Mail listemize abone oldunuz mu?
Online Referanslar Hakkında Bildiğiniz Büyük Yanlışlar

Online referanslardan kendinize tabiri caizse bir koleksiyon yapmanız, uzun vadede başarıyı yakalamanız için güçlü yollardan biridir. Ancak tüm araştırmalar online referansların gayrimenkul sektöründe ne kadar önemli olduğunu gösterse de, birçok firma hala bu konuya yeterli önemi vermiyor. Online referansların yönetimini ellerine almalarının, onların işine ne kadar büyük bir katkı sağlayacağını tam olarak kabullenemiyorlar.

Elbette ki her önyargının altında bir sebep yattığı gibi, online referanslar konusuna yanaşmak için tereddüt eden firmaların da bu çekincelerinin altında yatan çeşitli sebepler var. Bu sebepler yanlış düşünceler üzerine oluşmakla birlikte, gayrimenkul firmalarının başarısını da kötü etkiliyor.

İşte online referanslar hakkında en çok düşünülen yanlış fikirler ve önyargılar:

Benim yaptığım işler zaten kulaktan kulağa yayılıyor. Online referanslar hakkında endişelenmeme gerek yok.

Gayrimenkul profesyonelleri için kulaktan kulağa yayılma durumunun ne kadar önemli olduğunu asla reddetmiyoruz. İş tamamladığınız müşterilerinizin ailesine, arkadaşlarına ve daha geniş çevresine sizden bahsetmesi, yeni işler almanız için büyük bir etkendir. Ancak ev alım satımı gibi büyük bir finansal karar alınmasını gerektiren bir durumda, insanlar bazen yakınlarının anlattıklarından daha fazlasını da görmek ve bilmek isteyebilirler. Bu durumda başvuracakları ilk yer ise internet ortamı olacaktır. Acaba firma ile ilgili bir şey yazan olmuş mu? İyi veya kötü yorumlar yapılmış mı? Firmanın internet sitesinde bilgi var mı? Bu tür bilgiler almak için internet ortamına göz atacaklardır.

Kimse online referanslara güvenmez ki...

Online referanslara karşı güven olmadığını düşündükleri için online ortamdaki ünlerini yönetmek ile pek ilgilenmediklerini ifade eden firmalar ile çok sık karşılaşıyoruz. Fakat araştırmalar gösteriyor ki tüketicilerin yüzde 88’i kulaktan kulağa yayılan bilgilere göre online referanslara çok daha fazla güveniyor. Elbette ki internet ortamında çok sayıda sahte görüşler, yorumlar ve incelemeler de var. Ancak günümüzün tüketicilerinin artık karşı koyulamaz bir zekilik ve online ortama karşı bağışıklık kazandığını düşündüğümüzde, herkesin meşru ve güvenilir olan bilgiyi ayırt edebileceğini de anlayabiliriz.

Online ortamda marka ünümü zedeleyecek olumsuz yorumlar yapılabilir.

Gayrimenkul profesyonellerinin online referanslar konusunu duyduğunda omuz silkmesinin en büyük sebeplerinden biri, olumsuz yorumlar gelme riskini göze almamalarıdır. Ancak gerçeklerden bu kadar uzak olmamalısınız! Hakkınızda yapılan olumsuz yorumlar, aslında sizin birer parçanızdır. Sunduğunuz hizmet karşısında eğer olumsuz bir yorum gelebiliyorsa, demek ki düzeltmeniz gereken bir durum söz konusudur. Onları kendi iş yaşantınızı daha kaliteli hale getirmeniz için birer basmak olarak görebilirsiniz. Olumsuz yorumların diğer müşteriler üzerinde bırakacağı etkiyi ise, yapılan yorumları kazanarak bertaraf edebilirsiniz. Olumsuzluğun neden kaynaklandığını ve bunun üstesinden nasıl geldiğinizi açıklayacağınız bir yazı ile müşterilerin saygısını kazanmanız mümkündür.

Referansları kontrol edemiyorum. Sadece memnun olmayan müşteriler referans yazıyor.

Sanılanın aksine, değerlendirmede bulunanlar artık sadece memnun olmayanlar değildir. İnternetin gayrimenkul sektöründe yarattığı yeniliklerin ardından, artık çok daha fazla insan yorum yapıyor. Üstelik yapılan anket sonuçlarına göre, insanların sadece yüzde 19’unun olumsuz bir deneyim yaşadıktan sonra bunu paylaştığı biliniyor. Genel olarak çevrenizi düşündüğünüzde de aynı durumu fark edebilirsiniz. İnsanlar çoğu zaman bir olumsuzluk yaşadıkları zaman bunu unutmayı ve geride bırakmayı tercih ederler. Çok inanılmaz bir etkisi olmadığı sürece bu olumsuzluktan bahsetmemeyi seçerler.

Online ünü yönetmek bana çok zaman kaybettiriyor.

Web ortamı çok geniş kapsamlıdır, ama bu online ününüzün gittiği istikameti yönetemeyeceğiniz anlamına gelmez. Web ortamındaki bilgilere ulaşmak için kullanılan en büyük arama motoru Google’ın web siteniz ve sizin bilgilerinizi gösterme sıklığını ve sıralamasını bazı araçlar kullanarak yönetmeniz mümkündür. Eğer bu tür araçları kullanmaya bile vaktiniz yoksa, bu durumda uzman profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

DİĞER HABER
03 Mayıs 2019