"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Outside: Ortak Çalışma Ortamının Ortak Yaşam Ortamına Evirilmesi

Girişimci ve aynı zamanda iyi bir gezgin olan Emmanuel Guisset’e ait Outside adlı emlak girişimi, ev ya da ofis ortamından sıkılan kişilere harika fırsatlar sunarak 17 farklı şehirde yaşam boyu çalışma ve sosyal farkındalık imkanı sunuyor.

Esasında her şey sahte bir fikrin hayata geçirilmesi ile başlamış. Guisset’in aklında, bunalmış ama çalışmayı da sürdürmek zorunda olan genç yeteneklerin daha heyecan verici ve daha eğlenceli bir ortamda maksimum verim ile iş ortamını deneyimleme düşüncesi girişimin ortaya çıkmasını sağlıyor. San Fransisco’ya yaklaşık 1 saat mesafede yer alan mükemmel doğa görüntüsü ile dikkat çeken deniz kenarında bir bölgenin harika manzaralarının fotoğraflarını Airbnb’ye yükleyerek işe koyuluyor. Bu fikir sadece sahte bir fikrin sonuçlarını gözlemlemek üzerine olsa da, sonraları takipçilerden gelen büyük ilgi sonrasında gerçeğe dönüşüyor. Artık Emmanuel Guisset gelen olumlu tepkiler ışığında hayalindeki fikri hayata geçirmeliydi.

17 Farklı Şehirde Aynı Zaman Diliminde Yaşamak ve Çalışmak!

Peki bu nasıl olacaktı?  Emmanuel Guisset’in Outside projesi çılgın bir fikir gibi gelebilir ama gerçekten olağanüstü tasarlanmış bir fikir. Buna göre, her girişimci ortak çalışma alanlarında işlerini gördükten hemen sonra bir üst kattaki yatağına çekilip dinlenebilecekti. Ve bu da uzun süre alabilen evden işe ya da işten eve yolculuklarının önüne geçecek ve her anlamda avantajlı bir yaşamın kapısını ardına kadar aralayacaktı.

Emmanuel Guisset’e göre bu projenin 3 ayağı olacaktı. Farklı şirketlerden çalışanlar ile aynı zaman diliminde aynı işi yapmak, diğer ortak girişim grubundaki paydaşlar ile aynı ortamı paylaşmak ve tabii ki herhangi bir açık alanda internet bağlantısı kurarak iş kovalamak…

Outside projesinin mimarına göre; Dünya’nın herhangi bir ucundaki bir bölgeden farklı bir bölgeye Outside üyeleri kolaylıkla erişim sağlayacaktı. Benzer düşüncedeki profesyonel girişimciler bu sayede sadece araç kiralama ya da daha basit yöntemler ile ortamlarını değiştirebilecek ve paylaşabileceklerdi. 200 dolar ile üye olabileceğiniz bu projede kaldığınız bölgeye göre farklı ödeme seçeneklerini de göze almanız gerekebilir.

Günümüzde 500 dolayında üyesi bulunan Outside, gelecekte harika fırsatlar ve yepyeni ortak girişimci üyeler ile daha büyük bir güç olabilir. 2020 sonrasında Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun ortak çalışma alanlarında çalışacakları göz önüne alındığında ve aynı zamanda bir evi tek başına kiralama ya da satın alma maliyetlerinin daha da artacağı düşünüldüğünde, bu projenin ne kadar sükse yapacağını da şimdiden tahmin etmek mümkün.

Emmanuel Guisset’in yeni emlak girişim projesiOutside, bir anlamda dijital göçebelik olarak da tanımlanabilir. Yaş ortalaması 34 olan bu projenin gençlere hitap etmesi için farklı fikirlerin hayata geçmesi gerektiği gerçeğini bir köşeye bırakırsak; bu projenin tam olarak ideal ortamların paylaşılmasını ve değerlendirilmesini daha anlamlı kıldığını söyleyebiliriz.

DİĞER HABER
06 Mayıs 2019