"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlama Uzmanı Seth Price’tan Emlak Markası Geliştirmeye Dair Tüyolar

Emlak marka bilinci oluşturmanın ve pazarlamanın işinizi ne kadar kârlı hale getireceğini biliyor musunuz? Kişisel marka ve pazarlama uzmanı Seth Price, emlak firmalarının pazarlama stratejileri aracılığıyla müşterilere nasıl daha iyi bir iş sunulabileceği üzerinde duruyor. Başarıya ulaşmak için emlak firmalarının büyük çoğunluğunun etkili markalar inşa etmesi gerekiyor.

Seth Price öncelikle kimsenin sadece bir logo ile iş yapmak istemediğinin altını çiziyor. Gerçekten de bu konuda istekli olan ama başarılı olamayanların anlamadığı kısım burasıdır. Marka bilinci yalnızca bir logodan ibaret değildir. Bu noktada Seth Price, emlak firmalarının bir markaya para, zaman ve enerji harcamadan önce bazı temel soruları kendilerine sormaları gerektiğini belirtiyor.

Kimi model alacağım?

İş alanında markalaştırmaya şöyle bir baktığınızda size korkutucu gelebilir. Ancak bu süreci basitleştirmenin yolları vardır. En kolay yol, markanızı oluştururken kimleri veya neleri model alacağınızı belirlemenizdir. Hâlihazırda etkili markalar kuran emlak alanındaki veya diğer sektörlerdeki örneklerden ders almak yanlış değildir. Seçtiğiniz bazı başarılı emlak firmalarını analiz ederek sizin ve işletmenizin ne tür bir marka geliştirme yöntemi belirleyeceğine karar verebilirsiniz.

Müşterilerim kim?

Büyük ölçekli bir operasyon yürütmediğiniz sürece, marka bilincini oluşturma konusundaki odak noktanız bir bütün olarak kuruluşunuz değil bir kişi olarak kendiniz olmalıdır. Price’a göre bir ev satın almak veya bir evi satmak isteyen kişiler, sevdikleri ve güvenebildikleri bir kişi ile daha iyi anlaşma yapabileceklerine inanırlar. Dolayısıyla marka bilinci, sizin bireysel olarak potansiyel müşteriler üzerine eğilmeniz ve onlar hakkında belli düzeyde aşinalık kazanmanız anlamına gelir. Eğer bireysel iş yapmıyor ve büyük bir ekip ile birlikte çalışıyorsanız bu özelliğin her çalışanınızda olması gerekir.

Niş alanım nedir?

Eşsiz nitelikler belirleyerek emlak markanızı geliştirmeniz, bir niş alanı ile eşleştiğinde çok daha etkili olur. Rekabetten daha kolay sıyrılmanızı sağlar ve uzmanlığınızdan daha fazla faydalanacak müşterilere ulaşmanıza olanak tanır. Pazarınızdaki rakiplerinizden daha iyi olarak ne yaptığınızı düşünün ve daha verimli müşteri araştırması yapabilmek için bir marka oluşturmayı amaçlayın.

Kendinizi bir uzman olarak markalaştırmanız, bir niş alanında size çok daha fazla kapının açılmasına neden olacaktır. Sağlam bir emlak markası için temeli hazırladıktan sonra tekrar eden marka oluşturma faaliyetlerinizin etkisini arttırmanız gerekecektir. Tekrar eden marka oluşturma faaliyetlerinizin büyük çoğunluğunu, satın alma kararlarını derinden etkileyen kulaktan kulağa yayılma durumudur. Çünkü bu yöntem, müşteriler için kişisel bir etkiye sahiptir.

Çoğu emlak müşterisi için son yıllarda en önemli şey, online incelemeler ve tavsiyeler haline geldi. Müşteri memnuniyetine olan bağlılığınızı, daha önce çalıştığınız müşterilerin yorumları ve tavsiyeleri ile potansiyel müşterilere iletebilirseniz başarılı ve kârlı bir iş yürütme yolunda doğru adımı atmış olursunuz.

DİĞER HABER
06 Ekim 2022