"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazar Raporları Hazırlamanın Şaşırtıcı Artıları

Pazar raporları hazırlamanın veya okumanın, diğer konularda yazmaktan daha sıkıcı ve daha az teşvik edici olduğunu kabul ediyoruz. Ancak yine de pazar raporları, blog sahibi olan veya müşterilerine pazar gelişmelerine dair bilgi vermesi gereken gayrimenkul profesyonellerinin takip etmesi zorunlu olan bilgilerdir.

Siz bu raporlarla ilgilenmeyecek olsanız bile, potansiyel müşteriler/yatırımcılar her zaman daha fazla grafiğe, rakamsal bilgiye, istatistiğe ve bunların nasıl yorumlanacağını bilmeye ihtiyaç duyarlar. Onların ihtiyaç duydukları bilgileri vermek, belki sizi pazar raporları hazırlamanızda teşvik edebilir diye düşünüyoruz. Bunun yanı sıra aslında pazar raporları hazırlamanın hiç tahmin edemeyeceğiniz farklı artıları da var. Gelin bunlardan biraz bahsedelim.

Pazar Raporları Sadece Rakamsal Veriler Değildir

Bu raporlar, mutlaka yazdığınız tarihteki gelişmeler ile tutarlı olmalıdır. Ekonomik, sosyolojik, psikolojik ve toplumsal gelişmelerin hizmet verdiğiniz bölgedeki gayrimenkul pazarına etkisini göz ardı edemezsiniz.

Hizmet verdiğiniz bölge hakkında sürekli taze ve yeni bilgiler vermek sizi biraz zorlayabilir, ama tüketicilerin okumak isteyeceği, ilgisini çekeceği tarzda hazırlayacağınız çerez niteliğindeki veriler tüketicilerde nefis bir tat bırakabilir.

Ek olarak neden bahsettiğinizi yansıtmanız, okuyucu üzerinde etki bırakmanız için yeterli olmaz. İnsanların zaten düzenli olarak ulaştığı bilgiler yerine, onlara o bölge hakkında gerçek bilgiler vermek önemlidir. Bu şekilde okuyucu üzerinde gerçek bir etki bırakılabilir.

Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey, yazı içerisinde bilgi olarak verdiğiniz verilere bir gayrimenkul yazarı olarak kendi yorumlarınızı, önerilerinizi ve fikirlerinizi eklemenizdir. Bu şekilde yazı içeriğinizi ve pazar raporlarını okuyucuların nasıl yorumlaması gerektiğini bir nevi öğretmiş olursunuz.

Potansiyel yatırımcılar/müşteriler, yalnızca grafik, oran, istatistik görmek istemez. Bu verilerin gayrimenkul pazarında nasıl yorumlanması gerektiğini bilmek ister. Profesyonel fikirleri ve yorumlamaları okudukları zaman, bu bilgilerin onların ufkunu açtığını ve yeni bir bakış açısı kazandıklarını hissederler.

Pazardaki Etkinizi Arttırmak İçin Mükemmel Bir Yol

Makalelerin içerisindeki mesajların sıklığı, pazar raporlarının bütünlüğü, uzmanların görüşleri ve bölgede tanınan kişilerin verdiği röportajlar… Tüm bunlar bir makalede seçtiğiniz mesajı destekleyici ve yardımcı kaynaklardır. Pazar raporları makaleleri hazırlarken bu tür verilere oldukça fazla yer vermeniz önemlidir.

Başvuracağınız kaynak illa ki başkaları olacak diye bir şey de yok. Siz de bu işin içindesiniz. Neden röportaj için kendinize başvurmayasınız? Kendi fikirlerinizi, yorumlarınızı ve görüşlerinize yazılarınızda oldukça sık yer verin.

Bu tarzın tüketicileri etkilemek bir yana başka bir faydası daha var. Yazılarınızda yer verdiğiniz yorumlamalar ve fikirler, bölgenizdeki diğer gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren kişiler tarafından dikkat çekmenize de neden olur.

Günün birinde diğerlerinin yorumlarınızı almak için size danışıp danışmayacağını bilemezsiniz. Bir gün bir telefon gelir ve sizin bu sektördeki bilgilerinizden faydalanmak istediğini ve röportaj yapmak istediğini söyleyenler olabilir. Bölgedeki etkinizi arttırmak için bu gerçekten uzun vadeli bir yatırım gibidir.

Adeta Bir Kişisel Gelişim Tekniği

Pazar raporları hazırlamaya çalışırken, aslında farkında olmadan kendinizi de geliştirirsiniz. Verileri incelemek, onları yorumlamak ve onlardan farklı bakış açıları üreterek okuyucuya sunmak, bir yandan sektöre dair kafa patlatmanıza ve belli stratejiler geliştirmenize yardımcı olur.

Ayrıca bu içerikleri hazırlarken, iş alanınızın bir parçası olan alıcılar, satıcılar, gayrimenkul profesyonelleri ve müteahhitler ile adeta birer söyleşi yapar gibi olursunuz. Onları etkileyecek yeni yöntemler keşfedersiniz ve bunları gerçek hayatta uygulama şansınız olur.

Kısacası bu tür verileri hazırlarken, müşterilerinize daha iyisini verebilmek için kendinizi eğitmiş olursunuz. Pazar raporları hazırlayarak bölgenizdeki ve iş alanınızdaki uzmanlığınız ve profesyonelliğiniz artar mı? Kesinlikle evet. Bunu yapmalısınız!

DİĞER HABER
15 Eylül 2022