"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Neden Bir Balina Listesine İhtiyacınız Var?

Emlakçılık işinde uzun vadeli düşünmek zor olabilir. Günlük faaliyetlerimiz komisyon gelirlerimizi belirlediğinde, kendimizi saplantılı bir şekilde yolun aşağısındaki epik müşteriye değil, bir sonraki anlaşmaya odaklanmış buluyoruz. 

Bunun bir nedeni olarak emlak danışmanlarını hayal kırıklığına uğratan şeylerden birinin düşük kaliteli müşteri adayları olduğunu biliyoruz. Balina listesi burada devreye giriyor, ulaşmak istediğiniz müşterilerin listesi.

Balinaları somut hedefler şeklinde özetlediğinizde, onların peşinde koşmayı her zaman aklınızın bir köşesinde tutabilirsiniz. Zamanla sizde bu balina ağını hazırlayabilir ve satışı gerçekleştirmek için doğru hamleleri yapabilirsiniz.

Modern reklamcılığın babası David Ogilvy, 1948'de mütevazı ajansına başladığında, beş balinasının bir listesini yaptı. General-Foods, Bristol-Myers, Campbell Soup Company, Lever Brothers ve Shell. Bu şirketler düşündüğünden çok büyüktü. Bu güne kadar hala dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyorlar. Ogilvy, balina listesini hazırladığında iki çalışanı vardı. 1962 yılında hedef listesindeki beş balina şirket müşterisi olmuştu. Ogilvy, o yıllarda başka firmalarla çalıştı ama ilk günden itibaren koyduğu hedefleri asla gözden kaçırmadı. Sonuç olarak, her birini elde etti.

Balinalarınızı bulmak için bir reklam yöneticisi veya küresel bir şirketin parçası olmanız gerekmez.

Tek yapmanız gereken kendinize şu soruyu sormak: Herhangi bir müşteriye ulaşmak isteseydim, bu kim olurdu?

Siz deen önemli ulaşmak istediğiniz müşterilerin kısa bir listesini yapın ve şu hatırlatmayı unutmayın, "Senin liginin dışında" diye bir şey yoktur. Büyük kazanımlar her zaman büyük eylemler gerektirmez. Bunun yerine, uzun bir süre boyunca tutarlı bir şekilde hedeflerine sadık kalmaları gerekir.

Emlak danışmanları başarılı bir kariyer sürdürebilmek için müşterilerinin akıllarında kalmak zorunda ve aynı zamanda değerlerini kanıtlamak zorundalar. Bir potansiyel müşteri size göre ulaşılması gereken bir balina ise, bu müşteri parasını nereye yatıracağını bilen bilgili kişidir.

Herhangi bir komisyon ücreti kazanmayacağınızı bilseniz bile balina müşterinizle küçük bir iş yapmaya çalışın. İş çok kazançlı olmasa bile, bir deneme alanı olduğu için istisnai bir iş yaptığınızdan emin olun. Bu strateji sayesinde onları iş zekanızla etkileyerek muhtemelen daha fazla iş alırsınız.

İnsanların ne iş yaptığınızı bildiklerini veya sırf sizi tanıdıkları için hizmetlerinizi kullanacaklarını asla varsaymayın.

Balinalarınızın önünde kalmak ve kendinizi rekabetten ayırmak için elinizden gelen her türlü çabayı göstermeye bugünden başlayın.

DİĞER HABER
14 Mart 2023