“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Noktaları Müşteriler İçin Bir Araya Getiren Başarılı Emlakçının Tavsiyeleri

Steve Harney, pazar eğilimleri konusunda ustalaşmış bir konut emlak uzmanı… Daha önce Coldwell Banker, Nationel Homefinders ve Prudential Long Island Real Estate’te toplam 20 yılı aşkın bir süre çalıştı. Ardından 500 kişilik kendi emlak ekibini kurarak çalışmalarına devam etti. Emlak alanındaki sunumları, yazarlığı ve liderliği ile tanınıyor. Inman News tarafından en etkili 100 lider arasında ismi geçti ve Swanopel Organizasyonu tarafından emlak sektöründe en güçlü 200 kişiden biri olarak gösterildi. Steve Harney, fiyatlandırma, görüşme ve liderlik konularında kendini geliştirmiş ve bu konularda kendine oldukça güveniyor.

En İyi Emlakçılar Müşteriler İçin Noktaları Bir Araya Getirir

Konut emlak sektörü ve pazarı ile ilgili bilgileri artık her yerde bulmak mümkün ama bu bilgilerin nasıl tercüme edileceğini, yorumlanacağını ve onların yararlı bilgiler şeklinde müşterilere nasıl sunulacağını yalnızca başarılı emlak profesyonelleri bilir. Steve Harney bu profesyonellerden birisi olarak öne çıkıyor.

Steve Harney’in “İyi bir emlak profesyoneli nasıl olunur?” sorusuna verdiği cevap çok net: Pazarı ve müşterileri anlama konusunda noktaları birleştirerek.

Eğer amacınız daha fazla satış yapmak, markanız hakkında daha fazla insanın konuşmasını sağlamak ve online varlığınızı güçlendirmekse pazarınızı bilmek zorundasınız. Ancak bu yetmiyor. Pazarı bilmenin yanı sıra onları müşterileriniz için nasıl yorumlayacağınızı da bilmeniz gerekir.

Bunun anlamı şudur:

  • Müşterileriniz için fırsatları ve tehlikeleri tanımlamak
  • Endişelerini gidermek için pazar istatistiklerine dayalı sorularını cevaplamak
  • Uzmanlığınızı ve bilgilerinizi müşterilerin farklı durumları için uyarlamak

Başka bir deyişle noktaları onlar için birleştirmeniz gerekir. Eğer bunu müşterileriniz için yapabilirseniz, görüşme, iş yapma ve yönlendirme esnalarında onlara mükemmel bir deneyim yaşatmış olursunuz.

En İyi Emlakçılar Noktaları Nasıl Bir Araya Getireceğini Bilir

Steve Harney, pazar eğilimlerinin nasıl daha etkili şekilde sunulabileceği ile ilgili ufak bir tüyo vermek için iki ayrı grafik sunuyor. Ardından bu grafiklerin her ikisine de göz atmanızı ve hangisinin sizin için bir ev satın alma aşamasında daha kendinden emin hissettireceğini düşünmenizi istiyor.

İki grafiği karşılaştırdığınızda sağdaki grafiğin fazla zaman harcamadan pazarın nereye gittiğini ve gelecekte neye benzeyeceğini açıkça anlamanızı sağlıyor. Anlaması oldukça basit değil mi? Yani bu grafik, sayıları alıyor ve noktaları birleştirerek neyin ne olduğunu daha net ortaya koyuyor.

Her müşteri benzersizdir. Dolayısıyla bu grafikleri yorumlarken onların tercihlerini ve finansal durumlarını dikkate almanız gerekir.

İlgili pazar istatistiklerini sağlayın

Pazar verileri artık online ortamda bulunabiliyor olsa da komşularınız, arkadaşlarınız ve müşterileriniz güvenilir bir uzman olarak size başvururlar. Bu nedenle en iyi emlakçı olmak ve onlara en iyi değeri sunmak istiyorsanız pazar verilerinizi almak ve müşterilerin anlaması için kolay hale getirmek sizin işinizdir.

Bu, verilerin müşterilerin özgün durumlarına uyarlanması ve onlara zamanlama, yatırım yapma gibi konularda tavsiye verilmesi anlamına gelir.

Müşterilerin maliyesini ve ekonomi durumunu anlayın

Çoğu emlak profesyoneli, müşterinin mali durumunu ortaya koyma işini ev kredisi çekeceği banka yetkililerine bırakır. Ancak müşterinin “Evden ne kadar para alabilirim?” sorusuna cevap verme noktasında onların mali durumlarını incelemeniz gerekir. Ev bakımının ne kadar masraf edeceği, mülk vergilerinin ne kadar olabileceği ve taşınma maliyetleri ile birlikte ne kadar bir bütçe ayrılması gerektiği konusunda müşterilerinize yol göstermeniz çok önemlidir.

Pazardaki eğilimleri anlamak bu aşamada çok etkilidir. Mülk envanterinin nasıl değiştiğini ve gelecekte fiyatların nasıl değişeceğini anlamak için pazara bakmak gerekir.

Şehir ve mahalle planlamasının zirvesinde olun

Pazar alanınızda veya müşterinizin ideal bölgesinde gelecek için ne var? Hizmet verdiğiniz bölgedeki gelişmelerden ve gelecekteki planlardan haberdar olmak için planlama ve imar toplantılarına, mahalle derneklerine katılın. Açılmak üzere olan okullar, parklar var mı?

Belki de uzun zamandır beklenen bir alışveriş merkezi açılmak üzeredir. Bu gibi gelişmeler, çevresindeki evlerin fiyatlarını yükseltmeden önce yatırım yapmak isteyen müşteriler için harika olabilir.

En İyi Emlakçılar Müşteri Memnuniyetinin Farkındadır

Steve Harney’in yukarıda saydığı ipuçları, müşteriler için noktaları birbirine bağlamanın yollarıdır. Eğer sunduğunuz bu hizmet karşısında müşterilerinizin memnun olduklarından eminseniz, hizmetinizin ardından çevreleri ile bu deneyimi paylaşacaklarından da emin olabilirsiniz. En önemlisi de online referans bölümünden size olumlu yorum bırakarak emlak markanız açısından çok önemli bir konuda yardımcı olurlar. Bütün bunları yaparlar, çünkü onların doğru karar almalarında son derece yardımcı oldunuz.

Çünkü en iyi emlakçılar bunu yapar…

DİĞER HABER
02 Haziran 2017