"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Neden Gayrimenkul Danışmanlığı?

Aslında yapıyor olabileceğiniz diğer işleri bir düşünün: inşaat, memuriyet, yemek sektörü… Bu mesleklerin çoğunda özgün olmasanız ve inanılmaz işler başarmasanız dahi sektörde tutunmaya devam edebilirsiniz. Hatta haftanın bazı günleri tatil bile yapabilirsiniz.

Hatta bu mesleklerde, hata yaptığınız takdirde bu hatanın üstü kapatılıyor ve bir süre sonra yaptığınız hata zarar görenler dışında unutuluyor. İnsanlar hata yapsa dahi iş temsilciliklerine gidiyor ve konuyla ilgili bilgi alıyor. Çoğu meslek grubu için iç işlerle ilgilenen kurumlar var. Çok büyük bir hata yapsalar dahi, doğru hamlelerle birkaç ay sonra işe geri dönüyorlar.

Gayrimenkul sektöründe ise durum bu şekilde değil. Gayrimenkul danışmanlığı sahne ışıklarının sürekli tepenizde olduğu nadir mesleklerden birisi ve bir hata yaptığınız takdirde bu hatanız herkes görsün diye vitrine koyuluyor. Bu meslekte saygınlığınız her şey demek. Saygınlığınız zarar gördüğü zaman gerçekten zarar görmüşsünüz demektir.

Birçok diğer meslekte maaş usulü çalışıyorsunuz. Yani baz bir maaşınız var ve üzerine komisyon ya da bonus alıyorsunuz. İşveren işe gidilecek aracı, öğle yemeğini ve gerekliyse üniformayı sağlıyor ve sorumluluğu üstüne alıyor.

Gayrimenkul piyasası tabi ki böyle de değil. Nadir durumlar dışında, sizin işiniz tamamen komisyonlara dayanıyor. Satış yapmazsanız ödeme alamazsınız. Bu kadar basit. Ve ne yazık ki kimse size yatırım yapmayacak, bu yatırımı siz kendiniz yapacaksınız.

  • Kullanacağınız araçlar? Kendinizi iyi göstermelisiniz. Hoş bir takım elbise işinize katkı sağlıyorsa, gidip satın alacaksınız.

  • Ulaşım? Kendi arabanızı getirirsiniz.

  • Teknolojik ekipman? İyi bir bilgisayar, tablet ve telefon edinmelisiniz.

  • Eğitim? Meslekte uzmanlaşmanızın tek yolu alacağınız sürekli eğitimlerin üstüne ekleyerek ilerlemektir.

  • Pazarlama? Tatmin edici bir bütçe ayırmalısınız.

Harika işler çıkarmanın tek yolu 
yaptığınız işi sevmektir.

Şu an peki neden bu meslekteyim diye sorguluyor olabilirsiniz. Evet, yazıya biraz kötü başladık, ama siz de biliyorsunuz ki, bu meslekten alacağınız ödül oldukça büyük olabilir, hem manevi hem de maddi olarak.

Öncelikle, bir gayrimenkul danışmanı olarak insanların hedeflerine ulaşmalarını sağlıyorsunuz. Bir konutun satın

alınmasında ya da kiralanmasında rol oynayarak hayallerini gerçekleştirmelerine vesile oluyorsunuz. Gerçekten müşterileriniz mutfağına resimler asabileceği, salonlarında misafir ağırlayabileceği ve duvarlarına çocuklarının boyları için çizik atabileceği bir eve sahip olmak istiyor. Siz bu hayalin içinde yer alabilir ve aslında bu ailenin yıllarca parçası olarak kalabilirsiniz.

Tabi ki bir de finansal geri dönüşler var. Bu dönüşler sizin hayatınıza devam etmenizi ve konforlu bir hayat sürmenizi sağlıyor. Ama unutmayın, maneviyat olmadan finansal getiri elde edemezsiniz.

Gerçekten de gayrimenkul danışmanlığı maaşlı bir iş değil ve bu işe eğitim giderlerini, arabanızı, bilgisayarınızı ya da pahalı telefonunuzu :) yatırmak zorundasınız. Üstelik bu meslekte başarılı olmanız zaman alacak ve birçok fedakârlıkta bulunacaksınız. Akşamlarınızı, hafta sonlarınızı, enerjinizi ve duygularınızı bu mesleğe adayacaksınız. Bu pazartesi işe gitmeyeyim gibi bir şey yok.

Ama ailenizin ve saygınlığınızın önemini kavradığınız ve bu 2 konudan taviz vermediğiniz sürece geri dönüşleriniz de muhteşem olacak. İyi bir planlama ve hazırlık aşaması ile kendi hayallerinize de ulaşabilirsiniz. Sıkı çalışma size göz alıcı bir hayat ve maaştan daha iyi bir gelir sağlayabilir.

DİĞER HABER
22 Ağustos 2022