“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Ön Onay Neden Ev Alıcıları İçin Oyunu Değiştirir?

Bu yıl bir ev satın almayı planlıyorsanız, bu yolculuğunuza başlamadan önce ön onayın atılması gereken önemli bir adım olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ama neden? Ön onay günümüzün değişen pazarında hala önemli mi?

Gerçek şu ki, bankadan bir ön onay mektubu almak bir ev satın alma sürecinin başlangıcında çok önemlidir ve konu hayallerinizdeki ev olduğunda, birçok yönden oyunun kurallarını değiştirebilir.

Nedenini daha iyi anlamak için ön onayın ne olduğunu bilmek önemlidir. 

Ön onay, bankanızın, gelecekteki evinizi satın almak için size belirli bir miktarda borç vermeye istekli olduğunun bir göstergesidir. Çalıştığınız borç veren, size ödünç vermek istedikleri maksimum tutarı belirten resmi bir belge olan bir ön onay mektubu sağlayacaktır. 

Should You Pay Off Your Mortgage? The New Tax Law Changes the Math - WSJ

Basitçe söylemek gerekirse, bir bankadan sağlanan ön onay, gerçek fiyat aralığınızı ve krediniz için ne kadar borç alabileceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Ön onay, ev arama sürecine başladığınızda işinizi kolaylaştırabilir ve hayallerinizdeki ev için bir teklif sunma zamanı geldiğinde de yardımcı olacaktır.

Ek bir başka avantaj da, ön onayın satıcıya evini satın almaya uygun olduğunuzu bilmesini sağlamasıdır. 

Çoğu satıcı, alıcı doğru fiyat noktasında önceden onaylanmadıkça bir teklifi dikkate bile almaz. Satıcılar ve emlakçıları, hazır olduğunuzu ve teklif tutarınızı finanse edebileceğinizi bilmek ister. Bu nedenle, beğendiğiniz bir eve teklif vermek konusunda ciddi olduğunuz anda ön onayınızı almak isteyeceksiniz.

Bir alıcı olarak kazanabileceğiniz her avantaj, sürekli değişen bir pazarda çok önemlidir. Bu sularda gezinmek için rehberliğe ihtiyacınız olacak, bu nedenle yanınızda bir emlak danışmanı ve güvenilir bir mortgage danışmanı gibi profesyonellerden oluşan bir ekibin olması önemlidir. Ekibiniz, en iyi adımınızı atmaya hazır olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak

Bir ipotek için ön onay almak, ne ödünç alabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve satıcılara evlerini satın alma konusunda ciddi olduğunuzu gösterir. Yeni bir ev satın alam sürecinde yerel bir emlak uzmanıyla bağlantı kurun, böylece günümüzün değişen pazarında bir ev alıcısı olarak başarılı olmak için ihtiyacınız olan tüm bilgiye sahip olursunuz.

DİĞER HABER
15 Kasım 2022