"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlamanızın Acı Çektiğinin 7 İşareti

Pazarlamanız modası geçmiş, etkisiz ve hatta zararlı olabilir mi? Emlak pazarlama stratejinizin bir güncellemeye ihtiyaç duyabileceğine dair birkaç işaretin altını çiziyoruz:

1. Gelen pazarlamayı görmezden geliyorsunuz

Bu sadece dergilerdeki veya çevrimiçi reklamlarla ilgili değil. Gelen pazarlama, belirli bir mesajı iletmek yerine müşterilere değerli içerik sağlamaya odaklanır. Bir rapora göre, "Gelen pazarlamanın geleneksel reklamcılıktan çok daha etkili olduğu kanıtlandı."

2. Sosyal medyayı kullanıyorsunuz çünkü…

Sosyal medyayı sadece kullanmanız gerektiğini düşündüğünüz için kullanıyorsanız, muhtemelen fazla fayda görmüyorsunuzdur. Takipçi toplamanın ötesinde bir strateji oluşturun. Sosyal medyayı, içeriğinizi tanıtmak, bir topluluk oluşturmak ve müşteri endişelerini veya sorularını ele almak için kullanın. Bununla birlikte, sosyal medyayı yalnızca gündeminizi zorlamak veya listelerinizi veya blog gönderilerinizi tanıtmak için kullanmayın; meşgul etmek için kullanın.

3. Blogunuzu düzenli olarak güncelleyemiyorsunuz

Her gün yeni bir blog gönderisine katkıda bulunmanıza gerek olmadığını, ancak haftada bir ila üç kez blog yazmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bir aydan daha kısa bir süre içinde içerik gönderiyorsanız, neden bir blogunuz olduğunu tekrar gözden geçirmeniz gerekir, çünkü buna değecek kadar fazla trafik oluşturamazsınız.

4. Aylardır analizlerinize bakmadınız

Pazarlamanızdaki her şeyin veri odaklı olması gerektiğini bilmelisiniz. Analizlerinize bakmadan aynı hataları tekrarlamayın. Verilerinizin size hedef kitleniz ve onların beğenip beğenmedikleri hakkında neler söylediğini dikkatlice değerlendirin. Web sitenizi, e-postanızı ve sosyal medya analizlerinizi haftada en az bir kez kontrol edin.

5. Kitlenizi segmentlere ayırmazsınız

Herkesi hedeflemeye çalışıyorsanız, muhtemelen gerçekten hiç kimseyi hedef almıyorsunuzdur. İdeal müşterinizin kim olduğunu bulun. Pazarlamanızla bu müşterileri çekmeye odaklanın. Aksi takdirde, sizden asla alışveriş yapmayacak insanlara çok fazla zaman ve para harcamış olursunuz.

6. Arama motorlarında üst sıralarda yer almıyorsunuz

İşletme adınız veya adınız Google arama sıralamasında ilk birkaç sırada yer almıyorsa, bir sorununuz var demektir. Rakiplerinizin hepsi sizden üstünse, büyük bir sorununuz var demektir. Arama sıralamalarında daha üst sıralara çıkmak için SEO'da uzmanlaşmaya daha fazla odaklanın. Bu muhtemelen daha fazla içerik oluşturma anlamına gelecektir.

7. Çok fazla içerik yaratırsınız, ancak çok az ilgi çekersiniz

Moz sitesine göre, içeriğin yüzde yetmiş beşi sıfır bağlantı alıyor ve yüzde 50'si iki veya daha az Facebook etkileşimi alıyor. Bölgenizle ilgilenen ziyaretçilerin emlak içeriğinizi okumasını sağlayın.

Üç adımlı bir planla ilerleyin: Hedef kitlenizin içeriğinizin temeli olarak kullanmayı en çok önemsediği konuları ve sorunları araştırın; bu konular hakkında yüksek kaliteli ve 1.200'den fazla kelime makalesi yazın; ve içeriğinizi e-posta ve sosyal medya aracılığıyla tanıtmak için bir pazarlama planı oluşturun.

DİĞER HABER
06 Nisan 2023