"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pacaso: 5 Ayda 1 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaşan Emlak Girişimi

İnsanların lüks tatil evleri satın almalarına ve birlikte sahip olmalarına yardımcı olan emlak girişimi Pacaso, SoftBank'tan aldığı yeni finansmanla yatırımını 125 milyon dolar artırarak şirketin değerlemesini bir yıldan kısa bir süre içerisinde 1,5 milyar dolara çıkardı. 

Pacaso'nun kurulduktan 5 ay sonra 1 milyar dolarlık değerlemeye ulaşması (silikon vadisinin en hızlı Unicorn'u olduğunu ifade ediyorlar.), ev fiyatlarındaki hızlı artış ve yeni ev arayışında olan beyaz yakalılar arasında ikinci evlere yönelik artan talebin yanı sıra pandemi sırasında katlanarak büyümesine yol açtı.

Pacaso, insanların lüks bir evin sekizde birinden yarısına kadar küçük bir kısmına sahip olmalarını sağlıyor. Mülk hissesi satın alındıktan sonra, Pacaso, iç tasarım, onarım, kamu hizmetleri ve mülk yönetimi dahil olmak üzere evi yönetiyor ve mülk sahipleri bu işletme maliyetlerini hisseleri oranında paylaşıyor. Pacaso bu hizmetlerin karşılığı olarak ayda 99 $ yönetim ücreti alıyor.

Girişim tatil bölgelerindeki lüks mülklere odaklanıyor.

Üst düzey ortak tatil mülkiyeti pazarına odaklanan bir Silikon Vadisi girişimi olan Pacaso, devre mülkten farklı olarak, gerçek bir gayrimenkul satın alımı olarak işlem görüyor ve mülkün değeri yerel ev piyasasına bağlı olarak değerleniyor. Bir hisse sahibi, bir noktada hissesini satmaya karar verirse, mülkün artan değerinden yararlanabiliyor. Şirket, bunun AirBnB tarzı bir satın alma olmadığını söylüyor. Pacaso, mülk sahipleri ve misafirleri için özel kullanım vaat ediyor ve yatırım mülkünün kiralık pazarına girmeyeceğini vurguluyor. Ayrıca, sahip olunan tek bir hisse, yılda yaklaşık 44 konaklama gecesini içeriyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, lansmanından bu yana iç pazar erişimini ikiye katladığını ve şu anda Napa, Lake Tahoe, Aspen, Malibu ve Miami dahil olmak üzere ikinci ev sahipliği için en iyi 25 destinasyonda faaliyet gösterdiğini söylüyor. Pacaso platformu yaklaşık 200 milyon dolarlık gayrimenkulü yönetiyor. Pacaso, Amerika Birleşik Devletleri'nde devam eden büyümenin yanı sıra, bu yılın sonundan itibaren İspanya'dan başlayarak Avrupa'da genişlemeyi başlattığını söylüyor. 

Emlak girişimcilerimizin örnek alması gereken girişimciler. 

Pacaso CEO'su ve kurucu ortağı Austin Allison, "“Uzaktan çalışma deneyimi, insanların ev hakkındaki düşüncelerini değiştiriyor. Pacaso, ikinci bir ev sahibi olmak isteyen aileleri desteklemek için mükemmel bir konumda." "Ortak mülkiyetin avantajını iyi bilen bir ekip olarak Pacaso, ikinci ev destinasyonlarında gayrimenkul sahibi olmak için modern ve daha sürdürülebilir bir alternatif sağlama arzusuyla inanılmaz bir hızla büyümeye devam ediyor." açıklamasına yer veriyor.

Pacaso, bir yıldan kısa bir süre önce, Ekim 2020'de piyasaya sürüldü ve eski Zillow yöneticileri Austin Allison ve yine Hotwire'ı kuran Spencer Rascoff tarafından kuruldu.

Bu ayın başlarında Mexico City merkezli Kocomo, benzer bir konsept için 56 milyon dolar topladı

DİĞER HABER
16 Eylül 2021