"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Niş Alanlarına Göre Pazarlama Önerileri

Başarılı bir emlak danışmanı olmak istiyorsanız pazara müşterilerden sonra inemezsiniz. Kendinize fırsatları yakalama yeteneğinizi kanıtladığınız birkaç emlak alanı belirlemeniz gerekir. Bu alanlar sizin niş alanlarınız olacaktır. Seçtiğiniz niş alanları, sizin daha fazla satış yapabildiğiniz ve uzmanlaştığınız alanlar olmalıdır. Eğer kariyerinize henüz yeni başlıyorsanız, bu durumda bir takım özelliklere dikkat ederek kendinize niş alanları belirleyebilirsiniz. Aşağıda sizler için hazırladığımız niş alanlarına uygun pazarlama fikirlerini inceleyebilirsiniz.

Konuma Göre

Uzmanlaşabileceğiniz çok sayıdaki emlak niş alanı arasındaki en belirgin nokta coğrafi pazarınızdır. Bazı emlak profesyonelleri, ilçe, şehir veya bölgenin tamamını kendine niş alanı olarak belirler. Bazıları ise seçkin mahallelere odaklanmayı tercih eder. Sizinki hangisi?

Cadde, Sokak veya Mahalle

Tek bir cadde üzerinde veya küçük bir mahallede çok sayıda ev sattığınız oldu mu? Eğer olduysa bunu emlak pazarlamanız içerisinde kullanabilirsiniz. Web siteniz üzerinden hitap ettiğiniz mahallede veya caddede birçok alıcı ve satıcıya yardımcı olduğunuzu belirtin. O bölgede daha önce hizmet vermiş olduğunuz müşterilerden yorumlarını video ile göndermelerini isteyin. Sitenizde ve e-posta pazarlamanızda kullanabileceğiniz, mahalle haritasının ayrıntılarının bulunduğu bir grafik oluşturun.

İlçe veya Şehir

Emlak profesyonelleri, birkaç sokaktan veya mahalleden daha geniş bir alana hakim olabilir. Eğer bu profesyonellerden biriyseniz sitenizde konut piyasası verileri ve haberleri hakkında (ev değerleri, yakında dükkân açan şirketler vb.) bilgiler verebilirsiniz. Aynı şekilde o ilçedeki veya şehirdeki eğlence fırsatlarının bulunduğu yerleri de duyurabilirsiniz.

Bölge

Birkaç şehirde birden hizmet veren emlak profesyonellerinin niş alanı bölge olarak tanımlanır. Eğer böyle bir niş alanına hakimseniz daha geniş bir pazarda faaliyet gösteriyorsunuz demektir. Bu niş alanında tıklama başına reklam ücretleri benzersiz bir pazarlama stratejisi olacaktır. Google Adwords hesabı açarak hizmet verdiğiniz bölge ile ilgili anahtar kelimeleri araştırabilir ve en uygun olanlarını kullanarak reklam verebilirsiniz.

Ev Tipine Göre

Odaklanılabilecek diğer bir niş alanı kriteri de ikamet türüdür. Banliyö tipi şehirden uzak yerlerde çalışıyorsanız piyasanızdaki ev satışlarının büyük bir bölümünü tek ailelik mülkler oluşturuyor olabilir. Tam tersi şehir merkezinde çalışıyorsanız apartman satışları büyük paralar kazanmanız için iyi bir fırsat olabilir. Bölgenizdeki mülk tiplerini araştırın ve satış için dikkatinizi çeken ev tiplerini belirleyin.

Tek Aileli Müstakil Evler

En çok satılan ev tiplerinden biri müstakil evlerdir. Yeni evlenen çiftler bütçelerine göre çoğunlukla müstakil evlere yöneliyorlar. Evli çiftler ise alıcıların yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu tarz bir niş pazarlama içerisinde piyasadaki aile dostu bileşenlere (parklar, ilgi çekici yerler vb.) yönelmeniz gerekir. Çocuklu aileler için ve çocuksuz yaşam sürdürmeyi düşünen aileler için ayrı pazarlama kampanyaları hazırlayabilirsiniz.

Apartman Daireleri

Şehir sakinleri için en olası seçenek apartman daireleridir. Genellikle şehir merkezlerinde olurlar. Bu nedenle müstakil evler ile aralarındaki en büyük fark ulaşım konusundadır. Toplu taşıma araçlarının sunduğu imkânlar bu alanda belirleyicidir. Bu nedenle bu niş alanında pazarlama yaparken ulaşım seçeneklerini öne çıkararak dikkatleri çekebilirsiniz. Tren rotalarını, otobüs güzergahlarını ve diğer ulaşım imkânlarını anlatabilirsiniz.

Lüks Rezidanslar

Konaklarda, lüks dairelerde ve diğer üst düzey mülklerde yaşayanları mı temsil ediyorsunuz? O zaman bu tür mülklere bütçesi yetecek demografik özelliklere sahip bir kitleye ulaşmanız gerekir. Bu niş alanında damla e-posta pazarlamasının çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu alandaki konutlar için farklı bir teknik uygulamanız gerekir. Örneğin CRM siteminizdeki veya veri tabanınızdaki kişilere, üst düzey özellikler için ne gibi unsurları kontrol etmeleri gerektiğini açıklayın. Emlak alıcınızın mali durumunu, tercihlerini araştırarak onlara en uygun lüks fırsatları sunabilirsiniz.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
29 Eylül 2022