktadır. Bu araçların %16’sı biber gazı iken araştırmanın ABD’de yapılması sebebiyle %19’u ateşli silah taşıdığını belirtmiştir.

Güvenliğin sağlanması için alınması gereken tedbirler bunlar ile sınırlı değil elbette. Kurs katılımcılarının tamamı cep telefonlarının aile üyeleri ya da iş ortakları tarafından takip edilebilmesini sağlayan mobil uygulamaları kullanarak güncel konumları ile ilgili gerçek zamanlı bilgi sunuyorlar. Aynı zamanda bir daire gösterimine gitmeden evvel mutlaka aile ya da iş üyelerinden birini arayarak nerede olduğunu, kiminle nereye gideceğini detaylı olarak ve de müşterinin duyabileceği şekilde telefonla aramak suretiyle iletiyorlar.

Ev gösterim hizmetlerinin mesai saatleri içerisinde olması, konumun ise şehir içinde ve olası bir acil durumda yardım almanızın mümkün olduğu alanlar içerisinde olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu tarz özellikler taşımayan yapıların portföyünüzde bulunması sizin taşıdığınız riski arttırmaktadır.

Elbette tek güvenlik endişemiz kişisel saldırılar değil, hırsızlık vakalarıdır. Özellikle lüks ve eşyalı evlerin demirbaşları pek çok hırsız için oltadaki balık durumundadır. Bu sebeple sizin ev gösterim hizmetiniz esnasında değerli eşyaları çalabilecekleri gibi daha sonraki süreçlerde de evi soyabilirler. Bu tarz bir durumda anahtarı elinizde tutuyor olmanız, hatta hırsızı eve getirenin ve gösterenin siz olmuş olmanız size vereceği moral ve itibar kaybından ziyade hukuki olarak da oldukça başınızı ağrıtacaktır.

Evlerinin soyulmasına karşılık portföy sahiplerinin evlerini güvenlik kamerasıyla izlettiği durumlarda daha karmaşık problemler de ortaya çıkabilmektedir. Bazı ev sahipleri evi satmayı düşündükleri kişileri buradan izlerken bazıları satıştan sonra bile izlemeye devam ederek kişisel yaşamlarını ihlal edebiliyorlar. O sebeple IP kamera gibi uzaktan takibe izin veren sistemlerin evde bulunduğunu düşünüyorsanız bu konuda ev sahibinin dürüst olmasını ve bunları tek tek açıklayarak kişilerin özel hayatına saygı gösterilmesi konusundaki hassasiyetinizi iletmeniz gerekmektedir.

Böyle bir durum yalnızca hukuki değil aynı zamanda ahlaki bir sorundur ve bu sorunun yaşanması halinde olayın boyutları hırsızlık hadisesinin çok ama çok ötesinde bir ahvale bürünerek farklı problem alanlarına kapı açabilir. Hukuken bu tarz bir hadisede evi eksik belirtmiş olmaktan dolayı suçlu bulunacağınız gibi bunu ev sahibine rücu ettirmeniz de ayrı bir davanın konusu olacaktır.

Teknolojik gelişmeler bizi daha güvenli kıldığı gibi yeni güvenlik problemlerine de kapı aralamaktadır. Bir danışmanın kendisini bekleyen potansiyel tehlikelere karşı daima tetikte olması, güvenliğini alması ve en kötüsüne hazırlanarak olası istenmeyen durumlarda kendini gerek maddi gerekse hukuki ve manevi alanda koruyabilecektir.

Güvenlik önlemleri için alabileceğiniz bazı tedbirler:

Ev Gösterimi

 • En az bir kişiye ve ofisinize her zaman nerede olduğunuzu bildirin.
 • Ofisinizde bir müşteriyle tanışmadığınız sürece özel bir gösteriyi kabul etmeyin.
 • Müşterilere ev gösteriminden önce bir bilgi formu (sürücü ehliyeti adı, araç bilgileri) doldurmalarını isteyin.
 • Bir meslektaşınızla ev gösterimine gidin. Siz evi gösterirken o dışarıda beklesin.
 • Ev gösterimi sırasında müşterinin önünüzde ilerlemesine izin verin.
 • Güvenlik endişeleri konusunda uyanık olun.
 • Evin gösterimden önce çıkış yerlerini tanımlayın. Çıkış kapılarını açık tutun.
 • Savunma dersi alın.
 • Müşteriyi iyi tanımadığınız sürece arabanıza binmesine izin vermeyin.
 • Pahalı mücevherler giymeyin.
 • Çantanızı arabanın bagajında ​​bırakın.
 • Profesyonel giyinin.
 • Cep telefonunuz için kişisel bir güvenlik uygulaması satın alın ve cep telefonunuzu her zaman elinizde tutun.
 • Kendini her zaman savunmaya hazırlıklı ol. Biber gazı bulundurmanız güvenliğiniz için doğru bir karar olacaktır.
 • Sosyal medyada pahalı mücevherleri ve takıları gösteren fotoğrafları kullanmaktan kaçının.
 • Ev adresini ve ev telefon numaranı verme.

Güvenlik konusunda nasıl önlemler aldığınızı yorum bırakarak diğer danışmanların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

DİĞER HABER
05 Ağustos 2021