"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Oyun Değiştirici Olan Dijital Pazarlama Araçları ile Fark Yaratmak

Son 5 yılın en önemli pazarlama araçları haline gelen dijital seçenekler, sektörlerde oyun değiştirici rol oynamaya devam ediyorlar. Emlak sektörü de bunlardan biridir. O zaman emlak sektöründe son derece önemli olan pazarlama aşamasında başarılı olmak için dijital pazarlama araçlarına kayıtsız kalmamız artık mümkün değil. Bu işi başarmak istiyorsanız, bunları kullanmaya başlamalısınız.

Eğer bu durumun sadece bir abartıdan ibaret olduğunu düşünenlerdenseniz, şunu da bir düşünmenizi öneririz: Şu anda internet bağlantınızın olmadığı bir cep telefonuna sahip olsanız hayatınızda neler değişir? İnternet bağlantısı olan bir cep telefonunuz yoksa bugün emlak sektöründe hayatta kalabilir misiniz?

Dünya çapında düşündüğümüz zaman mobil cihazlar, bundan 10 yıl önce pazara sunuldu. Bu mobil cihazlar, şimdi emlak profesyonellerinin işlerinin önemli bir parçası halindedir. Ancak cep telefonları sadece bir başlangıçtı. Dijital pazarlama teknolojileri, 2007 yılından bugüne kadar inanılmaz bir büyüme kaydetti.

Artık size en üst düzeyde satış akışı sağlamak için kullanabileceğiniz çok daha güçlü dijital araçlar var. Fakat bu araçlar, henüz emlak profesyonelleri tarafından yeterince kullanılmıyor. Rakipleriniz 18 tekerlekli bir araç ile yol alırken, siz atların çektiği bir kızak ile uzun mesafeli iş serüveninde nasıl başarılı olabilirsiniz? Bu, çok sayıda emlak profesyonelinin karşı karşıya kaldığı bir durumdur.

En Güçlü 2 Dijital Pazarlama Aracı

Dijital pazarlama araçlarına bir giriş yapacak olursak, ilk aşamada en güçlü duruma gelmiş olan iki tanesinden bahsedebiliriz. Potansiyel müşteri kazanmak için kullanılan bu iki araç, maalesef emlak profesyonelleri tarafından nadiren kullanılıyor.

- Facebook, şu anda dünyanın en büyük sosyal ağıdır. Emlak profesyonelleri için ise potansiyel ev alıcıları ve satıcıları ile bağlantı kurmalarını sağlayan ideal bir reklam aracıdır. Facebook reklamları sayesinde, müşteri kazanmanızı sağlayan faaliyetlerinizi ve hizmetlerinizi, bölgenizi çevreleyen 5 kilometrelik bir alandaki demografik ve psikolojik açıdan uygun kişilere sunmanızı sağlar. İnternet teknolojisi ile birlikte sosyal medya reklamlarının kullanılabilir hale gelmesi, emlak profesyonellerini eskide kalmış basılı el ilanlarını kullanma anlamında düşündürmelidir.

- Otomatik e-posta pazarlama teknolojisi, emlak profesyonellerinin 6 ay içerisinde binlerce potansiyel alıcı ve satıcıya ulaşmalarını ve kendilerine bir etki alanı oluşturmalarını sağlıyor. Bu teknolojiyi kullanmadan önce, anlamlı ilişkiler kurmak ve geniş bir etki alanı oluşturmak uzun yıllar alıyordu. Telefon görüşmeleri, bireysel e-postalar, kişisel toplantılar, hayır işleri, sosyal faaliyetler, çeşitli organizasyonlar… Tüm bunları hayatınıza entegre ettiğiniz zaman uzun bir sürenin sonunda istediğiniz çevreyi edinebiliyordunuz. Son teknoloji ise bize bunlar için çok kısa bir süre tanıyor.

Yukarıda açıkladığımız her iki örnekte de, gerekli teknolojiler 5 yıl öncesinde bile mevcut değildi. Bu alanın ne kadar çabuk geliştiğini ve insanların ne kadar çabuk adapte olabildiğini keşfetmenizi istiyoruz. Siz de yenilikçi emlak brokerlar olarak yeni teknolojiden korkmamalı ve başarıyı yakalamak için bu dünyanın içine atılmalısınız.

Bilmeniz Gereken 3 Şey

Dijital pazarlama teknolojilerini kullanıma başlamadan önce cevaplamanız gereken 3 temel soru vardır:

  • Bu teknoloji, daha önce yapamadığım neyi yapmamı sağlayacak?
  • Bu teknolojiyi şu anda kullanmakta olduğum müşteri kazanma faaliyetleri ile karşılaştırdığımda yararları ve maliyeti ne olacak?
  • Bu teknoloji, işimi kurarken bana rekabet avantajı ve farkı kazandıracak mı?

Bu 3 sorunun cevabını kendinize verdiğiniz sürece, kullanacağınız dijital pazarlama araçlarının faydasını görmemeniz mümkün değildir. Çünkü bu araçları kullanmak için eğitimli bir programcı veya yazılımcı olmanız gerekmiyor. Tıpkı bir bilgisayarı kullanırken, onun üzerinde nasıl kod yazıldığını bilmek zorunda olmadığınız gibi.

Emlak sektöründe geleneksel müşteri kazanma faaliyetleri, emlak profesyonellerine çok fazla zaman harcatır. Oysa dijital pazarlama araçlarında durum böyle değildir. Yukarıda bahsettiğimiz otomatik reklamlar ve otomatik e-posta pazarlama teknikleri, önceden nitelik bir yol izlemek adına otopilot sistemleri olarak karşımıza çıkarlar. Bu sistemlerde basılı promosyon ürünlerine, baskı, grafik gibi konularda tasarım yapılmasına gerek yoktur. Bunun yerine kendinize Facebook reklamları ve e-posta pazarlaması için günlük takvimler oluşturup izlemeye başlayacaksınız.

Bu Teknikler Size Ne Kazandırır?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz dijital pazarlama tekniklerinin size neler kazandıracağını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Nitelikli müşteri adaylarının güvenilir ve istikrarlı bir veri akışına sahip olursunuz.
  • Bu veri akışının hızını istediğiniz zaman arttırıp azaltarak yönetebilirsiniz.
  • Nitelikli müşteri başına düşen maliyetiniz azalır.
  • Müşteri başına maliyetiniz ve sektör piyasanız ile ilgili en etkili satış rakamlarınız hakkında aylık raporlar alırsınız.
  • Yeni potansiyel satışların peşinde harcadığınız süre azalır.
  • Rakiplerinize karşı büyük bir avantaj kazanırsınız.

Erken hareket edin ve bu şaşırtıcı iş geliştirme teknolojilerini kullanın. Mesleğinizin ön kısmında yer almak istiyorsanız, güçlü dijital pazarlama araçlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü onlar her sektörde olduğu gibi, emlak sektöründe de oyun değiştiriciler olarak karşımızdalar.

Unutmayın ki önümüzdeki 10 yıl içinde, bu teknolojiler, cep telefonunuzun kullanım etkinliğini 10 yıl öncekine göre çok daha arttıracak.

DİĞER HABER
04 Haziran 2018