"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
PropertyGo, Emlak Sektöründe Borçlular ile Kredi Sağlayıcıları Bir Araya Getiriyor

Bundan bir hafta önce hazırladığımız bir makalede sizlere “gelişen teknoloji ile birlikte brokerlara ihtiyaç ortadan kalkacak mı” diye bir soru yöneltmiş ve çeşitli olasılıklardan bahsetmiştik. Bugünkü makalemizde bahsedeceğimiz PropertyGo girişimi, işte bu sorunun cevabına örnek olabilecek bir nitelik taşıyor. Neden mi? Çünkü Property Go girişimi, emlak danışmanlarının görevlerinden birini çok daha avantajlı seçenekler ile müşterilere sunma özelliğine sahip.

Bildiğiniz üzere gayrimenkul sektöründe ipotek edilmiş mülklerine alıcı bulmak isteyenler olur ve bunun için emlak broker/danışmanlarına başvururlar. Ancak gelişen teknolojinin sunduğu çeşitli imkânlar nedeniyle, müşteriler artık emlak danışmanları ile iş yapmanın süreci daha çok uzattığını düşünerek bu yeni girişimlere yöneliyorlar.

İşte PropertyGo da bu tür uygulamalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. PropertyGo, bankalara borçlu olan gayrimenkul sahipleri ile özel kredi sağlayıcılarını eşleştirerek, ticari gayrimenkul borçlanma sürecini çok daha kolaylaştırıyor. Öyle ki bu uygulama üzerinden 100 bin dolar ile 200 milyon dolar arasında değişen gayrimenkul yatırım anlaşmaları yapabilmek mümkün.

Nasıl İşliyor?

Bu sistem, borçluların kendilerine finansman olacak kişileri veya kurumları bulmasına olanak tanıyor. Öncelikle sisteme ücretsiz olarak üye girişi yapıyorsunuz. Borç seçeneklerini belirledikten sonra projenizden ve kendinizden bahsedeceğiniz bölümleri dolduruyorsunuz. Bu kısım yaklaşık 5-10 dakikanızı alıyor. Müşteri Başarı Yönetimi bölümünden bilgilerini kontrol edebiliyor ve borç talebi aşamasını tamamlayabiliyorsunuz.

Kredi sağlayıcıları, sizin borç talebinizden anında haberdar ediliyor ve sizin uygulamanızı görüntüleyerek inceliyorlar. Oluşturduğunuz uygulamayı inceleyen kredi sağlayıcılarının her biri size onaylamanız için belge gönderiyor.

Bu aşamadan sonra size gelen belgeleri kolayca karşılaştırabiliyor ve inceledikten sonra anlaşmaya karar verdiğiniz belgeyi onaylayabiliyorsunuz. Bu sistemde teklif verenler firmalar veya insanlar olabilir ve her birini tek tek inceleme şansına sahipsiniz.

Son olarak kabul ettiğiniz anlaşmanın ardından kredi sağlayıcıya bilgi gidiyor ve gerekli kontrat belgeleri oluşturularak işlemler tamamlanıyor.

Taraflara Faydası ve İpotek Komisyoncularının Durumu

Bilgilerinizi kimse ile paylaşmama garantisi veren PropertyGo, geleneksel ipotek komisyoncularını aradan çıkararak süreci iki taraf arasındaki diyaloğa indirgiyor ve böylece sürecin çok daha hızlı ilerlemesini sağlıyor. Ticari gayrimenkul borçlanmalarında kredi sağlayıcıları ile borçluların bir araya gelmesi sürecini son derece hızlı ve kolay bir hale getiren bu uygulama, taraflara büyük fayda sağlıyor. Ancak bu tür uygulamaların danışmanları aradan çıkarması, komisyoncuların iş şartlarını zora sokacak gibi görünüyor.

Emlakbroker.com'un yorumu

Sektör farketmeksizin son derece önemli bir iş kolu olan kredi sağlayıcı şirketler, maalesef ülkemizde sosyal medya paylaşımlarından ileriye gidemiyor. Bu durum sektöre olumsuz bir bakış açısıyla yaklaşılmasına neden oluyor. Umarız ülkemizde bu tür faydalı iş modelleri girişimciler tarafından uygulanır.

DİĞER HABER
21 Eylül 2016