"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Pazarlamayı En Etkili Hale Getiren Şey Nedir?

Kendi içerisinde tutarlı ve istikrarlı olan bir emlak pazarlama stratejisi, genel olarak çok etkilidir. Ancak bu, potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek için görkemli bir emlak pazarlama kampanyası olarak nitelendirilebilir mi?

Pazarlama tutarlılığını yakalamanın en iyi yolu, bir pazarlama stratejisine sahip olmaktır. Sağlam bir pazarlama stratejisi olmadan hayata geçirdiğiniz pazarlama teknikleriniz, istediğiniz sonuçları vermeyen başarısız pazarlama girişimleri olarak ortada kalakalırlar.

Gayrimenkul firmaları, çok sayıda farklı reklam fırsatlarını satın alarak tutarsız ve kopuk pazarlama girişimlerine eğilim gösterirler. Fakat bunların hiçbiri istenilen verimli sonucu elde etmenizi sağlayacak gerçek bir emlak pazarlama stratejisine sahip değildir ve markanızı hiçbir zaman üst seviyelere çıkarmaz.

Bu durumda sonuç, genellikle pazarlamaya olan güvenin eksilmesi ve pazarlamanın işe yaramadığına inancın artması olur. Gayrimenkul firmaları, elde ettikleri hüsran neticesinde pazarlamanın işe yaramadığını söylediklerinde, biz aslında işe yaramayan şeyin onların belirlediği pazarlama stratejisi olduğunu biliriz. Hatta daha derinlerine indiğimizde, bu firmaların aslında bir pazarlama stratejisine sahip olmadan pazarlama yapmaya çalıştıklarını görürüz.

Bir pazarlamanın doğru işlemesinin sebebini ise tek kelime ile özetlemek mümkündür: Tutarlılık. Eğer yaptığınız pazarlama tutarlıysa, buna bağlı olarak şu gelişmeler oluşacaktır:

- Markalaşma, çok daha tutarlı, düzenli ve diğerleri ile uyum içerisinde gelişir.

- Pazarlamanın tüm parçaları bir bütünlük içerisinde işler ve asla birbirinden kopuk olmaz. Hedefler ve iletilen mesajlar aynıdır.

- Pazarlama uygulamaları düzenli olarak gerçekleşir. Diğer bir deyişle, belirli bir frekansa sahip olur.

Eğer yukarıdaki bu üç gelişme sizde mevcutsa harika! Eğer mevcut değilse bunun muhtemel sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

- Zamanın yetersizliği ve dolayısıyla pazarlamanın oluşan çatlaklardan kayıp gitmesi.

- Profesyonel bir pazarlama firmasına yatırım yapmak için paranın yetersiz olması.

Eğer asıl konu zamanın yetersiz olmasıysa, profesyonel bir emlak pazarlama firması veya bir kurum içi pazarlama çalışanı ile bu sorun giderilebilir. Bu anlamda hız kazanmak ve daha fazla gelir elde etmek için gayrimenkul firmalarının pazarlamaya daha fazla yatırımda bulunması şart.

Profesyonel bir pazarlama firması veya kurum içi çalışan bir pazarlama ekibi, size bir pazarlama stratejisi oluşturmanızda yardımcı olacak ve pazarlama sürecinin takibini garanti edecektir. Ayrıca markanızı ele alarak, onun tasarım ve verdiği mesaj açısından tutarlılık gösterip göstermediğini de ele alacaklardır.

Bu şekilde profesyonel yardım alarak bir pazarlama stratejisi belirlediğinizde, ekonomik açıdan da daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz. Normal şartlarda pazarlama teknikleri içerisinde yer alan sosyal medya, blog, web site, ilan tasarımları, basın bültenleri, e-posta şablonları ve daha pek çok alana ayrı ayrı harcamalar yapmaktansa, profesyonel yardım alarak tüm bunları daha makul ücretler ile yaptırma şansına sahipsiniz.

Eğer bu şekilde bir yardım almak için ayırabileceğiniz mevcut bütçeye sahip değilseniz, o zaman vaktinizden harcamak mecburiyetinizdesiniz. Ve unutmayın ki pazarlama stratejilerinde en önemli nokta tutarlılıktır. Tutarlılık, pazarlamanızın başarılı veya başarısız olmasını belirleyen şeydir.

Emlakbroker.com yorumu: Önemli olan yapmak değil satmak, satabilmek. Bunun için blogumuzda öncelikli olarak emlak pazarlama ve teknoloji ile entegreli pazarlama konularına ağırlık veriyoruz. Karşılığını bulunca her yerin satılık olduğunu ve birbirine benzer arzın çoklaştığı bir yerde pazarlamanın zorlaştığını iyi anlamak gerekiyor.

 Emlakbroker.com sizi pazarlamanın *Nirvana'sına ulaştıracak yolculuğa çıkarıyor.

Ülkemizde toprağın her yerinden fışkıran inşaat projelerinde geçerli olmak suretiyle, satış kararı alan satıcıların biran önce mülkünü elden çıkarmak istemesi de rekabetin nirvanasına yol açmaktadır. Satışa konu olan mülkün yanlış fiyat değerlemesi ile pazarlanması da; direksiyonda ileriye bakıp arabanın geri viteste son sürat hız kazanması ile eş değerdedir. 

Yazımızı yönetim gurusu Peter Drucker'in pazarlama konusunda söylediği çok değerli bir sözüyle noktalıyoruz:

Pazarlama sadece pazarlamacılara bırakılmayacak kadar önemlidir.

*Nirvana kelimesi zirveye ulaşmak anlamında kullanılmıştır :)

DİĞER HABER
28 Nisan 2023