"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
New York'ta Taht Savaşları: CoStar, Zillow'u Tahtından İndirmeye Hazırlanıyor

Amerikan emlak devi CoStar, Zillow'un StreetEasy portalına komisyoncu destekli bir rakip oluşturmak için New York Emlak Kurulu ile birlikte çalışacağını duyurdu.

Yeni portalın Citysnap markasıyla piyasaya giriş yapacağı ve 2022'nin ikinci çeyreğine kadar halka açılması planlanıyor. Citysnap, Kasım 2020'de CoStar tarafından 250 milyon dolara satın alınan Homesnap tarafından geliştiriliyor.

Konut Listeleme Servisi'nden (ülkenin geri kalanındaki MLS'ye benzer) veri alan Citysnap, yaklaşık 600 aracı kurumu temsil eden yaklaşık 12.000 emlakçıdan yaklaşık 40.000 listeye sahip olacak.

Homesnap ve REBNY arasındaki işbirliği bir süredir açık bir sır olarak kamuoyuna sızdırılıyordu. Zillow'un uzun süredir birçok emlakçıyla huysuz bir ilişkisi olan New York City portalı StreetEasy'nin doğrudan rakibi olması amaçlanıyor.

Yeni portalın bir CoStar basın bülteninde altını çizmek istediği bir özelliği, Citysnap'teki listelerin gerçek zamanlı olarak güncellenmesi ve RLS'ye eklenmesi olarak açıklanıyor.

Bazı şehir komisyoncularının StreetEasy ile sahip olduğu çekişmelerden biri, listeleri girme ve güncelleme yöntemiydi. RLS, Homes.com, Realtor.com ve diğerleri ile emlak listeleri yaparken, Zillow'a ait StreetEasy, listelerinin çoğunu bireysel aracılık beslemeleri aracılığıyla alıyor.

CoStar'ın konut sektörüne girmesi ve Zillow'u almaya karar vermesinden bu yana lanse edilen en önemli politikası, Washington merkezli şirketin emlakçıların tarafında olması ve onların ipuçlarını 'çalmaması' var.

Bu retorik, Citysnap hakkında CoStar CEO'su ve Zillow'un baş düşmanı Andy Florance'ın yorumlarında bir kez daha ön plandaydı:

“CoStar Group, danışmanların listelerinin değerini yakalamayı hak ettiğine ve tüketicilerin eksiksiz, şeffaf ve doğru bilgilere erişmesi gerektiğine inanıyor. Gayrimenkul sektörü için başarılı ürünler geliştirme konusunda bir geçmişe sahibiz ve Citysnap'i New York City pazarında başarılı kılmak için gereken kaynaklara yatırım yapmaya kararlıyız. REBNY, üyeleri için doğru ürünü geliştirmesine yardımcı olacak doğru teknoloji ortağını aramak için yıllarını harcadı ve biz bu ürünü New York City'nin brokerleri, danışmanları ve tüketicileri için yaratmaktan ve New York City'yi en kapsamlı, doğru ürünlerle donatmaktan gurur duyuyoruz. Bölge için güveniliir kullanıcı dostu bir ev arama platformu oluşturuyoruz.”

Citysnap'in mobil uygulaması ve teknolojisi, Amerikalı emlakçılar arasında yüksek puan alarak beğeniyle karşılandı. Zillow, New York'ta hiçbir zaman başka yerlerde olduğu gibi aynı hakimiyete sahip olmadığı ve pazarda tüketicilerin gözbebeği olacak birçok yeni rakibi var. Halka açık dev CoStar'ın desteğiyle, broker derneğinin ve Homesnap teknoloji ekibinin çabalarıyla Citysnap, Zillow'a Büyük Elma'da bir baş ağrısı verme şansı yüksek görülüyor.

DİĞER HABER
15 Ekim 2021