"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Potansiyel Müşteri Röportajları

Daha çok potansiyel müşteri edinmek istiyor ama nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Size rahatlıkla söyleyebiliriz ki, kendi muhitinizdeki alıcı ve satıcıları tanımaya çalışmak en başarılı potansiyel müşteri edinme aktivitesi. Bu aktiviteye iş planınız boyunca sürekli devam etmeli, hatta her gününüz için en büyük öncelik haline getirmelisiniz. Bölge sakinlerini tanımak için de “potansiyel müşteri röportajı” taktiğinden yararlanabilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Röportajı Nedir?

Burada kastettiğimiz şey, gerçekten de bölge sakinleri ile bir gazeteciymişçesine gerçekleştireceğiniz röportajlar. Özellikle bölgenizde yer alan iş sahipleri ile yapacağınız röportajlar hem potansiyel müşteri edinmenizi hem de insanlara anlık yardım sunmanızı sağlayacak. Yaptığınız röportajları web siteniz ya da sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak pazarlama yapma şansı da bulacaksınız.

Röportaj kelimesi araştırılmış bir konuda yazılan yazı anlamına geliyor. Genel konseptte bu araştırmayı yapmak için ilgili kişilere sorular soruyorsunuz. Bu durum da potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçları hakkında daha çok bilgi sahibi olmanız anlamına geliyor.

Yerel işletmelere ilgi gösterip reklamlarını yapabilecekleri bir çevrimiçi görünüm sağlayarak yerel bölgenizde tanınır ve sevilir hale geleceksiniz. Üstelik insanlar sizi bilginin kaynağı olarak görecek. Yaptığınız paylaşımların yerel bölgenizdeki öğelerle olan yakınlığı da arama motorlarında daha çok bulunmanızı sağlayacak.

Çevrimiçi Reklamcılık Artık Oldukça Zor

Şöyle bir gerçek var ki, çevrimiçi reklamcılık küçük işletmeler (gayrimenkul danışmanlığı dahil) için her gün daha da zorlaşıyor. Spotify, Netflix ya da Youtube gibi birçok çevrimiçi platformun müşterilerine reklamsız hizmet sundukları üst segment üyelikleri var. E-mail hizmet sağlayıcılarının Spam politikaları da tanımadığınız insanlara mail atmanızı zorlaştırıyor.

Dijital teknolojinin gelişmesi ile birlikte, özellikle iletişim konusunda kullanılabilecek araçların sayısı oldukça arttı ve insanlara arayarak ulaşmak zorlaştı. Anlık mesajlaşma, canlı sohbet ve sosyal medya siteleri insanları saniyeler içerisinde bilgi paylaşımı yapmaya itiyor. Bu durum potansiyel müşteri edinme çalışmalarını pek de kolaylaştırmıyor.

Potansiyel Müşteri Röportajları Neden Etkili?

Muhit sakinleri ile gerçekleştirdiğiniz röportajlar, potansiyel müşterileriniz ile aranızda var olan dijital katmanları kaldırıyor. Röportajlarınızı sosyal medyaya yayınlayarak karşınızdakine televizyon, radyo ya da basılı reklamlara göre çok daha ucuza pazarlama yapma imkânı sunuyorsunuz.

Kendinizi övmeye çalışmaktansa müşterinizin işi üzerine yoğunlaşmanız gözlerinde çok değerli. Potansiyel müşteriniz ile gerçekleştirdiğiniz röportaj onun tanınır olma isteğine hizmet ediyor ve sizin saygınlığınızı artırıyor.

Potansiyel müşteri röportajlarının aşağıda sıralayabileceğimiz şekilde danışmanlara hizmet eden çok kilit avantajları var:

Verimlilik

Her hafta sadece 30 dakikanızı röportaj yapmaya ayırarak, sistematik şekilde bölgenizdeki tüm yerel işletmelerle iletişim kurabilmeniz mümkün.

Dedikodu Gazetesi

3. veya 4. röportajınızdan sonra, yerel işletmeler röportaj isteği ile size kendileri geliyor olacak.

Müşteri Odaklı Yaklaşım

Röportajlar odağı sizin üzerinizden alıp müşteriye aktarıyor. Müşterileriniz de kendi bilinirliklerini artırma imkânı sunan bu işlem için minnet duyuyor.

Rahatsız Etmeyen Paylaşım

Aniden beliren reklamlardan, garip pankartlardan ya da tık tuzaklarından herkes nefret eder. Ama hala birçok iş sahibi bu rahatsız edici çevrimiçi reklamlara para ödüyor. Röportaj paylaşımları ise çok daha kişisel ve daha derin bir etki bırakıyor. Üstelik potansiyel müşterinize teşekkür e-maili yolladığınızda mesaj kutusundaki herhangi bir e-mail olmayacaksınız.

Bilgilendirici

Potansiyel müşteriniz ile kurduğunuz iletişim sırasında onlar hakkında oldukça faydalı bilgiler edineceksiniz. Bu şekilde özellikle e-mail iletişimlerinizi müşteri isteklerine göre hedeflendirmeniz ve daha verimli ilişkiler kurmanız mümkün. Örneğin müşterilerinizin çoğu çocuk bekliyorsa, okullarla ilgili bilgiler işlerine yarayabilir.

Sonuç

Telefon başında çürüyerek bir saniye daha geçirmeyin. Potansiyel müşteri edinmek istiyorsanız yerel işletmelerle röportaj yapın. Sistematik bir şekilde muhitinizdeki her bir işletme ile röportaj yapmak sizi bölgenizde lider bir konuma sokacak.

DİĞER HABER
13 Ağustos 2018