"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Nextdoor: Online Komşu İletişim Ağı

Sosyal medya ile ilk tanıştığımız yıllarda genel olarak eski arkadaşlarımızı bulmak, uzak mesafelerdeki akrabalarımız ile haberleşmek ve iş organizasyonlarını düzenlemek amacıyla kullanılırdı.

Biliyoruz ki artık sosyal medyanın kullanımı sadece bunlar ile sınırlı değil. Amerika’da faaliyet gösteren “Nextdoor” isimli girişim komşuluk ilişkilerini de sanal ortama taşımaya başlayacağımızın işaretlerini veriyor.

Basitçe tanımlamak gerekirse, “Nextdoor” aynı mahalle ya da aynı toplu konutlarda yaşayanların yakın çevresi ile sosyalleşebilmesi için geliştirilmiş internet üzerindeki ilk sosyal ağdır. Şu ana kadar tüm eyaletten 92.000 mahallenin katılımı sağladığı bu yenilikçi sosyal ağ gittikçe büyümeye devam ediyor.

Kayıt için site üzerinden başvuru yapılıyor. Ancak daha önceden kaydı bulunmayan bir mahalleden ise üye olacak kişi oturulan yere ait bir sayfa açılması için iki hafta içerisinde en az 10 komşusunun sayfaya kayıt yaptırmasını sağlaması gerekiyor. Komşuları davet edebilmek  için site ücretsiz 100 posta kartı hakkı veriyor. Katılım olmadan mahalle ya da oturulan toplu konut sitesi için bir sayfa açılmıyor. Site kurucuları sistemin dinamikliğini korumak için çöp olarak tanımlayabileceğimiz aktif kullanılmayan boş sayfalar ile dolmasını istemiyor.

Bir sayfa oluşturma başarılı olursa, site üzerinde sayfayı oluşturan kişiye o mahalleyi kapsayan “Lider” etiketi veriliyor. Bu etiket ile etkinlik düzenleme, ilan, bildirim ya da duyuru yapma yetkileri veriliyor.

Nextdoor’ un kurucuları üye bilgilerinin güvenliğine fazlasıyla dikkat ediyorlar. Sadece davetiye ulaşan ve adresini onaylayan kişiler katılım sağlayabiliyor. Ayrıca gerçek isimleri ile kayıt olmak zorundalar. Google ya da diğer arama motorlarında yapılan aramalarda bilgiler asla çıkmıyor. Site profilinizde sadece sizin belirlediğiniz bilgiler gözüküyor (Daire numaranızı vb. görülmemesini sağlayabiliyorsunuz.). Websitenin güvenliği HTTPS sistemi ile şifreli olarak saklanıyor.

Komşularımızı tanımak, mahallede güven ortamının oluşmasını, karşılıklı paylaşım ve yardımlaşmayı beraberinde getirecektir. Amerika’da kayıtlı olan mahallelerde eşya satışı, bebek bakıcısı ayarlama, etkinlik ve toplantı düzenleme gibi işler için Nextdoor sitesi sık sık kullanılmaktadır.

Açıkçası, sosyal medyayı kullanarak tanımadığımız ve belki de yüzyüze gelme ihtimalimiz olmayan insanları takip ettiğimiz kadar, içerisinde yaşadığımız çevreyi paylaştığımız insanlar ile de irtibata geçmeye çalışmalıyız. Nextdoor bu açıdan yeni bir ufka yelken açıyor.

Darısı Türkiye'nin başına :)

DİĞER HABER
28 Nisan 2016