"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Parti Bitmek Üzere Bir Sonraki Big Short: Veri Merkezleri

Büyük bir hedge fon yöneticisi, sektördeki eski mülklere karşı büyük bahsini ortaya koyduktan sonra, veri merkezleri 0'larında ve 1'lerinde titreyebilir.

Financial Times'ın haberine göre, emlak yatırımlarında açığa satış yapan Jim Chanos, ABD'de listelenen GYO'larda kısa pozisyon alacak bir fon için yüz milyonlarca dolar topluyor. 20 yıldan uzun bir süre önce Enron'un çöküşünü öngörmesiyle tanınan Chanos & Company LP'nin başkanı ve kurucusu Chanos, fonu, esasen internete güç sağlayan sunucu depoları olan veri merkezlerine karşı bahis oynamak için kullanıyor.

Chanos, çıkışa “Bulut büyüyor olsa da, bulut onların işi değil düşmanıdır” dedi. "Değer, geleneksel veri merkezlerine değil, bulut şirketlerine tahakkuk ediyor."

Google Hollanda Veri Merkezi

Endüstriyel gayrimenkulün geri kalanına çok benzer şekilde, bulut bilişim dünya çapında genişledikçe, veri merkezleri de son yıllarda yükselişe geçti. Blackstone'un veri merkezi sağlayıcısı QTS Realty Trust'ı 10 milyar dolara satın aldığı Ağustos ayında, Kuzey Amerika ve Avrupa'da 7 milyon metrekareden fazla veri merkezi alanına sahip olduğu biliniyor.

Ancak Chanos, eski veri merkezleri için partinin bittiğini düşünüyor. Hedge fon yöneticisi, en büyük üç bulut sağlayıcısı olan Amazon Web Services, Google Cloud ve Microsoft Azure'un aynı zamanda veri merkezlerinin en büyük kiracıları olduğunu ve belirli spesifikasyonlara göre kendi veri merkezlerini oluşturmakla giderek daha fazla ilgilenebileceğini belirtti.

Chanos, "En büyük rakipleriniz dünyadaki en acımasız üç rakip olduğunda, o zaman bir sorununuz olur" dedi.

Amazon Veri Merkezi - 1,9 milyon metrekare

Pandemi sırasında endüstriyel gayrimenkulün büyük yükselişi, veri merkezi sağlayıcıları için zaten bazı sorunlara neden oluyordu. Örneğin, Chicago'da geliştiriciler, veri merkezlerine olan talebi karşılamak için yer sıkıntısı çekiyorlar.

Amazon sektördeki faaliyetlerini küçülttüğü için endüstriyel gayrimenkul son haftalarda kendi rüzgarlarıyla karşı karşıya kaldı. Yükselen enflasyon ve faiz oranları ile birlikte e-ticaret şirketlerinin kiralamalarında yaşanan gerileme ve sınırlı satın alma imkanları sektörü sarsıyor.

Kaynak: [ FT ] — Holden Walter-Warner

DİĞER HABER
01 Temmuz 2022