"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
NoBroker, Geleneksel ve Parçalanmış Emlak Piyasasını Nasıl Yeniden Keşfetti?

Yıkıcı bir iş modeline sahip tek boynuzlu at NoBroker, konut veya ticari mülk satın alırken veya kiralarken aracılarla uğraşma zorluğunu ortadan kaldırıyor. Bugün, Meta (Facebook'un çatı şirketi) gibi platformlarla ortaklık kuran girişim birden fazla kategoride faaliyet gösteriyor. Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz NoBroker, aynı zamanda doğru hedef kitle tarafından hızlı bir şekilde keşfedilerek emlakçıların gelecekteki yerini sarsacağı düşünülüyor.

NoBroker kurucusu Saurabh Garg, 2007'de Mumbai'de ev aramaya çıktığında, birkaç teknoloji platformuna giriş yapıyor. Bu hizmetlerin şık kullanıcı arayüzleri olmasına rağmen, parçalanmış ve örgütlenmemiş endüstrinin çevrimiçi sürümleri olduğunu düşünüyor. Aracı, anlaşmayı imzalarken yüksek komisyon ücreti ödemenin yanı sıra, ev sahibi ile anlaşma yenilenirken de komisyon ödediğini fark ediyor. Garg, sorununun ülkedeki milyonlarca insan tarafından paylaşıldığını çok geçmeden anlıyor.

Emlak endüstrisinde karşılanmayan bir ihtiyaçla karşı karşıya kalan Bay Garg, kurucu ortaklarıyla birlikte 2013 yılında NoBroker'ı kuruyor. Kurulduğu günden bu zamana kadar emlakçıları aradan çıkartan NoBroker, Hindistan emlak sektörünü alt üst etti. Şirket, konut ve ticari mülk sahiplerini kiracılar ve alıcılarla buluşturuyor. Ayrıca ev taşıma şirketleri ve nakliyeciler, ev temizliği, ev boyama, ev kredileri, iç mekanlar, bina yönetimi, uzaktan mülk yönetimi ve hatta kira ve bakım için bir ödeme kapısı gibi hizmetler de sunuyor.

İlgili: Bu Emlak Modelleri, Ev Alma/Satma Eğilimini ve Emlak Sektörünü Değiştiriyor!

Ceo Garg

Ceo Garg, Amerika veya Çin'de karşılaştırılabilir bir iş modeli olmayan NoBroker'ın Hindistan'da bir niş yaratmayı başardığını söylüyor. Müşteriler tarafından benimsenen fikre yatırımcıların ısınmasının biraz zaman aldığını ayrıca belirtiyor. Bugün, hizmet şaşırtıcı bir komisyon tasarrufu sağlıyor - Altı büyük şehirde komisyonculuk ücretlerinde yıllık 3.000 crore (380 milyon $).

Garg, platformunun "son derece basit, kesintisiz ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi" olduğuna inanıyor. "Müşterilerin yeni hizmeti keşfetmesini sağlamak için iş modelini yaymak da aynı derecede önemliydi." “Doğal olarak Meta tercih edilen ilk platformdu” diyor.

Garg iş modelinin başarısını şu sözlerle açıklıyor, “Önce Dijital” stratejisiyle, etkileşimli video reklamlar aracılığıyla geniş bir kitleye ulaşmak özellikle önemliydi. Ek olarak, NoBroker, zaman sıkıntısı çeken mülk sahiplerinin mülkünü bir veya iki dokunuşla uygulama yükleme ve reklam kampanyaları aracılığıyla doğrudan yüklemesine izin verdi."

Kullanım kolaylığı, mülk sahipleri için oldukça kolay. Satıcılar, WhatsApp'a mülklerinin resimlerini yüklediklerinde, platformun derin öğrenme algoritması bu resimleri onaylamak için devreye giriyor. Daha sonra ilgili listeye göre otomatik olarak mülkü öne çıkarıyor. NoBroker, Hindistan'da WhatsApp'ı kullanan ilk emlakçılardan biri. Uçtan uca süreç, bu tür fotoğraf yüklemelerinin operasyonel maliyetlerinden de tasarruf sağlıyor.

Bugün 18 milyon müşteri NoBroker platformuna bağlı ve şirketin ücretli kayıtlarının %20'si Meta tarafından yönlendirildi. Geçen yıl, NoBroker, değeri bir milyar dolardan fazla olan girişimlere atanan bir etiket olan Hindistan'ın ilk gayrimenkul girişim Unicorn (tek boynuzlu atı) oldu. “Tek boynuzlu at olmak için yola çıkmadık” diye itiraf ediyor Bay Garg, “Basit bir fikirle ve bizim de yüzleştiğimiz bir problemle yola çıktık. Sihir, Facebook ve Instagram gibi platformlar aracılığıyla doğru kitleler tarafından keşfedildiğimizde gerçekleşti.”

DİĞER HABER
26 Temmuz 2022