"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Portföyünde Daha Fazla Ev Görmek İstiyorsan Ev Sahibi Gibi Düşün!

Gün içi koşuşturma, iş trafiği, telefonlar, online görünürlüğünü arttırmak için harcadığınız saatler, seni işinden alıkoyan anlamsız meşguliyetler ya da kendini ödüllendirmek için yaptığın tembellikler... Tüm bunlar arasında hızla akıp giden zaman ve işinizin en önemli unsurlarından biri olmasına rağmen asla vakit ayıramadığınız bir alan var. Ev sahibi gibi düşünmeyi unutmak!

Sektöre giriş yapmak için heyecanlanan ancak şaşalı bir giriş için ihtiyaç duyduğu en önemli şeye yani portföye sahip olmayanlarımız da var. Gayrimenkul danışmanlığı, portföyünüz olmadan başlayabileceğiniz ya da sürdürebileceğiniz bir iş değil ve güçlü biçimde ayakta kalmak, en başarılılar arasına adınızı yazdırmak istiyorsanız mutlaka güçlü bir portföye ihtiyacınız var.

Evini satmak isteyen birini hayal edelim, evini satmak istiyor ancak nasıl yapması gerektiği hakkında bir fikri yok. Evinin gerçek değerini belirleme konusunda abartılı düşünmeye eğilimli ve bu satışı zorlaştırıyor. Pazarlık yapma konusunda çekinceli çünkü hem böyle büyük bir alım satımda doğru pazarlık tekniklerine hakim değil hem de evini ucuza vermekten korkuyor. Güvenemiyor çünkü sahip olduğu tek şeyin oldu bittiler ile elinden alınması, hukuki zeminde hakkını arayamayacak olması onun korkularını derinleştirecektir. Ve bunlar ilk bakışta görünenler ki daha detaya inmemize gerek kalmadan şunu ifade edebiliriz: Bir profesyonelin desteğine ihtiyacı var.

İhtiyaç duydukları şey doğru bilgiye ulaşabilmek ve bu sektörde bilgiler çoğu zaman tecrübe ile öğreniliyor. Müşterinizin hayatı boyunca satabileceği evi siz bir ayda bazen bir haftada satıyorsunuz tabiatıyla da bu konuya onun asla olamayacağı kadar hakimsiniz. Kendisiyle görüşmeye gittiğinizde şunu anlamanız ve anlatabilmeniz gerekiyor. Onun bir problemi var, sizde ise o problemin çözümü.  Satış konusundaki sorununu çözme yeteneklerinizi ve güçlü tecrübenizin gücünü ona hissettirmek zorundasınız.

Evi herkes gösterebilir, herkes müşterisinin gönlünü çelecek kadar nazik davranabilir ve internette ilan verebilir ancak siz herkes değilsiniz. Bölgeyi, bölge rayicini, satın alanların neden aldığı, satanların neden sattığını, aranan özelliğin ve ön plana çıkarılması gerekenlerin ne olduğunu bilen, doğru alıcı kitlesiyle verimli bir iletişim kurarak evi almayı isteyebilecek insanlara ulaşma yeteneğine sahip bölgenin bir numaralı danışmanısınız. Evi sadece fotoğrafları ile değil sanal turu ile birlikte sunarak online görünürlüğü arttırdığınız gibi ev şayet kullanılıyorsa sürekli eve müşteri getirerek satıcının huzurunu kaçırmıyorsunuz. Siz bu muhitte evin satışta kalma süresi en kısa olan danışmanısınız ve müşterilerinizin doğru bir anlaşma yaparak evlerini değerinde satmasının bulabilecekleri en iyi yolusunuz. Onlardan para istemek için değil onların para kaybetmesini engellemek için buradasınız.

Müşterileriniz sizi düşünmez. Onlar kendilerini düşünür.

Pek çok meslekte konuşmanıza gerek kalmadan para kazanabilirsiniz ancak bu meslek doğru konuşamayan, empati yapamayan, iletişim kuramayanlar için değil. Mesleğimiz sorun çözmek üzerine kuruludur ve bu sorunlarını çözebileceğimizi göstermenin yolu doğru biçimde iletişime geçmektir. Ev arayanların da ev satmak isteyenlerin de bir sorunu var. Biz çözümüyüz ve bu çözümü onlara sunarken kuracağımız etkili iletişim sadece konuşmaya değil aynı zamanda dinlemeye de dayalı olmalı, sorular sorarak onların zihin dünyalarını anlamalı, konuşmalarına müsaade ederek kilit bilgiler elde etmeli ve bize daha fazla güvenmelerini sağlamalıyız.

Müşterilerinizi daha iyi anlamanın çok pratik bir yolu var: Sizden ev alan son beş kişiyi arayın, sonra da evini satmış olduğunuz son beş kişiyi. Onlara ilk iletişim kurduğunuzda kendinizle ilgili ne düşündüklerini sorun. Bu iletişim sürecinde neyi doğru ve neyi eksik yaptığınızı sorun ve dürüst cevap vermeleri için onları cesaretlendirin. Ve nihayet sizde onlara güven veren şeyin ne olduğunu öğrenin.

Hatalarınızı ve doğrularınızı tespit etmek için bundan daha iyi bir yöntem bulmanız oldukça zor. O sebeple üşengeçlik ve utangaçlığın sizi bu görüşmeleri yaparak kendinizi sınamanıza engel olmasına izin vermeyin. Hatalarınızı öğrenerek bu konuda neler yapabileceğinizi düşünün ve doğru davrandığınız noktalarda profesyonelleşerek sivrilin. Bu konuda gösterdiğiniz gayret sizi pek çok danışmanın gıpta ettiği yüksek bir iletişim becerisine ve uzun yıllar boyunca işinizi ayakta tutacak güçlü bir müşteri portfoyüne ulaştıracaktır.

DİĞER HABER
03 Ocak 2023