"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ölçüm Zaman Kaybettirmez, Zaman Kazandırır

Birçok emlakçının karşılaştığı bir sorun, zaman daraldığında pazarlama sonuçlarını ölçmeyi bırakmalarıdır. Yeni bir potansiyel müşteriyle konuşma veya pazarlamalarını ölçme seçeneği ile karşı karşıya kalan emlakçıların birçoğu yeni bir potansiyel müşteriyle konuşmayı seçiyor. Gerçek olsa da, potansiyel bir müşteriyle bağlantı kurma düşüncesi son derece cezbedicidir… Ya size ölçüme odaklanmanın aslında çok daha kârlı olduğunu söylersek?

Ölçüm Neden Önemlidir

Konu emlak reklamlarınız ve pazarlamanız olduğunda, önemli olan tek oy müşterinindir. Reklamınızın ne kadar güzel, akıllı ya da iyi hazırlanmış olduğunu düşündüğünüz önemli değil, kapınızda bekleyen müşteriniz yoksa ve banka hesabınıza para yatmıyorsa, bu başarılı bir reklam çalışması değildir.. Bu nedenle, reklamlarınıza doğrudan yanıt veren bir bileşene sahip olmak kesinlikle çok önemlidir. Ölçüm, müşterilerinizin reklamınıza ve mesajınıza nasıl tepki verdiğini objektif olarak görmenizi sağlar.

Çok fazla emlakçı, en iyisini bildiklerini düşünme hatasına düşüyor. Yetenekli, çalışkan ve zeki olduğunuzu biliyoruz, ancak dünyanın en iyi iş zekası bile müşterilerinin ne görmek istediğini her zaman tahmin edemez. Ölçüm, sürecin bir sonraki önemli adımına geçmeden önce, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini bilmenin tek yoludur.

Marketing ROI and How To Measure Success Of Marketing Campaigns

Sonuçlar ve İyileştirme

Reklamlarınızın performansının sonuçlarını topladıktan sonra, bunları hassaslaştırmanın zamanı geldi. İyi performans gösteren ve sonuç alamadığınız reklamlara bakın. İkisi arasında ne gibi farklılıklar var? İfadeleri, yerleşimi, konumlandırmayı, renkleri ve birini diğerinden ayıran diğer her şeyi inceleyin. Bu analiz, müşterinizin zihni ve ne görmek istediği hakkında size paha biçilmez bir fikir verecektir.

İleriye dönük pazarlama stratejinizde ince ayar yapmak için bu bilgeliği kullanın. Geçmişte iyi performans gösterenlere benzer yeni reklamları test edin ve potansiyel müşterilerinizi harekete geçmeye zorlamayan reklamları örnek alın. Bir reklamı tamamen bırakmakta tereddüt ediyor olabilirsiniz, ancak olaya şu şekilde bakın: Yeni müşteri getirmeyen veya satış yapmayan bir çalışanınız olsaydı, onları ekibinizden çıkarmanız gerekirdi, değil mi? Aynı şey reklamlarınız için de geçerlidir.
 
İyi Ölçüm Zamandan Tasarruf Sağlar

Pazarlamanızın başarısını ölçerek uzun vadede çok zaman kazanırsınız. Niteliksiz potansiyel müşterilerle konuşmak ve gelir getirmeyen reklamlar oluşturmak gibi görevleri ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda doğru ölçüm araçlarının kullanımı hakkında sizi yönlendirir, fikir sahibi yapar.

Pazarlamanızda neyin en iyi sonucu verdiğini ve neyin işe yaramadığını hemen görmek için bu izleme raporlarını her gün izleyin. Bu bilgilere sahip olduğunuzda, süreci hızla optimize edebilir ve ertesi güne hazır hale getirmek için reklamlarınızı gerektiği gibi yeniden gruplandırıp yenileyebilirsiniz. Bu işinizin en önemli parçalarından birisi. Ölçüm, sadece birkaç dakika sürüyor, ancak geri dönüşümü size büyük bir servet kazandırıyor.
 
 Doğru ölçüm, zaman ayırmanızı gerektirir, size zaman kazandıran ve doğru yolda para kazandıran bir yatırımdır. Bir pazarlama ve reklam çalışmanızı ölçmeden sonuç almaya çalışıyorsanız; müşterinizin sesini dinlemiyorsunuz demektir.

DİĞER HABER
07 Eylül 2022