“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Pazarlamanın İlk Adımını Uygulamak ve Betamax ile VHS Örneği

İçinde bulunduğu sektöre, yani kendi işine yatırım yapan profesyonel maalesef pek yok. En azından uygun bir pazarlama stratejisine karşı tavsiyelerde bulunabilecek ve bu alanda önemli başarılar elde etmiş bir profesyonelimiz çok az.

Oysa pazarlama, sürdürülebilir başarı için vazgeçilmez bir bileşendir. Pazarlama, çoğunlukla emlak işletmenizin en önemli parçasıdır. O olmadan, potansiyel müşterilerin sizi geçerli bir seçenek olarak görme şansı bile yoktur.

Bu nedenle pazarlama alanında eksik olmak, bir işletmenin yapabileceği en büyük hatalardandır. Eğer insanlara ulaşmıyorsa işinizi ne kadar iyi yaptığınızın aslında bir önemi yok. Çünkü pazarlama olmazsa iyi yaptığınız işe bir talep de olmaz. Dolayısıyla işinizi iyi yapmanın yanı sıra yaptığınız işi pazarlama yöntemlerini de uygulamanız gerekir.

Pazarlamanın İlk Adımı: Hedef Belirleme

Pazarlama kampanyaları düzenlemeli, mümkünse her türünü denemeli ve yaratıcı fikirler üretmelisiniz. Bunu uygularken atacağınız ilk adım ise hedef pazarı belirlemek olmalıdır. Şirketinizin ve yaptıklarınızın farkında olan kişi sayısı ne kadar artarsa, o kadar iyi olur. Bununla birlikte bir plan olmadan kitlelere mesaj iletmek yeterli olmaz. Herhangi bir işi pazarlarken veya reklamını yaparken, önce bir hedef kitle belirlemelisiniz.

Kilit nokta, sunduğunuz hizmeti kullandığını görmek istediğiniz insanların önüne çıkmaktır. Bir hedef pazar belirlemek, kriterlerinize uymayanları hariç tutmaktan ziyade çabalarınızı karşılayan kesime odaklanmaktır. Bunu yaparken aslında kimseyi es geçmiyorsunuz. Sadece hizmetinizi satın alma ihtimali olan insanları belirlemektesiniz. 

Anılar. Şimdi gözümde canlandılar :)

Zaman içerisinde pazarlamanıza en çok cevap veren kitlenin demografik özelliklerini öğrenirsiniz. Bunu keşfetmek için insanların sunduğunuz hizmeti değerlendirmelerini sağlayacak özellikler belirleyin. Testler, anketler bunlar örnek olabilir. Böylece hedef kitlenizin demografik özellikleri ve diğer özel bilgileri hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Unutmayın ki nerede olduğunuzu görene kadar nereye gittiğinizi bilmek imkânsızdır. Bu yüzden hedef kitlenizin ne durumda olduğunu ve hangi özelliklere sahip olduğunu şimdiden bilmelisiniz.

Hedef kitleniz ve hedef pazarınız belirginleştikten sonra mevcut veri tabanınızdaki müşteriler ile kazandığınız potansiyel müşteriler arasındaki ortak özelliklere bir göz atın. Şu anda kimlerle iş yapıyorsunuz? Kazandığınız muhtemel müşteriler ile bu müşterileriniz arasındaki ortak konular neler? Planlarınızı her iki grubun da ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlayın.

Peki, yalnızca bu kadar mı? Daha derine inmeyi de tercih edebilirsiniz. Örneğin hedef pazarınızdaki rakiplerinizin hedeflediği kitleleri keşfederek oralara yönelebilirsiniz. Ancak bu rekabete girişecek kadar kendinizden eminseniz, bunu yapmanızı tavsiye ederiz.

Betamax ve VHS Savaşı

1970’lerin sonlarını bilenler, Sony’nin Betamax’ı ile JVC’nin VHS’si arasındaki amansız pazarlama savaşını hatırlayabilirler. Her iki şirket de pazar payı elde etmek için çok fazla zaman ve para harcadı. Bu pazar payı savaşını sonunda kazanan VHS oldu. Peki, JVC bu üstün zaferi ürettiği ürüne mi borçluydu yoksa izlediği pazarlama stratejisine mi? Cevabı belli.

JVC, o yıllarda pazarlama çabalarını belirli bir kitleye yöneltmenin önemini anlamıştı. Kime yönelik pazarlama yapacaklarını anlamaları, onlara üstünlük sağlamıştı. Böylece uygun maliyetli, verimli ve etkili bir pazarlama planı ürettiler. Yaptıkları şey aslında bu kadar basitti.

İşte bu yüzden sizin de hedefiniz JVC ile aynı olmalıdır. İyi bir pazarlama yapabilmek ve pazar payınızı arttırabilmek için kitlenizi anlamalısınız.

DİĞER HABER
07 Aralık 2017