"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
NoFrost Piyasası, Eviniz İçin Yüksek Bir Fiyat Alamayacağınız Anlamına mı Geliyor?

Evinizi satmayı düşünüyorsanız, muhtemelen piyasanın soğuduğunu veya “yavaşladığını” duymuşsunuzdur. Bunun ne anlama gelip gelmediğini merak ediyor olabilirsiniz - Belki de eviniz için birkaç ay önce komşularınızın kazandığı kadar para alamayacaksınız.

Öte yandan, ev fiyatlarının hala arttığına dair raporlar ve veriler yayınlanıyor, bu durum gerçekten müşterilerden daha fazla para alıp alamayacağınızı merak etmenize neden oluyor!

Peki, gerçek nedir?

Bu sorunun tek bedene uyan bir cevabı yok. Gayrimenkul çok yerel düzeyde işlev görür ve okuduklarınızın çoğu daha geniş, ulusal pazara atıfta bulunur. Yalnızca yaşadığınız genel bölge değil, evinizin bulunduğu belirli fiyat aralığı veya mahalle, eviniz için daha fazla veya daha az alacağınızı etkileyebilir.

Örneğin, eviniz bölgenizdeki ilk alıcılar için bir fiyat aralığındaysa, daha yüksek faiz oranları alıcıların ne kadar teklif edebileceğini kolayca etkileyebilir. Öte yandan, eviniz varlıklı bir bölgedeyse ve nakit alıcısı çoksa fiyatlar bu kadar etkilenmeyebilir - Ve çoğu, kaç evin satılık olduğuna bağlıdır - bölgenizde hala düşük envanter ve çok sayıda alıcı varsa, fiyatlar güçlü kalabilir.

Evinizi uygun şekilde fiyatlandırmak her zaman önemli olsa da, bu pazarda bunu yapmak daha da önemlidir. Belli ki, piyasa verileri daha düşük satış fiyatları belirtileri göstermiyorsa, olması gerekenden daha düşük fiyat vermek istemiyorsunuz, ancak dikkat çekici bir fiyat oluşturarak evinizin piyasaya çıkmasını istiyor olabilirsiniz.

Sorun şu ki, evinizin değerini ve satış fiyatını belirlerken, en güçlü kanıtınız ve dayanağınız olarak yakın zamanda satılan evlere güvenmeniz gerekiyor. “Son zamanlarda satıldı” sayılan evler birkaç ay önce piyasaya çıktı. Ve bildiğiniz üzere piyasa değişiyor, bu evler sözleşmeye girdikten sonra son birkaç ayda faiz oranlarının ne kadar arttığını düşündüğünüzde, artık geçmişte kaldı. O zaman ve şimdi arasında satışa sunulan evler için bir tahmin oyunu oluşturduk.

Bu nedenle, yakın gelecekte evinizi piyasaya sürecekseniz düşünmenize yardımcı olacak bazı düşünceler:

  • Fiyat, son senaryolara dayalıdır, ancak siz yinede fiyat düşürmeye hazır olun. İstenen fiyatı, sizinkine benzer yakın zamanda satılan evlere dayandırın. Ancak piyasanın ilk birkaç hafta boyunca nasıl tepki verdiğine çok dikkat edin. Alıcılar teklif vermeyecek gibi görünüyorsa, bir fiyat indirimi düşünebilirsiniz.
  • Biraz zaman ver. Satıcılar evlerin haftalar veya aylar değil, saatler veya günler içinde satılmasına alıştı! Sizinki bu tanıma uymuyorsa, bu alıcıların evinizin pahalı olduğunu düşündüğü anlamına gelmez. Piyasa değiştikçe, bir evin satılması daha fazla zaman alabilir. Ancak genel olarak konuşursak, evinizi herhangi bir pazarda listeledikten sonraki ilk birkaç hafta içinde alıcıların fiyatınız hakkında ne düşündüklerini anlayabilirsiniz. Bu nedenle, birkaç haftadan bir aya kadar süre verin ve o noktada fiyatlandırmanızı değerlendirin. Alıcı tepkileri ve o sırada mevcut olan herhangi bir yeni veri bir indirime işaret ediyorsa, indirim yapmayı düşünün.
  • Faiz oranları satıcılar için önemlidir ve önemli değildir. Piyasayı etkileyen faiz oranları hakkında çok fazla gürültü var. Faiz oranları, ödünç alınan her Lira başına borçlunun maliyetini etkiler. Yani, bir bakıma, bu sizin uğraşmanız gereken bir problem değil. Alıcılar, ne kadar harcamayı göze alabilecekleri ve bu miktar için neyin mevcut olduğu ile uğraşmak zorundalar. Bölgenizde ve fiyat aralığında, istediğinizi karşılayabilecek ve ödemeye istekli alıcılar olduğu sürece, faiz oranları sizi etkilemez. Bununla birlikte, eğer mevcut alıcılar, eviniz için, istediğiniz fiyatlara ulaşamadığı için önceki alıcıların sahip olabileceği kadar ödemeye istekli değilse, o zaman bu durum sizi etkiler.
  • Faiz oranlarının önemli ölçüde arttığını ve önümüzdeki aylarda daha da yükselebileceğini unutmayın. Ancak daha da önemlisi, bunun bölgenizdeki ve fiyat aralığınızdaki alıcıları ne kadar etkilediğinin farkında olun. Unutmayın, Fed ve Merkez bankaları, oranları ayarlayarak emlak piyasasını aktif olarak etkilemeye çalışıyor, bu nedenle satış konusunda kararsızsanız ve oranların evinizin değerini etkileyeceğinden endişe ediyorsanız, bunu daha erken yapmak isteyebilirsiniz.
DİĞER HABER
15 Ağustos 2022