"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Önümüzdeki 10 Yıl İçinde Şehirlere Hâkim Olacak 5 Teknoloji

Şehirler, insanların edindikleri alışkanlıklar ve kullandıkları araçlar bakımından daima teknolojik denemelerin merkezi olmuştur. Gösterişli ve büyüleyici eski su kemerlerinden telefon kulübelerine kadar geçmiş yılların teknolojilerini günümüzde hala görebiliyoruz. Peki, geleceğin yeni teknoloji dalgaları şehirleri ve insanları nasıl etkileyecek?

Gerçek zamanlı teknolojilerin en temel haliyle bile çalışma, oynama ve yaşama alanlarımızı değiştirmeye başladığı gerçeği, gelecek 10 yıl içerisinde daha belirgin bir hal alacak. Ve bu teknolojilerin hepsinde bulunacak ortak bir nokta olacak. Geleceğin tüm teknolojileri iki harfli kısaltmalar ile anılacak.

Beşinci Nesil Kablosuz İletişim (5G)

5G şu an için sadece bir pazarlama terimi, ancak mobil veri tüketimi kullanımı için önümüzdeki 10 yıl içerisinde hizmete sunulur hale gelecek. Böylece her yerden erişilebilecek kablosuz bağlantı son derece hızlı olacak. Ancak doğru orantılı olarak her yıl kablosuz iletişim kullanımının da iki katına çıkacağını düşünürsek, 1000 kat daha fazla mobil veri için talep olacağını anlayabiliriz.

Bu talepteki hızlı yükselişi karşılamak için ise geçmiş yıllardaki yaşam şartlarına geri dönüş görülebilir. Yani büyük hücreli çevre tarafından kaplanan yerlere oranla, küçük hücreli ve bloklar ile çevrelenmiş yerler tercih edilecek. Yüksek hızlı ve senkronize şekilde kablosuz bağlantıların yapılabilmesi için bu tarz dar alanlar daha çok istenir hale gelecek. Bant genişliği, tıpkı su, yiyecek ve yol gibi şehirlerin yaşam kaynağı olacak.

Bilgisayar Görüşü (CV)

Bilgisayar görüşü, fiziksel bir etkileşim olmadan ve optik sensörler yardımıyla cisimleri algılama ve veri toplama yöntemidir. Gelecek 10 yıl içerisinde kullanılan en önemli ve belki de en tartışılan araçlardan birisi olacak. Ses, hava kalitesi ve benzerleri belki önemlidir, ancak bilgisayar görüşü bize şehirler hakkında çok daha fazla bilgi verir. Popülasyonun yoğunluğundan trafiğin hızına, kaynakların nasıl kullanıldığından şehirlerin nasıl yapılandığına kadar pek çok anlamda, bilgisayar görüşü şehirlerin gözü kulağı olabilir. Sensör kameralarla çevrelenen şehirlerde ve binalarda, özellikle güvenlik açısından oluşan açıklar kapanacak. Her mağazada, her köşede, her takside ve her yerde bir kamera mutlaka olacak.

Akıllı şehirler sayesinde oturduğunuz yerden şehrin istediğiniz yeri inceleyebilir ve gezebilirsiniz.

Karma Gerçeklik (MR)

Sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliğin karışımı olan karma gerçeklik, fiziksel hareketlerle birlikte bilgisayar grafiklerinin dijital bindirme sonucu ortaya çıkan üç boyutlu deneyimleri ifade ediyor. Karma gerçekliğin eğlenceden eğitime ve işe kadar pek çok alan üzerinde şaşırtıcı etkileri olacak. Samsung, Google ve Magic Leap gibi şirketler sayesinde, Google Glass ve Pokemon Go gibi arayüzleri kullanmak, fiziki şehir altyapısının ve toplumun benzersiz doğal kombinasyonları haline dönüşecek.

Örneğin sadece gözünüzdeki bir gözlük ile tüm şehrin nasıl değiştiğini kuş bakışı görebilir ve bunun için havada uçmanız gerekmez. Veya gerçekleşmemiş projelerin nasıl görüneceğini somut olarak inceleyebilmeniz için aylarca beklemeniz gerekmez.

Otonom Araçlar (AV)

Gezegenimizde bir milyardan fazla araç bulunuyor. Trilyonlarca dolar harcanan tüm bu araçlar, hayatımızın sadece bir bölümünde kullanılıyor ve geri kalan bölümlerde şehrin sokaklarında bekleme halinde duruyor. Onlar için park alanlarına ayrılan metrekareler ise yaşam alanlarının kısıtlanmasında büyük rol oynuyor. Otonom araçların ise gelecek 10 yıl içerisinde bu anlamda insanlığa büyük faydalarının olacağı düşünülüyor. Kargoların ve ürün siparişlerinin sürücüsüz araçlarla yapılması ve insanların özel araçlara daha az ihtiyaç duyar hale gelmesi, hem şehir trafiğinin düzenlenmesine hem de park alanlarının azalmasına neden olacak. Bu da gayrimenkul dünyasını derinden etkileyebilir.

Sanal Gerçeklik (AI)

Günümüzdeki sanal gerçeklik ürünleri, sadece bizim istediğimiz komutları yerine getirmek adına işliyor. Ancak önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu alan, insanın istediği şeyleri düşünebilen ve karar verebilen robotlar haline dönüşecek. Şehirlerdeki suçları önlemek gibi makro sorunları çözmek adına büyük katkıları olabilecek olan sanal gerçeklik teknolojisi, semtlerin ve bölgelerin yapılarını değiştirecek. Buna ek olarak üç boyutlu baskıdan micro housinge kadar farklı sanal gerçeklik uygulamaları ile çok daha farklı yapılaşmalara tanık olabiliriz.

DİĞER HABER
05 Kasım 2019