“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Özgeçmiş Hazırlama Rehberi

İyi bir özgeçmişe sahip olmak her iş alanı için önemlidir, fakat doygunluk oranına çoktan ulaşmış olan gayrimenkul piyasasında brokerların ağzını açık bırakacak bir özgeçmişe sahip olmak çok daha önemli.

Peki, hayalinizdeki emlak ofisini bulmanızı ya da fırsatları değerlendirmenizi sağlayacak bir özgeçmişi oluşturan parçalar nedir?

1. Kişisel Bilgiler

Özgeçmişinizin sağ üst köşesinde ya da üst başlıkta kişisel bilgilere yer vermeniz gerekiyor. Böylelikle işveren kolaylıkla sizi tanımlayabilir ve iletişim bilgilerinize ulaşabilir. Bu kişisel bilgiler adınızı, telefon numaranızı, e-mail adresinizi, fiziksel adresinizi ve mümkünse Facebook ya da LinkedIn adresinizi içermeli.

2. Güçlü Giriş Cümlesi

Gelecek işvereninizin dikkatini çekmek için, özgeçmişinize mümkün olan en güçlü yoldan başlamanız gerekiyor. Yani güçlü bir giriş cümlesi yazacaksınız. Bu cümle özgeçmişinizin geri kalanının tonunu belirleyecek ve sizi farklı kılan özelliklerinizi birkaç kelime ile özetleyecek.

Örneğin, “Uzun süreli satış geçmişi bulunan sosyal bir insan” tarzında cümle kısa ve etkili. Okumanın kolay olacağı bir font büyüklüğü seçmeyi de unutmayın.

3. Profesyonel Özet

Giriş cümleniz ile işvereninizin dikkatini çektikten sonra, artık kendinizi düzgünce tanıtmanızın vakti geliyor. Profesyonel özet, aslında özgeçmişinizin ilk kısmı, bu yüzden de güçlü bir etki bırakması gerekiyor.

Bu kısımda gayrimenkul piyasası ile ilgili geçmiş deneyimlerinizden bahsetmeyi ve önemli özelliklerin altını çizmeyi unutmayın. Bu özellikler self motivasyon, hedeflere ulaşmak konusundaki azim ya da iyi bir takım oyuncusu olmak tarzında şeyleri içerebilir.

İş geçmişinizden bahsederken, işverenin asıl önem verdiği şeyin çalıştığınız şirket değil, sizin sahip olduğunuz deneyimler ve satış geçmişiniz olduğunun farkında olmanız gerekiyor.  

Bu yüzden profesyonel özetiniz sadece geçmiş iş sorumluluklarınızı içermemeli. Aksine, hangi konularda mükemmelleştiğinizin ve neden iyi bir danışman olduğunuzun altını çizmelisiniz.

4. Yetenekler

Gayrimenkul danışmanları bir konutu satarken belirli kişisel yaklaşımlar kullanır. Bazı danışmanlar müşteriye oynar, bazı danışmanlar iyi araştırılmış verilerden yararlanır, bazıları ise arkadaş canlısıdır. Sizin taktiğiniz ne olursa olsun, bu yeteneğinizden özgeçmişinizde mutlaka bahsedin.

“ Satış taktikleriniz başvuru yaptığınız pozisyonun gerekliliklerine ve firmanın vizyonuna uygun olmalı. Bu yüzden iş tanımını iyice okumalı ve firmanın tonunu web sitelerinden analiz etmelisiniz.” Katherine Adams, Özgeçmiş Editörü

Size Yardımcı Olacak Araçlar

Tabi ki de yazım hataları, kötü yapılandırılmış cümleler ve bozuk akışlı bir özgeçmişiniz olursa işveren özgeçmişinizi hiç düşünmeden çöpe atabilir. Yani içerik kadar görüntüye de önem vermeniz gerekiyor.

Aşağıdaki siteleri kullanarak özgeçmişinizi mükemmelleştirebilirsiniz:

1. tdk.com

Türk Dil Kurumu’nun sitesinden hem kelimelerin doğru yazılışlarına, hem de imla kurallarına erişmek mümkün.

2. plagiarisma.net

Bu siteyi kullanarak özgeçmişinizde var olan imla hatalarını kontrol edebilirsiniz.

3. cvmkr.com

CV Maker’da 17 farklı dilde özgeçmiş hazırlayabiliyorsunuz. Türkçe de bu seçeneklerden birisi. Sitede bulunan bir araç sayesinde boşluk doldurarak özgeçmiş oluşturabilir, sonrasında ise kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Özgeçmişinizi pdf formatında indirmeniz de mümkün.

4. doyoubuzz.com

Bu site aracılığı ile renkli özgeçmişler hazırlamak mümkün. Siteye LinkedIn hesabınızla giriş yaparak bazı bilgileri otomatik doldurtabiliyorsunuz. Her şeyi tamamladıktan sonra ise yine özgeçmişinizi farklı formatlarda indirebilirsiniz.

5. onlinecvgenerator.com

Bu sitede üyelik gerekmiyor. Kendinizle ilgili bilgileri doldurduktan sonra özgeçmişinizi direkt olarak indirebilirsiniz.

DİĞER HABER
30 Mayıs 2019