“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Neler Öğrenebilirsiniz...

Hisse senedi komisyonculuğu

1990'ların sonlarında İnternet'in büyümesi yatırımcıların bilgi toplamasına ve alım satım işlemlerini kendi başlarına yönetmesine olanak tanıdığında, aracı kurumlar hisse senedi işleminin merkezindeki yerlerini kaybetti.

Nasıl başa çıktılar: Bazı aracı kurumlar, hayatta kalmak için günlük ticaret işlerini müşteri hizmetleri merkezlerinde konsolide ederek, tüm finansal planlama ihtiyaçları için “yüksek temas” arayan yüksek net değerli müşterilere sahip olmak için hisse senedi brokerlerını serbest bıraktı.

Sizin için ders: Bir emlak uzmanı olarak, kendinizi hane halklarının birincil konutlarını alıp satmalarına yardım etmekle sınırlamanıza gerek yok. Gayrimenkulün, hanehalkı finansal planlama sürecine entegre edilmesi ve hisse senedi ve tahvil yatırımlarından ayrılmaması gerektiği fikrini aşılayın. Ardından, kendinizi bir hanehalkının portföyünün emlak bölümünde güvenilir bir danışman olarak konumlandırın.

Havayolu taşıyıcıları

Kıdemli bir öğretim görevlisi olan Jonathan Byrnes, 1970'lerin sonlarında havayolu endüstrisi kuralsızlaştırıldığında, pek çok yerleşik havayolu, stratejilerini Southwest gibi indirimli yeni başlayanlarla rekabet etmek için sıfırlamak için değil, yalnızca sezonluk dönemlerde anlamlı olan hedeflere ulaşmak için yeni keşfedilen özgürlüklerini kullandı. Sonuç, diğerleri arasında Braniff ve Pan Am'ın kaybıydı.

Nasıl başa çıktılar: Hayatta kalan havayolları, kısa vadeli finansal tabloları pahasına bile eski stratejilerini terk etti. Bazıları kârlı uzun mesafe rotalarını (düşük maliyetli taşıyıcılar için kolay hedefler) bıraktı.

Size ders: Pazarınız değişirse strateji kitabınızı çöpe atın. Örnek: Geleneksel olarak yeni danışmanları işe aldıysanız ve pazarınıza giren yeni bir rakip, maaş artı komisyon teklif ederek önce onları çekmeye başlarsa, odağınızı değiştirin. Kıdemli ortakları tercih edin, piyasada hiçbir sicili olmayan bir emlak ofisinin yapmakta zorlanacağı bir şey yapın.

Otomobil üreticileri

Ford, GM ve Subaru, bazı modelleri alıcılarla yetersiz eşleştirdikten sonra zayıf satışlarla boğuştu. Ford, Edsel'i, çok geç keşfettiği, çok az talebin olduğu bir orta pazar nişini doldurmak için piyasaya sürdü. GM, genç alıcıları Oldsmobile'in bir kez daha ilk günlerindeki havalı araba olduğuna ikna edemedi. Ve Honda Accord'a benzeyen yaşlı sürücüleri yakalamaya çalışan Subaru, sağlam dört tekerlek çekişlerini seven genç sürücüler üzerindeki etkisine zarar verdi.

Nasıl başa çıktılar: Ford, Edsel'i bıraktı, GM Oldsmobile'i bıraktı ve Subaru, sağlam dört tekerlek çekişlerine geri döndü.

Size ders: Hazır olmayabileceğiniz bir pazara kendinizi fazla kaptırmayın. Lüks evlerde uzmansanız, birden orta sınıf pazarına girmeyin. Bunu yaparsanız, müşterilerin kafasını karıştırmamak için kendi markasına sahip bir bağlı ofis olmayı sürdürürsünüz. Pazarlama stratejilerinizde müşteri deneyimine dayanan yerleşik bir imajı tersine çeviremezsiniz.

DİĞER HABER
04 Temmuz 2022