"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlama Stratejinizin İşlemesi İçin En Kritik Unsurlar

Pazarlama, her başarılı gayrimenkul işinin temelini oluşturur ve firmanızı mükemmel bir satış sihirbazına dönüştürmenize yardımcı olabilir. Ancak olması gerektiği gibi bir pazarlamanın işlemesi için birkaç tane farklı unsurları bilmeniz gerekir. Nedir bu unsurlar?

Neden Farklı Olduğunuzu Onlara Gösterin

Rekabet içerisinde kendinizi farklılaştırmanız gerekir. Piyasada çok fazla satış söz konusudur ve kendinizi bunların arasından sıyırmasını başaramazsanız ve neyi farklı yaptığınızı doğru bir şekilde karşınızdakilere aktaramazsanız başarısız olursunuz. Tüm doğal özelliklerinizi ve yeteneklerinizi ortaya koymalı ve tüm kişisel varlığınızı müşterilerin görmesine izin vermelisiniz. Müşteriler sizi sadece kartınızda yazan unvan ile tanımamalı. Sizin neden diğerlerinden daha farklı bir hizmet sunduğunuzu da açık bir şekilde görmeli. Harika bir arabulucu musunuz yoksa muhteşem finans önerileri sunan bir muhasebeci mi? Bir spor hayranı mısınız ve bir takım topluluklara mı katılıyorsunuz? Tüm bunları müşterilerinizin bilmesine izin verin. Bu tür özellikler sizi müşterilerin gözünde farklılaştırmaya yardımcı olacaktır.

Kimlere Hitap Edeceğinizi Belirleyin

Hedef pazarınızın kimler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer hedef kitlenize dair net bir tanım yapamıyorsanız, kime hitap etmekte olduğunuzu müşteriler nasıl bilebilir? Hedef pazarınıza dahil olabilecek herkesi gözünüzün önünden geçirin. Yeni evliler, çocuklu aileler, bekarlar, orta yaşlılar, öğrenciler, ilk defa ev alacaklar, yatırımcılar ve daha pek çokları. Tüm bu kesimleri aynı anda hedef pazarınıza oturtamazsınız. Hizmetleriniz, her kesimin ihtiyaçlarını eksiksiz yerine getiremez. Bu nedenle kendinize en uygun hedef pazarı belirlemeli ve ona göre bir pazarlama stratejisi belirlemelisiniz.

Bunlara ek olarak kullanacağınız teknoloji, logonuz, adınız, sloganınız ve pazarlama stratejinizde bulunacak her türlü unsur belirlediğini hedef pazarınıza göre olmalı. Bunu yaparak hedefinizi küçülttüğünüz veya daha az müşteriye ulaşacağınız fikrine kapılmayın. Çünkü hedeflediğiniz pazardan alacağınız getiri, diğer kategorilere göre çok daha fazla olacaktır. Hedeflediğiniz pazarda gerçekten başarı elde edebilirseniz, insanlar istediğinizde sizin diğer kategorilerde de başarılı olabileceğinize inanırlar.

Tüm İşleri Tek Başınıza Yapmaya Çalışmayın

Zayıf ve güçlü yanlarınızı bilmeniz gerekiyor. Mükemmel olmadığınız her konuda bir dış yardım almaya açık olmalısınız. Aynı anda hem reklam yazarı, web tasarımcısı ve yönetici asistanı hem de muhasebeci, grafik tasarımcısı ve fotoğrafçı olmanıza imkân yok. Oysa gayrimenkul satışı yaparken tüm bu yeteneklere ihtiyacınız olacak. O zaman işinizde yetenekli olduğunuz alanları kendinize ayırdıktan sonra, başarı gösteremediğiniz konularda ise dış yardım almayı deneyin.

Siz profesyonel bilgi sahibi olmadığınız halde fotoğrafları kendiniz çekmeye çalışıyor, kendi broşürünüzün tasarımını yapmaya çalışıyor, bir yandan web sitenizin içeriğini oluşturmaya çalışıyor, diğer yandan da sürekli çalan telefonlara bakmaya çalışıyorsunuz. Eğer çevrenizdekiler sizi gördüğünde ne kadar meşgul olduğunuzu söylüyorlarsa yanılıyorlar. Siz çok meşgul değilsiniz, sadece dış yardım alamayacak kadar cimrisiniz!

Hadi, biraz daha iyimser olalım ve cimri olmadığınızı, sektöre daha yeni adım atmış olduğunuzu ve yeterli sermayeye sahip olmadığınızı varsayalım. Bu durumda elinizin altında olan devasa büyüklükteki internet veri tabanına bir göz atarak kendinizi yetersiz olduğunuz alanlarda geliştirmenizi sağlayacak bilgilere ulaşmayı da deneyebilirsiniz.

Kendinizi Yenileyin

Bu sektörde hizmet veriyorsanız, yılda bir kez kendinizi yenilemeniz gerektiğini unutmayın. Her akıllı iş adamı, ne yaptığını, yapmadığını veya neleri gözden kaçırdığını takip eder. Eğer beş yıl önceki kullandığınız araçlarla aynılarını kullanmaya devam ediyorsanız, pazarlamaya harcadığınız paralar asla bir yatırım olarak geri dönemez.

Yeni görünüm, yeni yazı tipleri, yeni bir tarz ve yeni teknolojiler… Her gün yenilikleri takip ederek işinizde ilerlemeyi kendinize bir misyon edinin. Pek çok gayrimenkul firmasının bunu bir pazarlama stratejisi olarak belirlediğini de unutmayın. Pazarlama araç kutunuza yeni bir şeyler ekledikten sonra, geçmişte kalanlarla arasındaki bağın nasıl olduğuna bir göz atın. Birbirleri ile tutarsız ve tamamen farklı görünümlerde olmadıklarına dikkat edin.

DİĞER HABER
16 Ağustos 2016