"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Ortak Çalışma Alanlarının Avantajları

Artık günümüzde daha fazla insan serbest çalışma yöntemini tercih ediyor ve kendini işini kurmaya çalışıyor. Bu nedenle geleneksel ofis alanlarının daralmaya başladığını ve ortak çalışma alanlarının sayısında artış olduğunu gözlemliyoruz. Ofis alanları küçülmekle birlikte kişilerin bir arada çalışacakları ortak alanlar yerleştiriliyor. Ofis dışında çalışacak olanlar ise kendilerine ortak çalışma alanları seçiyorlar. Özellikle evden çalıştığında verim alamayan ama sürekli bir ofis ortamına da ihtiyacı olmayan kişiler, ortak çalışma alanlarını daha fazla tercih ediyor.

Emlak sektörünü düşündüğümüzde ortak çalışma alanlarının aslında son derece uygun bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli ofiste oturarak yapılan bir iş olmadığı için ve insanlarla sürekli iletişim içinde olmanızı gerektirdiği için ortak çalışma alanları oldukça uygun görülüyor. Peki, daha detaya inersek ortak çalışma alanlarının ne gibi faydaları var?

Daha Profesyonel Bir Atmosfer Oluşturur

Müşterileriniz ile ve ekip üyeleriniz ile sürekli görüşmeniz gerekir. Ofis ortamında çalışmayı tercih etmiyor olabilirsiniz ama onları evinizde de ağırlamak istemezsiniz. Oturma odanız yerine, onları gerçek profesyonelliği yansıtan bir yerde karşılamanız çok daha uygun olur. Siz, mutfak tezgahında çalışırken kendinizi rahat hissedebilirsiniz ama müşterilere ofis ortamı etkisi veren bir mekân çok daha ciddiyet kazandırır.

Dikkat Dağınıklığını Giderir

Şu an da serbest çalışıyorsanız, muhtemelen evinizden çalışıyorsunuzdur. Ancak karşınızda televizyon, başınızda sürekli ilgi bekleyen çocuklarınız ve sürekli bir dikkat dağınıklığı olur. Aynı şekilde Starbucks gibi toplu çalışma alanı fikri ile özdeşleşmiş mekânlara gittiğinizi düşündüğünüzde de çok fazla insanın bakışlarını üzerinizde hissederek rahatsız olabilirsiniz. Ama kiralayabileceğiniz bir ortak çalışma alanında tüm bunlardan uzaklaşarak sadece işinizi odaklanma şansınız olur. Ayrıca bu kiraladığınız yerde istediğiniz rahatlıkta hareket edebilir ve başkaları görse ne der düşüncesinden uzaklaşmış olursunuz.

Tasarruf Yapmanızı Sağlar

Bir şirket kurduğunuzda ofis alanı kiralamak gibi havai seçimlere para dökmek pek akıllıca ve tasarruflu olmaz. Özellikle de bir avuç insan ile başladığınız emlak ekibiniz ile bunun için nispeten daha küçük miktarlar harcamanız gerekir. Bu durumda ortak çalışma alanlarında faaliyetleri yürütmek en mantıklısıdır. Böylece artan kalan paranızı da işinizi ilerletmek için kullanabilirsiniz.

Bağlantı Kurmanızı Sağlar

Ortak çalışma alanları, aynı zamanda yan sektörlerden kişiler ile tanışmanıza da olanak tanır. Belki de ileride size faydalı olabilecek profesyonel bir kişi veya ekip ile tanışabilirsiniz. Veya sorun yaşadığını fark ettiğiniz birilerine yardımcı olarak yeni ilişkiler kurabilirsiniz. Örneğin siz emlak ekibiniz ile çalışırken, diğer tarafta emlakçılara danışmanlık hizmeti veren bir ekip ile karşılaşarak yeni iş ilişkileri geliştirme şansınız olabilir.

Motivasyonunuzu Arttırır

Bazı insanlar yalnız çalışırken daha başarılı olabilirler ama çoğu zaman yalnız başınıza motive olmanız zordur. Bir ortak çalışma ortamında, sizi işinize odaklanmaya ve gerçekleştirmeniz gereken şeyi yapmaya iten insanlar ile çevrelenmiş olursunuz. Etrafınızda çalışma amaçlı gelmiş insanlar olur. Odaklandığınız tek şey üzerine yoğunlaşmak son derece kolaydır.

DİĞER HABER
19 Mart 2017