“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Open Listings Araştırdı: İyi Bir Danışman Olma Yolunda 5 Tavsiye

Toplumdaki genel kanı gayrimenkul danışmanlarının güvenilmez oldukları yönündedir. Yapılan araştırmalara göre alıcıların sadece %18’i gayrimenkul danışmanlarını güvenilir buluyor. Emlakçılık mesleği yüzyıllar boyunca belirli bir kesimin kıskanç bakışlarını üzerinde toplamış; ilerleyen zamanlarda gerek uzmanların yaklaşımı gerek halkın bu mesleğe bakışı, bu etkiyi yaratmıştır.

Bu nedenle listeleme hizmeti veren emlak ilan siteleri, gayrimenkul danışmanlarına karşı sıkı doğrulama politikaları uyguluyorlar ve bu politikaları giderek sıkılaştırıyorlar. Bunun temelinde güvenilirlik ve müşteri memnuniyeti yatıyor.

Open Listings şirketi, gayrimenkul danışmanlarının bu iki önemli faktörü inşa edebilmeleri adına günümüz alıcılarının kişisel özelliklerini ve beklentilerini belirleyen bir dizi çalışmada bulundu.

Yöntem

Open Listings ekibi, alıcıların beklentilerini anlayabilmek adına 900’ü aşkın trend aramayı sözcük bazında, en iyi deneyime sahip hizmetleri gözeterek analiz etmek üzere işe koyuldu. Söz konusu deneyim, Open Listings partneri olan gayrimenkul danışmanlarının satış sürecindeki bütün adımları dikkate alınarak yapıldı.

Alıcıların, en çok yaptığı aramalar, sıkça kullanılan terimler ve sözcük öbekleri gruplar halinde incelendi.

Alıcılar Gayrimenkul Danışmanlarından Ne Bekliyor?

Yardımseverlik

Alıcılar öncelikle şüphesiz olarak bizlerden onlara yardımcı olmamızı bekliyorlar! Yardımsever danışman araması en iyi deneyim oranın sahip danışmanların incelendiği süre boyunca 134 kez Open Listings ekibinin karşısına çıktı. Alıcılar pazarı tanımak ve sorularına cevap bulmak adına yardımsever danışmanlar aradılar. Satın alma amacı gütmeseler bile sorularına cevap bulmak, yardım etmek yerine satış için sürekli baskı yapan danışmanlarla iletişim kurmak haklı olarak gözlerine çok daha cazip göründü.

Esneklik ve Ulaşabilirlik

Esneklik, iletişim, hızlı, müsait, uygun sözcükleri sıklıkla aranan sözcükler arasında bulunuyor. Rekabetin yüksek olduğu gayrimenkul sektöründe insanlar işlerini hızlıca halletmek isterler. Hiç kimse beklemek istemiyor. Alıcılar, en basit soruları için bile istedikleri an hızlıca ulaşabilecekleri bir gayrimenkul danışmanı arıyorlar.

İnsani Beceriler

Alıcılar, Open Listings, Zillow, Sahibinden gibi otomasyona bağlı platformları kullanmayı tercih etseler de, sürecin bir yerinde mutlaka bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç duyuyorlar ve bu danışmandan etkileşim becelerinin yüksek olmasını bekliyorlar. Open Listings ekibinin yaptığı araştırmaya göre, alıcılar, bir gayrimenkul danışmanı ararken en çok dost canlısı, insansever ve kibar sözcüklerini kullandılar.

Şeytan Üçgeni: Yerel pazara hakimiyet, mülk listesi ve uzmanlık

Alıcılar, en yüksek derecelendirmeye sahip 95 aramada “bilgili” sözcüğünü kullandılar. Bununla beraber bilgili olmak birçok faktöre bağlıdır. Müşterilerimiz yerel pazara hakim, sürecin başından sonuna kadar uzmanlığını kullanabilen ve nitelikli analizler yapabilen danışmanlarla çalışmak istiyorlar.

Sürece Hakim Olmak

En çok aranan sözcüklerin başında “uzman” sözcüğü geliyor. Peki uzman olmak hangi şartlara bağlı? Kesinlikle bir takım elbise ve kravat sizi uzman yapmaz. İşin içine duygular ve para girdiğinde gayrimenkul sektörünün çok stresli bir iş alanı olabildiğini kabul etmeliyiz. Gerçek bir uzman, süreç boyunca duygularıyla değil mantığıyla hareket ederek, müşterisini en iyi derecede fayda sağlamayı hedefleyen kişidir.

Open Listings ekibinden müşterilerinize ulaşmakta kullanabileceğiniz altın değerinde tavsiyeler:

  • Bir pazarlama elemanı gibi davranmayı bırakıp bir profesyonel olun: İyi bir ekiple üstesinden gelemeyeceğiniz iş yoktur. Süreci zorlaştırmaktan ziyade kolaylaştırmak için doğru insanlarla çalışın.
  • Gayrimenkul sektöründe uzmanlaşmış bir ortak bulun: Çalıştığınız kişilerin ya da kurumların alıcıları tanıdığından ve alıcıların küçük beklentilerini anladıklarından emin olun.
  • Zamanı yönetin: Hızlı yanıt verebilmek için hızlı yanıt alabilmeniz gerekir. Bu nedenle işini önemseyen insanlarla çalıştığınızdan emin olun.
DİĞER HABER
26 Temmuz 2021