"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlamanızı En Etkili Yapan Şey: Tutarlılık

Emlak sektörü rekabetin çetin yaşandığı bir alan. Bu sektörde tek başına tutarlı bir pazarlama, etkili olmak için yeterlidir. Ancak, potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek için mükemmel bir pazarlama kampanyasından daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Emlak pazarlamanızda tutarlı olmanın en iyi yolu, bir pazarlama stratejisi uygulamaktır. Güçlü bir pazarlama stratejisi olmadan, uygulamakta olduğunuz çeşitli pazarlama girişimleri ile istediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız. Emlak profesyonelleri birbirinden farklı pazarlama girişimlerine sahip olma eğilimindeler. Çünkü birkaç farklı reklamcılık fırsatına sahiptirler. Ancak bunların hiçbiri farkındalık yaratmak ve markayı zihinde tutmayı sağlamak için yapılan gerçek bir pazarlama stratejisinin yerini asla tutmaz.

Tüm bu yetersiz ve doğru olmayan çabaların neticesinde başarıya ulaşılamayınca, aslında pazarlama fikrinin işe yaramadığı sonucuna varılır. Fakat mesele pazarlamanın kendisinde değil, nasıl uygulandığındadır. Şunu diyebiliriz ki pazarlamanın işe yaramasının en önemli sebebi tutarlılıktır.

Eğer tutarlı bir pazarlamaya sahipseniz sonuçta şunlar gerçekleşecektir:

  • Markalaşma, resmi, tutarlı ve belli bir uyum içerisinde gelişir.
  • Tüm pazarlama parçaları bir birlik içerisinde çalışır ve birbirlerinden ayrı hissetmezler. Hedefler ile iletilen mesaj aynıdır.
  • Pazarlamanın icrası düzenli şekilde devamlılık gösterir ve belirli bir sıklığı vardır.

Eğer bu durumlar sizde varsa mükemmel. Eğer yoksa sebepleri şunlar olabilir:

  • Zaman yetersizliği ve pazarlamanın çatlaklar arasından düşmesi
  • Profesyonel bir pazarlama stratejisini gerçekleştirmeye yetecek maddi kaynağın olmaması

Zaman kaybı sorunu olduğu takdirde, pazarlamayı profesyonel bir pazarlama firması veya şirket bünyesinde yürütmek mantıklı olur. Elde edilen momentumun devam etmesi ve daha fazla gelir elde edilmesi için emlak profesyonellerinin bu gibi şeylere yatırım yapması gerekir. Profesyonel bir pazarlama ajansı veya şirket içinde oluşturulan bir ekip, pazarlama stratejinizi uygulamanıza ve onun takibinin yapılmasına yardımcı olur.

Bu şekilde, ortaya çıkan bir pazarlamanın mümkün olan en büyük etkiyi yaratmasını sağlamak için gerekli olan tasarım ve iletişimin de tutarlı olması sağlanır. Ayrıca blog yazmak, basın bültenleri hazırlamak, web sitesini güncel tutmak ve sosyal medya yönetimini yapmak gibi pazarlamanın diğer yan işlerini de yürütme anlamında büyük kolaylık sağlarlar.

Peki, buna ayrılacak maddi kaynağın yetersiz olması durumunda ne yapılabilir? Bu durumda paraya değil zamana yatırım yapmak gerekir. Emlak profesyoneli, marka adına dikkatli davranmalı ve tutarlı olmalıdır. Yani markanın logosu, verdiği mesaj, slogan ve hedefledikleri birbiri ile uyuşmalıdır. Bu, belki de pazarlama planının en zor yanlarından biridir.

Çünkü bu gibi unsurları basit ama öz şekilde hazırlayamazsanız, sonradan size vakit kaybı olarak geri dönecektir. Zaman yönetimini etkili bir şekilde kullanabilmek için marka unsurlarını mümkün olduğunca uğraştırmayacak şekilde yapın. Örneğin logonuzu basit, anlaşılır ve ikonik yapmanız önemlidir. Bir düzine efekt, renk veya illüstrasyon eklemenize gerek yok. Az, her zaman daha çoktur. Bu sayede zamanı da daha etkili şekilde kullanabilirsiniz.

Zaman yönetimi ve bütçe planlamasının ardından yapmanız gereken son şey ise, tüm bunları kapsayan bir pazarlama planı oluşturmaktır. Amaçları, hedefleri ve bunlara ulaşmak için uygulanacak stratejileri içeren bir pazarlama planı çok önemlidir. Haftalık, aylık ve yıllık bazda hazırlayacağınız pazarlama planlarınız işinizin en önemli parçası haline gelmelidir.

Tutarlılık, pazarlamanızın başarısında ya da başarısızlığında rol oynayan önemli bir unsurdur. Tüm işiniz boyunca bu tutarlılığın dışarısına çıkmamaya gayret gösterin.

DİĞER HABER
28 Ekim 2020