"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Offerpad, iBuyer Kodunu Kırdığını İddia Ediyor

Zillow'un başarısızlığı, basit bir şekilde yoldan çıkmış bir algoritma meselesi değildi; tüm iş modelinin bir suçlamasıydı. Buna karşı çıkanlar, iBuying'in ekonomisinin büyük ölçekte çalışmadığını, zaten kârlı olmadığını söylüyor.

Offerpad'in CEO'su Brian Bair, İbuying'e karşı olumsuz tavır takınan analistlerin açıklamalarını doğru bulmadığını söylüyor. Bair yaptığı açıklamasında, güçlü iş temelleri - yerel endüstri uzmanlığı, sağlam teknoloji, güçlü operasyonel bilgi birikimi ve uyarlanabilir ancak titiz taahhütler - mevcut olduğu sürece bunun yapılabileceğini ve sürdürülebilir kârların elde edilebileceğini iddia ediyor.

Bair, “Açıklanan haberlerin birçok insan için şok edici olduğunu düşünüyorum” “Sürekli söylediğim şey – ve bunu yıllardır çatılardan haykırmaya çalışıyorum – işin yürütme, operasyonlar ve lojistikle ilgili olduğu. Bu bir gayrimenkul teknolojisi şirketi olduğu kadar bir lojistik işi. Bu nedenle, herhangi bir işte olduğu gibi, yürütme kilit olacak. ”

Offerpad'in CEO'su Brian Bair, iBuying şirketinin uygulama nedeniyle farklı olduğuna inandığını ve İBuying iş modelini bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Bair, Offerpad'in kendi ev seçim sürecinde yaptığı işin yaklaşık %90'ının algoritmalar tarafından yapıldığını, ancak kalan %10'unun yerel bir Offerpad çalışanı tarafından fiyat dahil olmak üzere her işlemin özelliklerini analiz ettiğini ve oluşturdukları güçlü sistem sayesinde, evlerin %99'unun 180 günden kısa sürede satıldığını bildirdi.

"Her müşteriye ve eve aynı şekilde davranamayacağınızı şiddetle hissettim" dedi. "Her şeyin biraz nüansı vardır." "Emlak piyasasında olup bitenlerden üç ay önde olmak istersiniz" dedi.

"Gayrimenkul alanında kusursuz bir deneyime yönelik büyük, karşılanmamış bir ihtiyaçla birlikte, tamamen dijital bir deneyime doğru nesiller boyu süren bir değişimin ortasındayız. Uygulamada mükemmellik ve tüketici deneyimine, teknolojiye uzun yıllara dayanan yatırımımızla, fiyatlandırma ve operasyonlar, sınıfının en iyisi ürün ve hizmetle tüketici talebini karşılamak için iyi bir konuma sahibiz: Basitlik, kesinlik ve hız." iBuying modelinin konut piyasasının oynaklığına duyarlı olup olmadığı sorulduğunda, Bair, Offerpad'in bir evin ne için satacağını tahmin etmede %99 doğruluk payına sahip olduğunu söyledi. Konut piyasasında veri analitiği geride kalıyor, diye ekledi.

3. Çeyrek Raporları Rekor Kırdı

Zillow Offers'ın kapanmasının ardından, 10 Kasım'da yayınlanan üçüncü çeyrek mali tablolarına göre, diğer iki İBuyer, artan gelirlerine rağmen hala para kaybediyor.

Offerpad, son üç aylık dönemde 540 milyon dolarlık rekor bir gelir ve brüt kar bildirirken, Opendoor üçüncü çeyrekte %91 artış sağlayarak beklentileri aştı ve 2.3 milyar dolar gelir elde etti. Üçüncü çeyrekte Opendoor 15.181 konut satın alırken, Offerpad 2.753 konut satın aldı.

Offerpad, üçüncü çeyrekte, 2020'nin aynı dönemine göre %123 artışla 1.673 rekor konut sattı. Opendoor, 30 Eylül'de sona eren üçüncü çeyrekte, 2020'nin aynı dönemine oranla 1.232 adet konut satış adetini 5.988'e yükseltti.

Offerpad'in başkanı ve CEO'su Brian Bair, 10 Kasım'daki üçüncü çeyrek kazanç çağrısında analistlere, yalnızca Ağustos ayında 100'den fazla yeni kişiyi işe aldığını ve ekibin büyüklüğünü %25 artırarak 800'den fazla çalışana çıkardığını söyledi.

Bu yeni işe alımlar, Offerpad'in yeni pazarlara açılmaya devam ettiği bir zamanda geliyor. Şirket şu anda ülke genelinde yaklaşık 1.500 eyalet ve kasabada 21 pazarda bulunuyor.

Bair, 2021 ve 2022'de 15 yeni pazar eklemeyi beklediğini söyledi.

Bu arada Zillow, Zillow Offers platformunu kapatırken yaklaşık 2.000 evinin alıcısını bulduğunu açıkladı.

DİĞER HABER
12 Kasım 2021