"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Nesnelerin İnterneti, Geleceğin Ofislerini de Değiştirecek

Daha önce sizlere nesnelerin interneti dediğimiz kavramın ne olduğundan bahsetmiş ve gelecekte hem normal yaşantımızda hem de emlak sektöründe bizi nelerin beklediği üzerinde durmuştuk. Aslına bakarsanız, çağımızın yeni gelişen bu alanı hakkında çok şey yazabiliriz. Ama bu makalemizde bunlardan sadece birinden bahsedeceğiz. “Nesnelerin interneti ile birlikte geleceğin ofisleri acaba neye benzeyecek?

Gerçek Zamanlı Bilgi Kolaylığı

Nesnelerin internetinin ofis dizaynında meydana getireceği değişiklikler, ilk başta ofis hayatındaki küçük çaplı değişiklikler olarak ortaya çıkacak. Öncelikle ofislerde kullanılan uygulamalar çok daha basitleşecek. İnsanların birbirleri ile daha kolay iletişime geçebileceği ve bir ekip olarak daha rahat çalışabileceği ortamlar meydana gelecek.

Özellikle ellinin üstünde kişinin katıldığı ekip çalışmalarında, çalışanlar şu tür soruları sormak zorunda kalmayabilirler. Buradaki en sessiz yer neresi? Acaba lavaboda sıra var mıdır? Çünkü ekip elemanları artık nesnelerin interneti sayesinde birbirleri ile iletişime geçmek için illa ki bir araya gelmek zorunda kalmayacaklar. Gerçek zamanlı olarak birbirleri ile kolaylıkla görüşebilecekler.

Gerçek zamanlı bilgi, geleceğin ofislerinde farklı açıdan da fayda getirecek. Ofislerin her köşesine yerleştirilecek kameralar, sensörler ve anahtarlar sayesinde, pek çok konuda anlık bilgiler edinilebilecek. Örneğin ofisin sıcaklığı, kalabalık durumu, sessiz ve gürültülü olması gibi farklı durumları anlık olarak takip edebileceksiniz.

Tüm bu bilgiler, ofislerde canlı haritalardan yansıtılabilecek. Çalışanlar ise internet bağlantıları aracılığı ile bu haritadaki bilgileri akılı telefonlarından görebilecekler.

Çalışanlar Arasındaki Bağlılık

Nesnelerin interneti ile birlikte gelecek olan teknolojiler, ofislerdeki çalışma biçimine de etki edecek. Büyük çaplı organizasyonlarda, bir ekibin diğer bir ekip ile bağlantı kurması çok daha kolay olacak.

Örneğin çoklu ofis binalarında bulunan ofis haritasında başka bir çalışanın yanına gitmeniz gerektiğinde, onun orada olup olmadığını anlamak için ofis haritasına bakmanız yeterli olacak. Veya kafeteryada ekip arkadaşlarınızın kahve içmekte olduğunu görüp onların yanına giderek katılabileceksiniz.

Slack gibi platformlar ile entegre halinde çalışacak olan bu sistem sayesinde, örneğin ofis ortamında kutlanan doğum günü kutlamaları diğerleri ile daha kolay paylaşılabilecek. Tüm bu kullanım alanlarının artması, ofis ortamındaki çalışanların birbirleriyle daha olumlu bağlantılar kurabileceğini bizlere gösteriyor.

Gizlilik ve Veriler

Nesnelerin interneti ile birlikte gelen teknolojik yeniliklerin faydaları ortadadır. Ancak bu konu gündeme geldiğinde insanların aklına bir de güvenlik ve gizlilik konusu gelir. Dolayısıyla ofislerde bu gibi imkânların kullanımı her zaman için çalışanların tercihine bırakılacak gibi görünüyor. Tercihe bırakılma durumunun söz konusu olmadığı noktada ise, ofislerin yönetmeliklerine yeni kurallar koymaları gerekebilir.

Herkes için açık ve şeffaf olacak kurallar belirleyerek çalışanların gizliliğinin güvenlik altına alınması söz konusu olabilir. Çalışanlar hakkında bir takım verilerin kullanımının bu gizlilik şartlarına bağlanması, ortaya çıkabilecek olumsuzlukları giderebilir.

Geleceğin Ofis Ortamları

Nesnelerin interneti ile birlikte emlak sektöründe gerçekleşecek olan çalışma hayatının, çalışma ofislerine yansımaması düşünülemezdi. Bu gelişmelerle birlikte, sayısız nesnenin birbiri ile çevrimiçi olarak bağlantı kurabilmesi, elbette ki hayattaki ve iş dünyasındaki çoğu alışkınlığımızı değiştirecektir. Yakın zamanda nesnelerin internetini ağının tüm iş dünyamızı sarmasına hazır olun.

DİĞER HABER
29 Aralık 2018